Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

iuli

Daca il lovesti pe unul din spate e MEREU vina ta!!! Deci cretele alea mancau c****t!  :explode:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nirolf

De fapt totul pleacă de la faptul că cel care filmează circulă fără motiv pe banda 2 (sport național de altfel). Combinat cu viteza prea mare, își merită soarta.

madad

Quote from: nirolf on June 12, 2012, 11:32:48 PM
De fapt totul pleacă de la faptul că cel care filmează circulă fără motiv pe banda 2 (sport național de altfel). Combinat cu viteza prea mare, își merită soarta.

Ai dreptate, in Romania se conduce des pe banda doi:
- cred ca in acest caz, este imposibil pentru noi sa stabilim daca soferul circula pe banda doi, cu sau fara motiv (nu stim daca erau sau nu masini lente pe banda 1).
- de asemenea, nu stim daca soferul care filma circula cu viteza regulamentara sau nu.
- alta problema e ca soferul care filma a incercat sa depaseasca pe banda unu ceea ce este incorect (intradevar, in astfel de situatii nu sunt alte variante, dar e totusi gresit din punct de vedere legal)

Pe cealalta parte:
- soferul de Dacie nu s-a asigurat cand a intrat pe banda doi (altfel ar fi asteptat 3 secunde sa treaca soferul care filma)
- tot soferul de Dacie a mai facut o greseala. Cand intram pe un drum cu doua benzi, tot timpul intram si ramanem pe banda unu care nu e de viteza. (soferul de Dacie a ramas pe banda doi si l-a vazut tarziu pe soferul care filma si ambii au vrut sa intre pe banda unu in acelasi timp, dar din punct de vedere legal cel din fata are prioritate, adica Dacia deoarece a si semnalizat).

Concluzia mea:
- soferul de Dacie ar fi trebuit sa se incadreze pe banda 1 si sa se asigure corect.
- soferul care filma ar fi trebuit sa aibe o viteza mai mica.

P.S - nu luati nimic personal, este doar parerea mea care poate nu este corecta.

Sfantu

am putea sa calculam viteza daca estimam distanta parcursa in 2 3 secunde .... cine vrea sa estimeze distanta ?
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

ciprebbe

#199
acolo se vede ca e o limitare de viteza (sec 7)....... in plus are 5 sec pana franeaza timp in care parcurge ceva distanta (dacia fiind mereu in campul vizual). Circula pe banda II ca de...asa e la noi .... La viteza e clar peste limita iar soferul pare mai preocupat de filmare decat de condusul efectiv. Mie mi se pare a fi acel gen de "bizon" eu sunt mai mare, vin tare, am prioritate, am dreptate, ma daore-n cot ...iar dupa 5 sec se trezeste la realitate si realizeaza ce se poate intampla.....
Cel cu dacia are partea lui de vina , chit ca incearca sa se mute pana pe banda 1......insa eu mai tare ma ingrozesc de astfel de "bizonii" de pe drumurile noastre.
Concluzia:  Circula cu viteza legala, pe banda care trebuie , atent la trafic  si nu se ajungea aici...insa in situatia asta (cred ca si daca oprea dacia) soferul cu dacia primea o corectie la fata locului....
parerea mea doar(nu dati in mine :D).....
insa tot mi -e frica de astfel de "bizoni"
edit later:
ca sa intelege-ti de ce le spun bizoni...... filmarea e facuta dintr-o astfel de masina


Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Extraordinar... imagini de cosmar... Am si eu o intrebare: Politia ce face? Si se vede treaba ca sunt amenzile mici, de isi permit sa mearga cu bicicleta pe autostrada si in sens invers sensului de mers...

ciprebbe

care politie?

aia care sta la "pescuit" din MCV uri ?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Din pacate nu este singura autostrada unde pietonii sunt prezenti. Pe A1 Pitesti-Bucuresti se face des autostopul.

ciprebbe

Chiar nu inteleg de ce nu ii legitimeaza si nu ii duc cu masina in afara autostrazii cum au facut pe A3 la inceput intre Turda si Gilau....Au luat cativa  amenzi apoi nu mai stiu nimic.....eu cat am umblat pe A3 nu am intalnit biciclisti si pietoni.....dar cine stie poate or fi
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

udar

cascador  :lol: .............sensurile giratorii pentru necunoscatori si vitezomani  :lolz:

http://www.youtube.com/v/0S7HPBIsuMM

:cheers:

Ionut

Uite ala de exemplu ar trebui sa nu mai conduca niciodata. Bine ca nu era nimeni in masina. Dar daca in loc de masina aia era un pieton?

bogdymol

#207
Din pacate azi dimineata la nodul Arad-sud am surprins asta... :ohno:

http://www.youtube.com/v/nwOSExTrO7Y
trafictube.ro
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Foarte tare... sunt curios daca pana la urma a putut sa sara parapetul median. Misto este ca ai mers 64 de km degeaba.

offtopic: la voi "nană" inseamna "ţaţă" sa inteleg, nu stiam. :D

bogdymol

Tot la Timisoara trebuia sa ajung, dar am vrut sa merg pe drumul vechi ca ma grabeam si e mai rapid pe acolo (din cauza drumului de legatura Autostrada-Timisoara).

Eu i-am explicat ca parapetul median e continuu pe multi km, dar nu a vrut sa auda.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele