News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Magistrala M2 Berceni-Pipera

Started by Ionut, November 07, 2016, 07:13:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

#135
Propunere alocare bugetara M2 (acces Tineretului): aici e o problema, alocarea pe 2019 fiind zero, iar cheltuielile preliminate pe 2018 sunt trecute ca 17.8 milioane (valoare integrala proiect), cand de fapt s-au realizat efectiv vreo 10.4.

ERATA: De fapt exista finantare, accesul de la Tineretului fiind inclus in proiectul 6688 - Imbunatatirea serviciilor de transport public de calatori cu metroul pe Magistrala 2 Berceni – Pipera, cu propunere de alocare bugetara de 113.23 milioane.

Asa ca nu stiu de fapt ce reprezinta cheltuielile preliminate pe 2018 de 17.84 milioane lei din cadrul proiectului MAGISTRALA II METROU - cod obiectiv 1011.  :hm:

TibiV

Doua poze de miercuri de la electrici cu accesul A de la Tineretului...



... si o poza de joi. Observati prinderile in parapet ale stalpilor metalici ai copertinei.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Se misca bine. Sunt toate sansele sa mentina termenul de finalizare de la sfarsitul lui martie.

Ionut

,,Cea mai mare provocare, incepand din acest an, este inlocuirea caii de rulare pe cea mai aglomerata magistrala, respectiv pe 2. E un proiect complex care a cuprins trei parti, achizitia de trenuri, acces Tineretului si inlocuirea caii de rulare si a instalatiilor pe intreaga lungime. E vorba de 18 kilometri de linii cu aparate cale si alte elemente specifice. A inceput sa se impuna modernizarea instalatiilor. Prima realizare este sistemul de ventilatie pe primul tronson al primei magistrale, de la Timpuri noi la Petrache Poenaru. Lucrarile sunt finalizate. Ne propunem sa incepem demersurile pentru inlocuirea acestor instalatii", spune directorul de investitii.

Mustatea citat de ClubFeroviar.ro

ionut_16

am trecut si eu pe langa gura de metrou tineretului in constructie, am facut cateva poze. pe partea din exterior pare sa mai aiba nevoie de geamuri:





GDPR

Ar mai fi de montat geamurile, grilele de ventilatie si poarta grilaj, de asfaltat in zona de carosabil, de finalizat placarea cu piatra pe latura scurta a accesului si de montat garduletele si rastelul de biciclete.

GDPR

Quote from: adrian rosca on January 31, 2019, 11:32:18 PM
Propunere alocare bugetara M2 (acces Tineretului): aici e o problema, alocarea pe 2019 fiind zero, iar cheltuielile preliminate pe 2018 sunt trecute ca 17.8 milioane (valoare integrala proiect), cand de fapt s-au realizat efectiv vreo 10.4.

ERATA: De fapt exista finantare, accesul de la Tineretului fiind inclus in proiectul 6688 - Imbunatatirea serviciilor de transport public de calatori cu metroul pe Magistrala 2 Berceni – Pipera, cu propunere de alocare bugetara de 113.23 milioane.

Asa ca nu stiu de fapt ce reprezinta cheltuielile preliminate pe 2018 de 17.84 milioane lei din cadrul proiectului MAGISTRALA II METROU - cod obiectiv 1011.  :hm:

Pana la urma a fost cum am zis prima data. Bine ca antreprenorul nu s-a oprit din lucru si cele doua accese sunt acum practic finalizate.


GDPR

Acces Tineretului:

QuoteCa urmare a solicitării dumneavoastră, înregistrată la Metrorex cu numărul M.01/5430/08.04.2019, vă comunicăm următoarele:
...
Societatea a întreprins demersurile necesare către Ministerul Transporturilor pentru alocarea fondurilor necesare finalizării obiectivului de investiții " Magistrala 2. Stația Tineretului. Accese noi cap Y și lucrări interioare "

Astfel, Antreprenorul a transmis notificările privind terminarea lucrărilor către Metrorex S.A., acest lucru  fiind  confirmat și de către  consultantul de specialitate. S-a transmis solicitarea de convocare a comisiei de recepție la terminarea lucrărilor, sens în care  Metrorex S.A. a solicitat reprezentanți din partea instituțiilor implicate, respectiv ISC București-Ilfov, Primăria Sector 4, ISU, pentru participarea în calitate de membri la comisia de recepție la terminarea lucrărilor, în conformitate cu  prevederile Hotărârii de Guvern nr. 273/1994  privind aprobarea Regulamentului de recepție a lucrărilor de construcții și instalații aferente acestora, cu modificările și completările ulterioare, urmând ca  prima întrunire a comisiei de recepție să aibă  loc în data de 17.04.2019.
...

Cu stimă,
DIRECTOR GENERAL,                                           
ing. Dumitru ŞODOLESCU

Ionut

Lucrările celor două noi căi de acces ale stației Tineretului sunt gata. Acestea vor fi date în folosință după finalizarea recepției, conform prevederilor legale. Astăzi comisia de recepție se întrunește pentru a vizita lucrările realizate. Menționăm că recepția este desfășurată de către specialiștii instituțiilor cu atribuții în efectuarea unui asemenea demers.











Metrorex

Xenos

Neaşteptat de elegant, mai ales gardul acela de la intrarea din stradă e chiar o surpriză plăcută....

nenea_hartia

^ Un minus pentru treptele absolut inutile. Dar per ansamblu nu arată rău.

sab

#146
Nu sunt deloc inutile, daca te referi la treptele de la intrare. Toate gurile de metrou la noi au asa ceva. Rolul acestor trepte este sa impiedice scurgerea apei direct in statia de metrou in cazul unei ploi torentiale/ inundatii.

nenea_hartia

^ Se poate evita acest lucru printr-o mică rampă la intrare, treptele sunt un obstacol. În fine, nu e capăt de țară, dar în multe locuri se folosesc astfel de mici obstacole, de materiale pe care aluneci când e ud, etc.

TibiV

Quote from: nenea_hartia on April 18, 2019, 11:10:49 PM
... în multe locuri se folosesc astfel de mici obstacole, de materiale pe care aluneci când e ud, etc.
Se pun special acele materiale pe care aluneci ?!....
:lol:
(Just joking... am inteles ce vrei sa spui... ;) )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Frumoase intrarile noi de la Tineretului, dar inchise (ieri asta). Nu s-a facut receptia lor?