Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

valexandru

@MHN Din cate vad si aud, bazandu-ma pe cunostinta mea vizuala "vasta" , intr-unul din videoclipurile lui apare Bacaul , iar in altul un indicator cu Adjud, iar dupa accent e moldovean de la o posta, deci tu ai sanse relativ mici sa-l intalnesti, dar la mine care merg des la Suceava, sansele cresc considerabil.
    Mereu ma intrebam ce o fi in capul lor sau ce or fi gandind cand intra ca boii in depasire sau cand trec drept prin curbe si sunt aproape sa faca accidente grave, dar acum am aflat : "Ba! Ai vazut cum se face?" sau "Ai vazut cat de bun sunt?"
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

iuli

Quote from: valexandru on April 24, 2012, 12:58:58 AM
@MHN Din cate vad si aud, bazandu-ma pe cunostinta mea vizuala "vasta" , intr-unul din videoclipurile lui apare Bacaul , iar in altul un indicator cu Adjud, iar dupa accent e moldovean de la o posta, deci tu ai sanse relativ mici sa-l intalnesti, dar la mine care merg des la Suceava, sansele cresc considerabil.
    Mereu ma intrebam ce o fi in capul lor sau ce or fi gandind cand intra ca boii in depasire sau cand trec drept prin curbe si sunt aproape sa faca accidente grave, dar acum am aflat : "Ba! Ai vazut cum se face?" sau "Ai vazut cat de bun sunt?"

Adrenalina si inconstienta combinate cu o proasta crestere si educatie!

Nu conteaza ca sunt in Moldova, Oltenia sau Ardeal, peste tot sunt astfel de specimene  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

Asa este: sunt peste tot. Nu trebuie sa excludem vreo regiune, ca padure fara uscaturi nu se poate...

Personal am mers cu 200 km/h si putin peste (215 km/h) dar numai pe autostrada in Germania, iar autostrada relativ goala. Senzatiile cresc, bineinteles odata cu viteza, insa controlul masinii se face din ce in ce mai greu incepand cu 160 km/h. Ca sa nu ma categorisiti de vitezoman, eram cu o masina solida (un SUV Volvo) si cu cat masina este mai solida, cu atat se simte mai putin viteza, insa din punct de vedere al controlului este acelasi lucru. O masina, indiferent de marca sau tip, se controleaza din ce in ce mai greu dupa 160 km/h. E suficient sa ai o mica denivelare la 200 km/h sau apa pe autostrada si sa vezi "dans".

Parerea mea este ca trebuie sa ai un minim de 70.000-100.000 km la activ facuti ca sa te poti incumeta la o astfel de "peformanta". Daca nu, risti sa nu reactionezi cum trebuie in momentele critice si sa iasa altceva.

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

si cel cu subaru (vezi linkurile din postul meu de pe pag 8) avea aproape de 200/ora pe dealul Feleacului.....
De azi e la la 2m sub pamant..... -1 teribilist
nu e moment de bucurie...dar sincer habar nu am cum poti"civiliza si educa" astfel de specimene......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Inca un articol interesant legat de siguranta circulatiei:

REPORTAJ: Condusul defensiv - o lecţie de supravieţuire la volan

Am avut ocazia o data sa-l intalnesc pe Titi Aur si mi-a explicat cateva lucruri legate de conducerea preventiva si de cursurile sale de "condus defensiv". Cat de curand am impresia ca o sa fac investitia intr-un asemenea curs...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Cristi232

Cred ca-i locul potrivit, cu adevarat tine de siguranta circulatiei!
Ceva previzibil, conditie pt accederea in spatiul Shenghen, adica aplicarea legii existente.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/numerele-de-bulgaria-interzise-in-romania-978333.html

davyl

#127
Multumim de stire Cristi232! O vazusem si eu ieri, dar nu am avut timp sa o pun in forum. Cred ca o putem lega si de siguranta circulatiei, atat timp cat la mine la Craiova, masinile inmatriculate in Bulgaria sunt cu sutele (am avut senzatia ca sunt aproape 1/3 din totalul masinilor care circula).

Masura se inscrie in conditiile legislatiei europene care prevede o perioada de maxim 6 luni (cel putin aici in Belgia, la Bruxelles, poti circula maxim 6 luni cu o masina cu numere altele decat cele belgiene. Am auzit chiar de la cineva ca i-a fost confiscata masina cu numere romanesti pentru ca circulase mai mult de 6 luni in Belgia; au pus-o pe trailer si au plecat toata familia cu taxiul).

