News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 18 Guests are viewing this topic.

mdragos

Nu erau gropile de imprumut stabilite din proiect ? Nu cred ca UMB trebuie sa caute acuma material de umplutura. Ceva informatii ne lipsesc...

ncb

#10441
De la Construim Romania: Autostrada A7 Ploiești-Buzău Lot 1 (Pizzarotti-Retter) - Ridicare grinzi la nod cu A3 - 2023.11.03



LE: Are si Raducu Popa o filmare din aceeasi zi, in care se vad grinzi montate pe doua deschideri.
Asteptam sa o posteze.

Tavi

Azi am trecut pe la Dumbrava, pe A3 spre București. Toate cele trei deschideri aveau grinzile sus.

dacianova

#10443
De la Răducu Popa

A7 - Ploiești - Buzău Lot 1


A7 - Ploiești - Buzău Lot 2 Nod rutier Mizil


A7 - Buzău - Focșani Lot 1 03.11.2023


Mulțumim Răducu pentru filmări.

zone_rider

Primele 2 loturi arata nesperat de bine. Chiar sunt sanse sa ajunga la 50% pana la sfarsitul anului.

dr4qul4

#10445
Pasajul peste DC83 este destul de inalt? Raman macar 5,5m inaltime la DC83?
Pare cam jos daca luam in considerare ca acolo e rampa pasajului DC peste A3.

Mana cereasca atat pt UMB cat si pt CONI, lipsa unui constructor pe Lotul 3. Nu vor avea nici un fel de presiune sa lase la sfarsit podul peste Buzau respectiv bucata de dupa DJ203C. 18 luni intarziere nici nu vor conta.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

carutasul

Retter chiar pare că și-a organizat bine fluxul, avem grinzi pe o structură, în scurt timp o să apară fierarii, între timp pune grinzi la nodul cu A3... bună treabă. Parcă sunt mai multe structuri decât pe lotul doi. O mai fi tanti aia care nu voia să aprobe plățile prin minister?

ddfab

^oare tipul de grinzi folosit de Retter au mai fost utilizate pe undeva? sau au venit din nou, cei de la Retter cu o inovatie? parca nu am ami vazut  acele grinzi cu"mustatile"pe afara pe nici un lot...

dumbravaandrei

pe A10 cred ca au folosit acelasi tip de grinda

ddfab

^ nu,nu... acolo erau drepte la capete. aici sunt in trepte la capete...

ddfab

^^ cam asa...


aici folosesc acele reazeme metalice, mustatile sunt libere, urmand a fi inglobate ulterior... sper ca acum m-am facut inteles, nefiind din domeniu... :)

TeoH9

Deci, asadar si prin urmare, se semneaza cu Nurol Lotul 3 Ploiești-Buzău, nu s-a contestat nici azi: http://portal.cnsc.ro/istoricdosare.html

survola


Konter

https://arenaconstruct.ro/a7-autostrada-moldovei-focsani-bacau-cel-mai-avansat-este-lotul-1/


Pe Lotul 1 Focșani – Domnești (35.6 km), stadiul fizic al lucrărilor a ajuns la 14,8%.
Derularea lucrărilor pe șantier este foarte bună și nu sunt întârzieri în derularea contractului, ne-a transmis ing. Ovidiu Mugurel Laicu, directorul regional al DRDP Iași.
Ordinul de începere a lucrărilor a fost dat în 29 martie a acestui an, iar data finalizării este prevăzută pentru 29 septembrie 2025.
Antreprenor este asocierea Spedition Umb SRL – SA&PE Construct SRL – Tehnostrade SRL
Valoarea contractului este de peste 3,5 miliarde de lei fără TVA.
Același antreprenor lucrează și pe loturile 2 și 3, toate cele trei contracte fiind semnate la finele anului 2022.

Lotul 2 Domnești Târg – Răcăciuni (38,78 km)
Stadiul fizic al lucrărilor era de 3% la începutul lunii octombrie.
Valoarea contractului pentru Lotul 2 este de 3,71 miliarde de lei fără TVA.
Lotul 3 Răcăciuni – Bacău (21,52 km)
Lucrările aveau la începutul lunii trecute un stadiu fizic de 2%.
Valoarea contractului pentru Lotul 3 este de 2,49 miliarde de lei fără TVA.
Loturile 2 și 3 urmează să fie finalizate în noiembrie 2025

raulbogdan23

#10454
^^^

S-a mai zis tot discutat pe acest subiect.

Vineri, 3 2 noiembrie a fost ultima zi in care se puteau depune contestatii.

Unele contestatii vin pe calea Postei Romane si pot ajunge cateva zile mai tarziu.

Vedem miercuri daca avem ceva, pana atunci fingers crossed.