Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alecu26

brrr....era sa surprinda Adrian un accident life.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).


voicul

Bine ca nu a insistat si ca a intors cu prima ocazie.

De poveste peisajul. +1

@adrian sibiu poate arunca drona o privire si la Geiger pe DN7 (asta daca e ceva de vazut).

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Cristi N

#5659
Omul e old-school, face lucrurile tot cum s-a obisnuit in urma cu 30-40 de ani asa ca repara masina pe marginea trotuarului, la bordura. Acu daca e sa joc rolul de good cop, poate doar isi facea schimbul de roti vara - iarna si nu schimba placutele pe spate.  O:-)

kitsune

Să nu ne fie cu supărare, omul nu e pe trotuar, doar mașina (parțial). Zona e în pantă abruptă, să spunem că există posibilitatea ca frânele mașinii ce coboară nu țin (lăsând la o parte posibilitatea mult mai probabilă că poate șoferul nu îl vede). Și ce este mai interesant e că poza este făcută din fața sediului poliției, aflat aproape peste drum.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

gruiarew

Hai că voi n-ati avut niciodată pană și n-ați schimbat niciodată roata pe marginea drumului. Eu am dat și-am primit curent, am asistat la scos din șanț (oprit mașina să fac paravan și lumină, că eram prea mic să trag eu) și-am împins la mașini rămase prin intersecții de nu mai țin minte, câteodată mai mult încurcând decât ajutând, dar asta este. Colac peste pupăză am fost și eu scos din șanț, într-o noapte de februarie pe o ninsoane de nu-ți vedeai mâinile mai exact de aici: https://goo.gl/maps/A8Ja4L6898ziMd3C6 în claxoane și înjurături cât cuprinde.

Asta e, mai pățești și necazuri. Neștiind exact care e situația hai să nu sărim la concluzii. Dacă a dat în ceva și și-a spart ambele roți pe stânga?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

kitsune

#5662
Îți spun eu situația @gruiarew. Omul locuiește în casa aia. A ridicat mașina și a trebăluit la roți, plăcuțe, saboți, a mai ciocănit pe acolo, tacticos, din când în când a mai intrat in curte, am stat aproape o oră și m-am uitat (că nu aveam ce face). Erau momente când se lăbărța până la mijlocul benzii, complet orb la ceea ce se întâmpla în jurul lui. Toate mașinile care au venit din deal, absolut toate au trebuit să schimbe banda. Chiar mă uitam dacă vine un camion pe unde ar trece.
Nu era cineva care a pățit o pană și era o urgență sa schimbe roata. Sincer, aș fi mers să îi spun că nu e ok ceea ce face, dar avea niste leviere pe lângă el, chiar nu am chef de cap spart chiar lângă postul de poliție (Cernavodă, dacă te uitai pe GPS vedeai locația). Eu mă așteptam să văd și mașina peste el, la ce cric hidraulic folosea și cum strângea șuruburile la roată cu ea ridicată pe cric (la un moment dat a plecat spre față, noroc cu calele alea).
Am și eu la activ pene pe marginea drumului, știu foarte bine cum e (plus tractat, scos din șanț, împins, dat curent și benzină, toate alea și încă ceva in plus).
Și apropo, niciodată (dar niciodată!) să nu folosiți un așa cric, extins la maxim, pentru a ridica o mașină în pantă (sau orice altceva nu e orizontal). La noi s-a rămas fără maxilar de la un cric din ăsta folosit impropriu:


(GPS)



Și că mi-am amintit, acum câteva zile am pus un gif cu unul care m-a depășit noaptea pe banda de urgență. Peste 2 zile, exact în același loc, era oprit un nene cu fața spre sensul de mers (deci nici măcar catadioptri) și capota ridicată, fără avarii, doar un triunghi așezat aiurea. Dacă era cu 2 zile in urmă ajungea la știri. Și poate și eu, că nu aveam unde să mă duc.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

gruiarew

A, păi atunci se schimbă datele problemei. N-aveam de unde să știu că e idiot. Dai peste el și ești bun de plată.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Cristi N

Nu e nicio suparare, nici nu ar avea cum de altfel. De acu e vorba de apreciere pentru ca eu am observat gardul in trepte dar nu m-a dus capul sa fac legatura intre gard, panta strazii si masina ridicata pe cric.
Initial mi-a placut ca omul si-a luat o masura de precautie si a pus lemnul la roata, acum ca am inteles situatia si mi se pare total insuficient. De ocupatul strazii nu mai am ce comenta, in mintea mea, am presupus ca e vreo straduta necirculata, vreo fundatura. Dupa ce ai venit cu a doua postare da cu minus rau de tot.   :bash:

dr4qul4

Azi am trecut prin Raureni (VL) si am fost surpirns sa vad 2 treceri de pietoni inlocuite cu 2 semafoare cu buton.
Mult mai sigur de traversat asa peste 4 benzi, si mult mai bine pentru soferi. Chiar daca am prin rosu la unul dintre semafoare, tot a fost mai bine decat  sa fiu nevoit sa ma uit dupa pietoni.
Poate pun si prin alte locuri, cum ar fi...toate.
Parca cineva zicea ca nu se pot monta semafoare pe DN-uri.  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

Chiar au montat multe semafoare pe DN-uri în ultimii ani, pare că au prins șmecheria să lanseze licitații tipizate care să nu mai fie anulate. Au pus în Aiud, Teiuș, Baciu, Tălmaciu (primele care îmi vin în minte în câteva secunde, dar sigur mai sunt).

cristi5

La 4 benzi era bine si o insula pe mijloc, protejata cu parapete, cu semafoare (si butoane) separate pt fiecare sens, si trecerile sa nu fie colinare.

Cica se cheama staggered crossing

Cer prea mult? :)


frunzaverde

Un sistem similar se practica si la haltele feroviare. Se decaleaza peroanele, astfel incat sa nu existe tentatia traversarii liniilor active decat prin locul permis - daca treci prin locul nepermis, dai in camp. Bine, CFR pare ca a auzit pe ici pe colo, dar nu peste tot, si nu pare ca a inteles de ce.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!