[B] Magistrala M2 Berceni-Pipera

Started by Ionut, November 07, 2016, 07:13:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

subway


sab

#301
In mod cert. Primarul din Popesti a reusit realegerea . De fapt si cel din Sectorul 4 a reusit. Ne mai auzim peste 4 ani. :D

dr4qul4

Eu am inteles ca este functionala! Totusi, nu am cum sa confirm. Poate cineva care sta prin zona da o fuga.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sab

#303
Pai tocmai am dat eu o fuga si am facut poza postata ieri.  :)
Dupa cum se vede,  pasarela este inchisa, cu grilajul tras.
Tehnic, probabil ca este functionala. Dar nu este deschisa. Plus ca pe jos este pamant la iesirea din pasarela. Dupa ce au finalizat lucrarile s-au apucat sa mai sape un sant...Ca la noi.



Uite si o poza mai veche, cand totul parea ok, dar tot nu era deschisa . Sursa :https://clubferoviar.ro/pasarela-de-la-depoul-berceni/








frunzaverde

Nu e carantina in Popesti Leordeni? Posibil ca asta sa fie motivul inchiderii.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

TibiV

Nu te supara, dar iti rapund asa:

Carantina?!?!....
Jumatate dintre locuitorii noilor "ansambluri rezidentiale" din Popesti Leordeni lucreaza in Pipera/Baneasa.
"Carantina" de acum este o gluma (proasta) fata de cea din primavara. Iti iei adeverinta de la angajator.... si politia te pupa pe portofel.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pest1969

Faza cu adeverinta de la angajator era si in primavara.

sab

#307
Nu are legatura cu carantina, carantina ar trebui sa fie si la Leonida, si acolo este Popesti pe o parte.
Oricum, nu este nimeni sa controleze ceva in Popesti, se circula absolut liber in zona metroului. Nici nu ar avea cum sa se faca o carantina in Popesti in zona Leonida.
Spre deosebire, la pasarela, fiind singura cale de acces catre/din Popesti in acea zona, ar putea sa faca usor verificarea, daca pasarela ar fi deschisa. Si carantina nu inseamna ca nu ai voie sa iesi din Popesti, asa cum spune si TibiV, este permisa deplasarea catre locul de munca.
Din ce stiu eu, pasarela nu a fost inaugurata.

frunzaverde

Multumesc de raspuns! Nu sunt in RO, nu stiu cum e in practica exact cu carantina de-acum...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

sab

Transporturile au semnat finanțarea unei noi stații de metrou în Capitală: 44 mil. euro pentru o stație supraterană pe M2, între Berceni și Centură
https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-24485476-transporturile-semnat-finantarea-unei-noi-statii-metrou-capitala-44-mil-euro-pentru-statie-supraterana-m2-intre-berceni-centura-video-cum-arata.htm

QuoteO nouă stație de metrou pe Magistrala 2, la nivel suprateran între actuala stație Berceni și Șoseaua de Centură, precum și extinderea căii de rulare a metroului cu încă 1,6km vor costa circa 44 de milioane de euro, conform contractului de finanțare semnat marți de către Ministerul Transporturilor și Metrorex.

Acest proiect este în concordanță cu Strategia de Dezvoltare a rețelei de metrou și a făcut obiectul mai multor analize, atât la nivelul Ministerului Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, cât și la nivelul Consiliului General al Primăriei Capitalei, al Consiliului Județean Ilfov și al Primăriei Sectorului 4. Aceste analize s-au concretizat în anul 2019 când a fost semnat Protocolul pentru obiectivul de investiții, încheiat între Ministerului Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor (în calitate de administrator), concedentul imobilului aferent obiectivului de investiții - Metrorex și Primăria Sectorului 4, cu avizul Consiliului General al Primăriei Capitalei, transmite MTIC.

Valoarea totală de 214,888,005.09 lei, din care valoarea totală eligibilă, finanțată prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, este de 179,972,728.00 lei (85% din valoarea totală eligibilă aprobată – 152.976.818,80 lei este asigurată din Fondul de Coeziune, iar 15% în valoare de 26.995.909,20 lei va fi finanțată din bugetul AM POIM). Finanțarea nerambursabilă este alocată din cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa prioritară 1 "Îmbunătățirea mobilității prin dezvoltarea rețelei TEN-T și a metrou-lui", Obiectiv specific 1.4 "Creșterea gradului de utilizare a transportului cu metroul în București – Ilfov.

Obiectivul general al proiectului ,,Edificarea unei stații de metrou la nivel suprateran situată între stația de metrou Berceni și Șoseaua de Centură" vizează creșterea gradului de accesibilitate la rețeaua de transport cu metroul în zona de Sud a Municipiului București, prin extinderea magistralei M2 cu o stație supraterană, în apropierea șoselei de centură.

Prin acest proiect, ce are ca termen de implementare 55 luni, se dorește extinderea rețelei actuale de metrou prin construirea unei noi stații supraterane la standarde europene și îmbunătățirea infrastructurii existente prin prelungirea liniei existente cu 1,6 km de cale de rulare, conducând astfel la creșterea ponderii de călători transportați cu metroul și, totodată, reducerea timpului petrecut în trafic pentru tranzitarea orașului ca urmare a implementării proiectului.

Procedurile de derulare si urmărire a contractului se execută de către Primăria Sectorului 4, iar Metrorex asigură asistența tehnică.

Contractul pentru proiectarea și execuția noii stații de metrou de pe Șoseaua Berceni, în valoare de circa 157 milioane lei, a fost atribuit firmei SOMET. Licitația a fost organizată de Primăria Sectorului 4, iar documentul a fost semnat pe 15 aprilie

subway

Quote from: frunzaverde on December 14, 2020, 02:30:59 PM
Multumesc de raspuns! Nu sunt in RO, nu stiu cum e in practica exact cu carantina de-acum...
Carantina in Popesti e doar o gluma proasta.

jonny

5 ani pentru o statie de metrou ? o fac intre Pitesti si Sibiu ?

razvan96

Termenul de implementare al contractului de finantare e diferit de cel al contractului de execuție. Citește te rog și paginile anterioare ale unui topic pe care comentezi.

subway

Termenul contractului de finantare cuprinde finalizarea, receptia, punerea in exploatare si decontarea tuturor platilor eligibile certificate corespunzator.

jonny

my bad, nu am stiut aceste detalii (o sa tin minte pe viitor).
in stirea de pe digi24 era trecut :
QuoteProiectul urmează a fi finalizat în 4 ani și 7 luni,
...
majoritatea celor care au citit stirea  au inteles gresit ca si mine