News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 17 Guests are viewing this topic.

carutasul

poza lui @Bachus01 zici că e cu pelicanii din Deltă :)

26ld

Cum s-a mai spus pe aici, pentru un singur lot de autostrada e un numar impresionant de utilaje, insa pentru 10 cate au ei doar pe A7...si la anul incepe si A8, teoretic.

Duta C

Umbrarescu are capacitate. Poate subcontracta,poate cumpara utilaje,angaja oameni. E probabil unul din cei mai calculati oameni de pe la noi. E ca un ceas!La el nimic nu-i lasat la voia intimplarii!

26ld

^Posibil sa ai dreptate, dar vine intrebarea: de ce nu a facut-o pana acum daca e asa cum spui tu? Cate luni de zile au trecut de cand au OIL si care e stadiul lucrarilor? Intre 3-5% pe fiecare lot mai sus de Focsani, desi e posibil sa mai creasca cu activitatea recenta. De ce sa fie asa ceva acceptabil?

dr4qul4

Asa gandeam si eu...pana am aflat ca au facturi emise si neachitate de 800 mil lei...
Posibil sa nu fi vrut sa accelereze pentru ca ar fi insemnat costuri mult mai mari pe care sa le suporte. Mai ales daca subcontractau.
Hai sa vedem ce se va intampla la anul. Pare ca ii ajuta darea in circualtie a celor 2 loturi si blocajul de pe A3.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

razvan96

Cam tot sau aproape tot ce e facturat pana la 30 noiembrie e plătit către UMB. Se plătește la termene rezonabile.

26ld

^Fix la asta ma uitam si eu in ROGOP acum, ultimele facturi achitate catre UMB sunt de pe data de 29.11. Si au fost platite pe data de 14.12 respectiv 21.12 desi aveau termen 27.01.2024. Nu sunt facturile de pe A7, pentru ca nu au avut ce sa factureze mai sus de Focsani pana recent, dovada fiind si in ROGOP cu facturile emise. Abia in decembrie au emis facturi multicele pentru A7, cel putin asa inteleg eu din document.

119141 29.11.2023 CNAIR 89 28.11.2023 SA&PE CONSTRUCT 82.169.237,03 LEI PROIECTARE SI EXECUTIE AUTOSTRADA DE CENTURA BUCURESTI KM 0+000-KM 100+900, SECTOR CENTURA NORD  KM 0+000-KM 52+700, LOT 2; KM 20+000-KM 39+000 CIP 12 92/39512 17.05.2021 POT FC DIRECTIA IMPLEMENTARE PROIECTE UIP 3 AUTOSTRAZI Nicoleta Davidescu 27.01.2024 06.12.2023 18139 06.12.2023 69,951,147.19 19542 14.12.2023 69.951.147,96 LEI -44


MunteanuPesteTot

Salutare! Bine v-am găsit. Este prima mea postare pe acest forum. Vă urmăresc de ani de zile și vă felicit pentru munca depusă. Au fost foarte utile informațiile și update-urile ce le-am citit aici de-a lungul vremii despre diverse lucrări. În special cele ce vizează autostrăzile și drumurile expres. Multă baftă pe viitor!

Las aici un articol citit zilele trecute care menționează că lucrările pe lotul Mizil – Pietroasele al Autostrăzii Ploiești-Buzău, parte din Autostrada Moldovei (A7), sunt în grafic și au ajuns la un stadiu fizic de aproape 50%.

Din ce știam eu, la ultimele raportări (la final de noiembrie), stadiul lucrărilor era de undeva de 30% pe acest loc, deci pare că este un avans considerabil. Nu știu cât este de real procentul (sau dacă este umflat), dar ar fi îmbucurător dacă a ajuns la 50%.

https://www.gandul.ro/actualitate/exclusiv-lucrarile-pe-lotul-2-al-autostrazii-ploiesti-buzau-construit-de-asocierea-coni-trace-aproape-de-50-20116843

dr4qul4



poza asta (din articolul tau) tie ce-ti zice?
Poate au 50% pe tronsonul Coni, ca pe cel al lui Trace sunt la max 20%. Asadar, probabil sunt pe la 35%. Cu indulgenta.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

danutzu_1069

#10749
@MunteanuPesteTot , o "regula" nescrisa a forumului spune ca e bine de facut copy-paste la articol, nu doar pus link-ul.... ca asta poate sa "dispara" candva....

"Lucrările pe Lotul 2 al Autostrăzii Ploiești – Buzău, construit de Asocierea Coni-Trace, aproape de 50%

Vești bune pentru șoferi! Lucrările pe lotul Mizil – Pietroasele al Autostrăzii Ploiești-Buzău, parte din Autostrada Moldovei (A7), sunt în grafic și au ajuns la un stadiu fizic de aproape 50%.
Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor, a anunțat în mai multe rânduri că loturile 1 și 2 ale autostrăzii Ploiești – Buzău vor fi date în circulație până la finele anului 2024.

În urma verificărilor dn teren, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a fost informată că stadiul fizic al execuției este de aproape 50%.

Altfel spus, construcția acestui lot este în grafic.

Georgy Ivanov: ,,Din luna aprilie, în grafic urmează lucrările de asfaltare"
"În momentul de față montăm aparatele de razem pe structurile mari, urmând din luna următoare, ianuarie 2024, montarea grinzilor pe poduri", a precizat în exclusivitate pentru Gândul, Georgy Ivanov, Project Manager Trace România.

Ivanov a explicat și care vo fi pașii următori, conform graficului agreat.

"Până în luna martie vom termina cu toate lucrările de Umpluturi, urmând să începem activitatea pentru stratul BSC (balast stabilizat cu ciment), iar din luna aprilie în grafic urmează lucrările de asfaltare", a conchis Georgy Ivanov.
Compania bulgară Trace are 25 de ani de experiență în construcția infrastructurii de transport, în Balcani, international. Este listată la Bursa de Valori din Sofia, din 2007.
Trace a fost desemnată câștigătoare pe lotul 2 al autostrăzii Ploiești-Buzău, parte din Autostrada Moldovei, alături de românii de la Coni.
Pe 7 iunie 2022 a fost semnat contractul, iar ordinul de începere a lucrărilor a fost emis în 11 august."

Cam asa trebuie facut....

A, si.... bun venit pe forum! :)

Ionut

Sunt ăștia la 50% cum erau grecii pe A0S3 la 50% în mai.

carutasul


archaeus

Grecii nu sunt departe de 50% nici acum, in decembrie  :D

JohannDB

Ammmmm...... și  eu o  întrebare..... !!   Ce se mai mișcă pe A7 de la A3IF-A3PH spre Mizil...?? Că la conexiunea cu A3 (KM 55-52) - A7 în zona Ploiești, pe șantier tronează "superb" banere "Retter" și...atât !!
 Nici pe sectorul DN 1D Albești Paleologu - Urziceni pe la km 11 (intersecția cu autostrada și organizarea de șantier "Pizzarotti- Retter") lucrurile nu prea arată "bine".... Deși, aici se vede o "fabrică de grinzi"........Am ceva imagini din mers, dar ceva mai târziu, cu ele.....

liviu.roman

#10754
Poze realizate la nodul rutier de la Râmnicu Sărat (podul peste râul Râmnic și DN22).