News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Radudbr

Sper sa nu fie prea banala informatia dar tocmai am fost anuntati ca pe 23 si 24 octombrie, la solicitarea TRANSGAZ, in Focsani si comunele invecinate va fi sistata alimentarea cu gaz datorita lucrarilor de relocare a magistralei ce se intersecteaza cu A7.

XGarry

#10366
Lot 4 la Focsani de Raducu Popa, filmat ieri

dacianova

De la Răducu
Focsani-Domnesti Targ | Nod rutier
Focsani Nord -DN2 Zona Nod rutier Domnesti Targ
17.10.2023

Mulțumim.

mirceaeliade

Oarecum surprinzator ca la 10 luni de la OIL (plus parca cateva de intrat pe santier devreme) loturile astea UMB duc lipsa de balast ca sa inalte profilul peste camp.  Nu stiu de structuri, dar la cate basculante carate lipsesc, imi vine greu sa cred ca daca atata s-a putut in 10 luni, in celelalte 10 luni de contract se poate termina, sau macar aduce aproape de o deschidere in decembrie 2024. 

Chiar asa de mult sa fi stricat planurile UMB cu balastul atunci cand s-a inchis prin primavara balastiera ilegala de pe langa Putna?

mike_us

Ar fi interesant de văzut cine se încumeta sa dea niște pronosticuri ce se deschide pina in Decembrie 2024 pe A7.

hefaistos

Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

mike_us

@hefaistos Toate cele 4 loturi si aproape 82 km? Pare un pariu destul de ambițios ar fi super sa ai dreptate.

hefaistos

3 și 1/2. Adică fără podul peste raul Buzău.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

shogom

Mi se pare sau au crescut numarul de oameni/utilaje pe Buzau-Focsani? Oare sunt cei veniti de pe Nadaselu-Zimbor sau Cra-Pi?
In una din filmarile lui Raducu, la o structura, parca am vazut echipament de lucru rosu( nu portocaliu). Sa fi subcontractat?

NoWords

Nu ti se pare, chiar a crescut numarul de utilaje pe loturile respective. Ultima filmare a colegului @Raducu Popa arata acest lucru. Il asteptam sa ne incante  :D



ncb

 De pe canalul YouTube al "Nova Descriptio Moldaviae" - Monitorizare Autostrada A7 Buzau - Focsani, Tronson 2 (30/09/2023)



a.l.x

#10378
QuoteAsocierea de constructori turci  NUROL INŞAAT VE TICARET (lider) - MAKYOL INSAAT SANAYI TURIZM VE TICARET a fost desemnată din nou câștigătoarea contractului pentru cinstrucția lotului 3 al AUTOSTRĂZII #PLOIEȘTI-#BUZĂU !

În cazul semnării contractului, asocierea va avea la dispoziție 20 de luni si 1,09 miliarde de lei, fără TVA pentru a finaliza lucrările pe cei 13,9 km ai lotului cuprins între localitatea #Pietroasele și #MunicipiulBuzău.

În cadrul contractului finanțat prin #PNRR, Asocierea va construi inclusiv 8 poduri și un pasaj de o complexitate tehnică ridicată, în lungime de 1.260 m.

Semnarea contractului de achiziție publică va fi posibilă după expirarea perioadei de depunere a eventualelor contestații și respectiv după soluționarea contestațiilor/plângerilor formulate în cadrul procedurii de atribuire.

Licitația pentru acest lot al #A7 a fost lansată în septembrie 2021, dar rezultatul ei a fost contestat de 4 ori.

Asocierea NUROL INŞAAT VE TICARET - MAKYOL INSAAT SANAYI TURIZM VE TICARET a mai fost desemnată căștigătoarea acestui contract în urma cu un an (27 octombrie 2022), dar rezultatul a fost de asemenea contestat.

Ca urmare a multiplelor contestații, Lotul Pietrosele-Municipiul Buzău este ultimul lot al A7 pe care nu au început lucrările din cauză că până acum nu a putut fi semnat contractul.

#CNAIR #investitii #dezvoltare #proiecte #CristianPistol
Cristian Pistol-Facebook

horatiu.cosma

"În sfârșit" cea de-a 4-a desemnare a câștigătorului în 2 ani de zile și cel de-al 4-lea moment premergător unei noi contestații la CNSC...