Revenind la "bulgaroaicele" din Craiova, parerea mea este partajata. Pe de o parte ma bucur ca aceata masura nu mai permite ca "bulgaroaicele" neasigurate sa faca ravagii in traficul din Craiova, pe de alta parte ma intristez, ca numai asa isi puteau permite o masina o parte din soferi. Cred ca aceasta masura trebuie combinata cu scaderea taxelor de inmatriculare (chiar si temporar), pentru a permite redresarea situatiei actuale.

Ca o anecdota: accident in Craiova (langa blocul finului meu). Doua masini inmatriculate in Bulgaria se ciocnesc. Vine politia, se opreste traficul temporar, nu sunt victime, doar pagube materiale. "Garcea" s-a frecat de trei ori la ochi: ambele masini aveau acelasi numar!!!  :lol:  :lol:

davyl

Quote from: bogdymol on April 24, 2012, 08:30:17 PM
Inca un articol interesant legat de siguranta circulatiei:

REPORTAJ: Condusul defensiv - o lecţie de supravieţuire la volan

Am avut ocazia o data sa-l intalnesc pe Titi Aur si mi-a explicat cateva lucruri legate de conducerea preventiva si de cursurile sale de "condus defensiv". Cat de curand am impresia ca o sa fac investitia intr-un asemenea curs...
Superb articolul lui Titi Aur!!! Multumim bogdymol. Ar trebui imprimat articolul asta si trimis prin posta tuturor soferilor din Romania (evident ca nu este posibil, dar atat este de bun!).

Bogdymol, daca poti face cursul asta, nu ezita! L-as face si eu oricand, daca ar fi posibil. Ar trebui facut indiferent de experienta, varsta sau zona a tarii.

La capitolul Siguranta Circulatiei in Romania, lipsesc mult aceste cursuri... Ca nu se fac de o maniera regulata...

Si are mare dreptate spunand ca sofatul este ca un joc de sah: degeaba anticipezi mutarile tale, daca nu le anticipezi si pe ale celorlalti. Mie personal mi se intampla sa fac mai multe calcule sofand, decat daca as rezolva o simpla problema de matematica!

delacroix


Modelul francez de combater a excesului de viteza.

valexandru

Imi place mult mesajul educativ in cazul depasirii vitezei legale! :rofl:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

davyl

Stiu ca citisem undeva ca primarul acelei localitati din Franta, intrebase pe inginerul care a facut softul la acest radar informativ (ca nu e un radar adevarat, e doar informativ), daca exista posibilitatea de a pune si un text odata cu nedepasirea sau depasirea vitezei legale. Inginerul pusese "F....you" doar ca sa arate ca se poate pune text, dar in final a uitat sa modifice textul cu ce trebuia sa fie in mod normal si a iesit asta!  :lol: Evident ca nu era un mesaj dedicat exclusiv englezilor care depaseau viteza legala pe acolo!  :lol:

MHN

Quote from: valexandru on April 24, 2012, 12:58:58 AM
@MHN Din cate vad si aud, bazandu-ma pe cunostinta mea vizuala "vasta" , intr-unul din videoclipurile lui apare Bacaul , iar in altul un indicator cu Adjud, iar dupa accent e moldovean de la o posta, deci tu ai sanse relativ mici sa-l intalnesti, dar la mine care merg des la Suceava, sansele cresc considerabil.
    Mereu ma intrebam ce o fi in capul lor sau ce or fi gandind cand intra ca boii in depasire sau cand trec drept prin curbe si sunt aproape sa faca accidente grave, dar acum am aflat : "Ba! Ai vazut cum se face?" sau "Ai vazut cat de bun sunt?"
Intamplator am treaba o data sau de doua ori pe an in judetul Bacau si chiar trec prin Adjud :)
Dar marea problema este ca-i intalnesti peste tot:

Quote from: iuli on April 24, 2012, 12:29:36 PM
Adrenalina si inconstienta combinate cu o proasta crestere si educatie!

Nu conteaza ca sunt in Moldova, Oltenia sau Ardeal, peste tot sunt astfel de specimene  >:(

valexandru

Cei din Timisoara ar trebui sa stie despre asta:
http://www.youtube.com/v/XqSPY0B2urk
Si-au batut pur si simplu joc de politie...
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

iuli

Mda... Bv. Rebreanu...  >:( Eu in locul politistilor scoteam pistolul si trageam in ei... Simplu...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog