Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote,,Proiectare si executie Autostrada Suceava – Siret (Lot 3)"
...
Autostrada Suceava – Siret - Lotul 3, are ca scop asigurarea unei infrastructuri rutiere adecvate de inalta calitate, ca parte a retelei nationale de infrastructura, care sa acomodeze traficul de marfa si pasageri pe distanta lunga precum si traficul local, asigurand in acelasi timp un nivel corespunzator de siguranta si securitate a traficului cu Republica Moldova.
....
CNAIR

Sa le spuna cineva celor din CNAIR ca localitatea Siret si PTF-ul sunt la granita cu Ucraina, NU cu Republica Moldova...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


misiekwas

Pun pariu ca făceau paralel cu a8 și au dat copy-paste. Lucrul bine făcut  :lol:

cosminnus

Avem update-uri pe harta CESTRIN (unele datate 30 august):

A7 Ploiesti - Buzau L1 - 20% -> 22.5% (+2.5%)
A7 Ploiesti - Buzau L2 - 18% -> 19.5% (+1.5%)
A7 Buzau - Focsani T1 -  17.5% -> 20% (+2.5%)
A7 Buzau - Focsani T2 - 18% -> 20% (+2%)
A7 Buzau - Focsani T3 - 14% -> 18% (+4%)
A7 Buzau - Focsani T4 - 16% -> 21% (+5%)
A7 Focsani - Bacau T1 - 6%
A7 Focsani - Bacau T2 - 3%
A7 Focsani - Bacau T3 - 2%
A7 Bacau - Pascani L1 - 2.84%
A7 Bacau - Pascani L2 - 1%
A7 Bacau - Pascani L3 - 1.2%

Stef

3% pe Bacău? În weekend mă duc să văd minunea. V-o arăt și vouă apoi

Skynick

#10250
In ritmul asta, Buzau si Focsani la inceput de 2025 si Pascani si Bacau la final de 2025.

Geri

#10251
O nouă amânare pentru lotul 3 al Autostrăzii Ploiești-Buzău. Curtea de Apel București amână pentru 2 octombrie decizia la contestațiile Nurol și Tekfen


Curtea de Apel București (CAB) a amânat din nou pronunțarea pentru lotul 3 al Autostrăzii Ploiești-Buzău, noul termen la care ar putea fi anunțată decizia fiind 2 octombrie. Este a doua amânare pentru că, după conexarea contestațiilor Nurol și Tekfen, CAB ar fi trebuit să anunțe decizia pe 22 septembrie, dar amânat-o pentru miercuri, 27 septembrie.

,,Complet: 10-Completul 3 Recurs Achiziţii Publice/ Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronun?area la data de 02 octombrie 2023. Pronunţată azi, 27 septembrie 2023, prin punerea solu?iei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Document: Încheiere – Amânare ulterioară a pronunţării 27.09.2023." se arată pe portalul Instanței

sursa:
O nouă amânare pentru lotul 3 al Autostrăzii Ploiești-Buzău. Curtea de Apel București amână pentru 2 octombrie decizia la contestațiile Nurol și Tekfen




Pagina Dosar - Curtea de apel Bucuresti

Informaţii generale
Nr. unic (nr. format vechi) :    4856/2/2023
Data inregistrarii    17.07.2023
Data ultimei modificari:    27.09.2023
Sectie:    Sectia a X-a de contencios administrativ si fiscal si pentru achizitii publice
Materie:    Contencios administrativ şi fiscal
Obiect:    litigiu privind achiziţiile publice - contestaţie atribuire DECIZIA C.N.S.C. 1506/C9/1490/03.07.2023
Stadiu procesual:    Recurs

Părţi
Nume    Calitate parte
NUROL INSAAT VE TICARET A.S. (LEADER), MAKYOL INSAAT SANAYI TURIZM VE TICARET A.S.    Petent
COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE SA    Intimat
TEKFEN INSAAT VE TESISAT ANONIM SIRKETI    Intimat

Şedinţe
02.10.2023
Ora estimata: 9:00
Complet: 10-Completul 3 Recurs Achiziţii Publice
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:   

27.09.2023
Ora estimata: 9:00
Complet: 10-Completul 3 Recurs Achiziţii Publice
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronun?area la data de 02 octombrie 2023. Pronunţată azi, 27 septembrie 2023, prin punerea solu?iei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării    27.09.2023

RazesIesean

Sincer de acum e bataie de joc.
Mai frumos ar fi sa spuna ca ambele oferte trebuie re-analizate si sa reinceapa totul de la zero. > adio fonduri PNRR.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

survola

Ar trebui ca la a 5-a rejudecare să se dea cu banul.

tom_sawyer

#10254
Un judecător a făcut cerere de abținere, deci până preia altcineva dosarul și se familiarizează cu speța, s-ar putea să mai fie amânări.

Stef

Cred totuși că procentele alea de pe Bacău - Pașcani se referă la relocări de utilități și nu Autostradă "proper". Deși mi se pare foarte mult 1% pentru câțiva stâlpi și țevi la Pașcani, dar poate chiar așa e. Zic asta pentru că avem imagini satelit pe Sentinel de astăzi și nu e literalmente nimic altceva în plus. Sau poate nu văd eu.

dr4qul4

#10256
mai degraba organizarea de santier...
In alta ordine de idei, am facut un mic excel cu loturile UMB de pe A7.
Datele de OIL si finalizare le-am luat de pe aici, daca e ceva gresit, va rog sa imi spuneti. La unele contracte parca am 1-2 luni in plus la termenul de finalizare.
La procentul mediu (10%), putem sa mai adaugam inca un 2-3% lucrari nefacturate. . Stiu ca procentele astea sunt mai mult informative, dar macar sa avem ceva. Sper sa accelereze. Procentul mediu lunar de progres ar trebui sa fie 4%.




Powered by API/PUM imgur uploader

PS. am modificat formulele pentru a calcula Today-31 zile.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alin2pas

Ne trimiți în găleata cu melancolie cu tabelul ăsta... Mult prea mare diferența dintre ,,Timp scurs" și ,,Procent CNAIR".

horatiu.cosma

Toate tabelele cu estimări de genul pleacă de la premisa că procentele comunicate de CNAIR sunt corecte. Comparați acel 22,5% de pe Ploiești - Buzău 1 (umpluturile se profilează cam peste tot, structuri sus, cu grinzi) vs 20% pe Buzău - Focșani 1 sau 2 (decopertă pe care începe să crească iarba, ceva piloți forați îngropați și cam atât).

goanga

Quote from: tom_sawyer on September 27, 2023, 08:25:02 PMUn judecător a făcut cerere de abținere, deci până preia altcineva dosarul și se familiarizează cu speța, s-ar putea să mai fie amânări.

Nu e cazul, și nici nu e vorba de o amânare.
Cererea de abținere s-a soluționat în 20 septembrie, în 22 septembrie a fost termen la completul cu judecătorul înlocuit și procesul s-a judecat.

Acum s-a amânat doar pronunțarea soluției, întâi pe 27 sept., apoi pe 2 oct., dar procesul este dezbătut și finalizat.