Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

L-o fi păcălit careva că a fost revelionul weekendul trecut  O:-)

rota

#10396
Autostrada A7 Buzau - Focsani, Tronson 3 (30/09/2023)

sursa: Nova Descriptio Moldaviae
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

rota

daca tot nu termina la timp, sa mai creasca pretul oleaca:

"Autostrada Ploiești – Buzău: Construcția primelor două loturi, mai scumpă cu 625 de milioane de lei

Asocierea Pizzarotti - Retter primește 337,77 milioane de lei în plus pentru finalizarea lucrărilor la lotul 1 Dumbrava - Mizil, iar asocierea Coni - Trace încasează suplimentar 287,5 milioane de lei pentru finalizarea lotului 2 Mizil - Pietroasele din A7 Ploiești - Buzău, potrivit informațiilor din SEAP. Ambele contracte, finanțate prin PNRR și suplimentate cu 23%, au termen de finalizare anul viitor. "Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Earthchild

Probabil că soluțiile pentru fundații și terasamente s-au dovedit a fi mai scumpe decât cele din proiect.

horatiu.cosma

E vorba despre modificarea formulelor de actualizare a prețurilor.

pelan87

Ca tot a venit vorba de bani, sa spunem ca Trace a emis pe 24.10 o factura de 144 (!) mil. lei, care a si primit viza CFP pe 26.10.

Sa speram ca dupa incasarea acestei facturi se vor misca cu mai mult talent. Ca in rest... au di tăti, parafrazandu-l pe managerul lor de proiect: "ui hev evriting, ui hev asfalt plant, concrit plant, dere uaz noting hir, nau luc, ui hev evriting".

Pentru cine nu stie la ce ma refer, este vorba de interviul de aici.

26ld

VIDEO/ CNAIR: Lotul Focșani-Bacău va fi gata peste doi ani. Contractul cu o durată de 30 de luni este finanțat prin PNRR

QuoteProiectele de infrastructură din România finanțate prin PNRR se dezvoltă și prind contur. ,,Autostrada Focsani- Bacau"  își propune să asigure o crestere a mobilitatii pe rețeaua de infrastructură rutieră TEN-T Core, prin reducerea timpului de călătorie, îmbunătățirea condițiilor de călătorie și siguranța traficului, precum și dezvoltarea zonelor pe care autostrada le va servi, precum si economia de combustibil.
,,A început construcția nodului rutier de la #Pufești de pe lotul 1 al autostrăzii #Focșani – #Bacău (secțiune a #A7)!
Pe acest lot vor fi construite 32 de poduri și pasaje, în lungime totală de 4.909,5 metri.
Lotul 1 #Focșani – #DomneștiTârg (35,6 km) este construit de Asocierea SA&PE Construct SRL – Spedition UMB SRL – Tehnostrade SRL, la o valoare de 2,354 miliarde de lei, fără TVA.
Contractul cu o durată de 30 de luni (#OrdinuldeÎncepere a fost emis pe data de 29.03.2023) este finanțat prin #PNRR.
Lucrările au ajuns la un stadiu fizic de 10,5% și trebuie să fie finalizate în anul #2025.", transmite CNAIR.

E si un video cu o foreza singuratica. Cum a ajuns la 10% progresul pe lotul asta? Sa fie magie?

Sursa : https://newsbucuresti.ro/video-cnair-lotul-focsani-bacau-va-fi-gata-peste-doi-ani-contractul-cu-o-durata-de-30-de-luni-este-finantat-prin-pnrr/

bim14

Lucrurile sunt mult mai complicate decat par, in sensul in care sacul guvernului e cam gol. Deja multe investitii/ licitatii au fost trecute in asteptare ca sa nu spun chiar anulate. Sunt convins ca UMB poate obtine raspuns la orice intrebare adresata factorilor de decizie asa ca nu degeaba pare ca nu lucreaza deloc pe o multime de loturi. romania trebuie sa cofinanteze destul de serios pe langa pnrr. in aceasta cheie cred ca ar trebui privita activitatea UMB de la Focsani si pana la Pascani. Nu pare de domeniul fantasticului ca in romania sa se construiasca in 5 ani vreo 500 de km de autostrada?
Quote from: bim14 on January 09, 2024, 10:42:40 AMEu tocmai am virat 100 de lei si mai pun 500 in contul API daca la final de 2024 avem minim 50 de km de A7.

GIV

nu, pt ca pe undeva pe la 100 km/an a fost media la un moment dat.. poate 50. era de domeniul fantasticului daca se faceau cei 500 in 2 ani

mike_us

@GIV Am avut doar 2 ani cu 100+km/an 2012/2013. In rest media e pe la 40km/an. Daca o sa se reușească sa se găsească soluții ca statul sa plătească la timp sunt șanse in următorii citiva ani sa atingem din nou 100km/an. Ar fi extraordinar progres pentru România.

NoWords

Activitate la nodul rutier Petresti din Focsani Buzau, lot 4. Din pacate fara poze, a crescut considerabil nivelul terasamentului.
Mai erau cateva utilaje si la cel cu DN23 si DN23A, se lucra la structuri si terasament.

GIV

@mike_us da greseala mea.. nu stiu de ce am avut impresia cu 100

Radudbr

Activitate intensa vazuta astazi in zona localitatii Cleja, Bacau. Am numarat 30-40 de utilaje, lucrau la terasement, dar si numeroase foreze.

Moldovean

#10408
Câteva poze de astăzi de pe A7, Buzău-Focșani, lot 4, la intersecția cu DJ204D. Avem de câteva zile o foreză pentru a construi ultima structură a pasajului peste DJ, întârziată din cauza faptului că a durat foarte mult relocarea unor stâlpi de electricitate aflați pe traseul autostrăzii. După cum se poate vedea, autostrada s-a înălțat mult în ultimele săptămâni.





lucianix

Pare ca au accelerat cat de cat activitatea pe loturile Buzau - Focsani . Acelasi lot de unde sunt pozele a fost filmat si de Raducu Popa, asteptam sa posteze el si pe forum filmarea de pe youtube.

Multumim de update-uri.