News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

Leo-Ph

Nu stiu daca are vreo legatura dar se circula criminal de rau cel putin pe portiunea Albesti Paleologu  - Ploiesti din cauza camioanelor cu bena tractata care par ca sunt mereu contratimp. Merg goale spre Ploiesti si se intoarc pline nu stiu cu ce material catre Mizil din cate mi-am dat seama. Schimbari de banda fara semnalizare 90-100 prin localitati pe B2 etc. Cred ca sunt la un near-miss sa se intample o grozavie.

dacianova

Lotul 1 UMB Ploiești - Buzău.


Mulțumim Spiri Drone.

dumbravaandrei

#10337
Urât tare.. la structuri sunt în urmă tare...
Oare cum se poate pune presiune ca CNAIR să iasă de mânuță cu UMB și să înceapă să facă publice termene și angajamente...
Adică să fim serioși, dar chiar ar trebuie să fie fair-play partenerul serios și să mai înceapă să dea certificate și ălora care nu lucrează pe contractul semnat...

panzer

@Hercule nu are loc sa scrie antreprenorul!

Cum ar fi: Pizza-Retter-Apolodor-IBB-Al3lea... etc. Daca le pui numele intregi, cam atat poate sa citeasca romanul mediu!  :lol:

IBB HAUS UND INDUSTRIEBAU GMBH - FILIALA BUCURESTI S.R.L  ;)

dr4qul4

vor muta in curand forezele de la galati. Daca am numarat bine mai sunt vreo 7 acolo. Parca erau mai multe (sa zicem inca 3) dar nu cred ca au apucat sa le relocheze pe toate.
totusi, 10 foreze, inseamna doar o foreza in plus pentru fiecare lot.
S-ar mai elibera cateva si pe alte santiere, dar mai au nevoie de ele la Cernica, Pitesti si probabil la cele 2 viaducte extra de pe A3. Ar mai fi si podul de la Cosmesti, dar ala e deja la naftalina.
Sa-i vedem ce progrese fac pana in primavara. Daca isi schimba atitudinea de "stapan" poate reusesc si atrag cativa subcontractori, ca altfel ajung o sa-i comparam cu Aktor si Trace.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

misiekwas

 @panzer "Pizzaroti&Friends" - rezolvat  :)

Allex

La nord de Adjud pauza si spritz la mijlocul lui octombrie. Se zicea prima oara in august, apoi septembrie, apoi octombrie... nu au specificat anul insa. Eu cred ca vor... dar nu pot.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

mirceaeliade

Daca se dadeau buline negre la UMB cand au inceput sa iasa in urma pe A7 prima data, cred ca nu ar mai fi putut licita+semna pe lotul A8. Au 15 loturi PNRR (din 19 maxim posibile) si inca undeva spre 10 alte contracte maricele semnate cu CNAIR.

AFG

Stie cineva daca la sediul UMB s-au apucat deja de grinzi/predale? Dar cate grinzi trebuie facute de la Buzau pana la Pascani? Mulțumesc!

rota

#10344
Monitorizare Autostrada A7 Buzau - Ploiesti, Lot 2 Sursa:Nova Descriptio Moldaviae)

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

GAC

zicea Horatiu ca sunt 20 km structuri pe loturile umb, deci 20*25 deschideri/km * 4 grinzi/deschidere inseamna 2,000 grinzi.

Ionutcatalin

#10346
^ 8 grinzi pe deschidere dacă e sa calculam asa... Dar nu as zice ca numărul grinzilor e neapărat problema ci faptul ca nu vor putea sa monteze standul de grinzi la mijlocul distantei între Buzău și Pașcani și sa le producă acolo pe toate iar timpul de demontare/mutare/montare/calibrare nu e deloc de neglijat.

hefaistos

Unele sunt supratraversari, deci 4 grinzi.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

horatiu.cosma

Calculul meu a fost pe kilometri echivalenți de autostradă. Adică un overpass de 88 de metri l-am pus la calcul 44 de metri, ca practic e lat cât un sens de autostradă. Deci da, au de făcut vreo 5-6 mii de grinzi (că nu sunt doar de 40 de metri lungime, ci și multe mai scurte). Sunt curios de ce de o lună și ceva nu se apucă să le producă la Galați. Acolo nu sunt multe, dar trebuie sa vină aici și ceasul ticăie.

reed

Poate stie ceva UMB despre fondurile PNRR care noi nu stim,poate de aia nici nu intra asa tare in branza.