Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

Liviu M

Nu e nici la nemți chiar așa de simplu cu camerele. Teoretic trebuie să nu înregistreze decât momentul evenimentului (detectat de exemplu cu un senzor de accelerație) + nu's câte secunde (10 ?) înainte și după.
Dacă-ți merge camera și înregistrează non stop (cât încape pe card), te pot pune pe tine la plată. Cel puțin așa era acum 1-2 ani, când am citit ultima dată despre ele.

vancouver

In Germania e cam asa: nu ai voie legal sa filmezi cam nimic. In nici un caz nu ai voie sa filmezi oameni nevinovati, ca poate la un moment dat trece si vreun hot prin fata camerei. Exceptiile sunt posibile, daca de ex. in anumite zone au loc in mod repetat acte de vandalism, atunci e ok sa pui o camera care inregistreaza tot.

Nici camerele tip dash-bord nu sunt permise. DAR:
- amenda daca te prinde nu e cine stie ce - si nu stiu pe nimeni sa fi primit amenda in Germania pentru asa ceva (in Elvetia da, se si confisca aparatul)
- ca sa nu fie probleme, daca totusi inregistrezi, e bine sa nu pui pe net, sa vada toata lumea (atunci poti fi dat in judecata de unu sau altul care se simt lezati)
- daca totusi ai prins o ilegalitate sau infractiune, chiar daca tu inregistrai ilegal, TOTUSI ESTE VALABILA CA PROBA! Curtea suprema a spus ca este absurd sa ignori o inregistrare, indiferent de modul cum ai obtinut-o. Daca inregistrarea este la randul ei ilegala, atunci cel care a facut-o va fi pedepsit cf. legii pentru asta (amenda, mustrare, etc...). Dar inregistrarea poate fi folosita ca proba!

Stiu ca in SUA sau alte locuri nu e asa si exista si in Germania ideea de viciu de procedura. Si in Germania un viciu de procedura poate duce la reluarea unui proces de la zero sau chiar la caderea unor acuzatii. Dar referitor la inregistrari pentru clarificari in zona penala e cum v-am zis mai sus.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.


alexandru_m

@vancouver

Imi aduc aminte de un film cu Sean Connery (parca) unde explica diferenta dintre japonezi si alte popoare. La japonezi mai intai repari ce a cedat ca sa mearga sistemul inainte si apoi cauti vinovati, la altii te apuci de cautat vinovati si mersul lucrurilor vine pe plan secund / tert sau mai jos.

Nu inteleg ce are asa mare importanta cum ai obtinut o filmare sau inregistrare. Daca era camera omologata nu intra bizonul pe contrasens sau nu mai fura hotul bicicleta sau nu mai lua politicianul spaga? Nu, modul in care sunt obtinute probele astea nu influenteaza cu nimic starea de fapt a lucrurilor si e absurd sa ignori dovezi incontestabile care scot la iveala adevarul.

Doar in Romania poti sa mergi cu camera pe bord, sa se vada cum masina din fata iti franeaza intentionat in fata ca sa te sicaneze / nu ii merg stopurile si chiar cu filmare tot tu sa iesi vinovat. Ca sa nu mai spun de filmarile ca

Va dati seama ca in Romania filmarea aceasta nu ar putea fi luata in considerare?

Cristi N

Nu e chiar asa nici la noi, proba video se ia in considerare dar ca dovada secundara. Dovada principala e declaratia ta scrisa si pentru sustinerea ei se ataseaza inregistrarea.

Politistii nu vor sa sanctioneze pe baza inregistrarilor pentru ca dupa aia ar fi bombardati cu astfel de spete. Ceva de genul asta e povestit si in filmuletul lui Tavi Pertea:

kitsune

Apropo, pe voi nu vă deranjează televizoarele cu reclame puse pe marginea drumului? Sau crucile verzi sclipitoare de la farmacii, alea care sunt atât de puternice că te vezi ca la radiografie.





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

prd.marius

Televizoarele le intalnesc mai rar.
Dar crucile alea verzi... care mai si palpaie puternic... sunt groaznice, si odata am intalnit una care era cumva foarte aproape de o intersectie semaforizata.
Te putea induce in eroare foarte usor.

bogdymol

Quote from: Cristi N on November 27, 2020, 09:54:09 AM
Politistii nu vor sa sanctioneze pe baza inregistrarilor pentru ca dupa aia ar fi bombardati cu astfel de spete.

Foarte bine!

La noi Politia Rutiera, cu putine exceptii, sta ori cu radarul, ori la vreo trecere de pietoni ori pe vreun DN la linie continua in zona cu vizibilitate. Daca nu calci pe bec in situatiile astea, in principiu poti face cam ce vrei ca nu o sa se ia nimeni de tine. La noi nu exista conceptul de "masina nemarcata", care toata ziua sa se plimbe in trafic si sa dea amenzi pentru schimbari de banda fara asigurare, nepastrarea distantei, incadrare gresita in intersectie etc.

Macar daca ar accepta dovezile video care sunt clare, ar mai intra un pic frica in unii, ca nu stii care are camera in trafic si trimite filmarea la Politie.

Daca cineva de la Politia Rutier citeste ce scriem noi pe aici, uite o idee: alocati 3 politisti rutieri care sa se ocupe exclusiv de imaginile primite pe video de la cetateni. Cu siguranta si-ar acoperi toate costurile din amenzile date.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

tom_sawyer

#5649
Ar trebui o inițiativă legislativă pentru poluare/agresiune luminoasă. Sau un amendament la vreo lege deja existentă, trebuie să existe ceva.
Dacă e interzisă tulburarea liniștii publice, de ce n-ar fi interzisă spargerea retinei?

Legat de filmări și poliție. Am găsit pe youtube canalul acestui ciclist englez. Nu e chiar OK atitudinea lui de justițiar, dar se pare că trimite filmările la poliție și făptașii sunt amendați (multe exemple pe canalul lui; îi filmează și pe unii care butonează telefonul și sunt apoi amendați):




JohannDB

      Din nou, pe contrasens.......   Vreme cu ceață "ușoară", vizibilitate până-n 350m..., la o primă apreciere pe baza memoriei, analizând retospectiv. Locul faptei A1, între Km 368-371 !! La intrarea pe podul de la km 369 unde face dreapta în coborâre breteaua de ieșire din A1, sensul Sibiu-Ilia, spre ieșirea "Șoimuș în DN76"/Deva, aud un coleg "trăznit" ce anunță "de la Ilia la Deva unul pe contrasens".....!! Am rămas interzis și judecam "plasarea/localizarea" dată de anonimul coleg, mai ales că în fața mea aveam o piesă, de data asta mai "micuță", ca lungime, de numai 28m (noroc, că n-aveam și lățime, pentru a merge puțin spre dreapta)... De la Ilia la Deva, raționam că intrase careva prin ieșirea spre Deva cu direcția Ilia (dehhh, nevoia omului)..... Trec de borna 369, pe mijlocul podului și aud iar apelul "unul pe contra-sens" și iar precizarea, "între Ilia și Deva".... Și întreb : dă un indice de bornă kilometrică sau altceva ca reper, la care respectivul nu poate preciza și mă gândesc că poate fi undeva mult înaintea noastră; de la Ilia până unde eram sunt cam 20 km (ieșirea Ilia e la KM 391).
    Ne continuăm drumul și începem urcarea spre "Dealul Liliecilor" și înainte de-a intra pe podul peste DN76 din "buza" dealului (dinainte de  casa demolată) mă trezesc cu "împricinatul" pe contra-sens (adică BANDA de URGENȚĂ a sensului nostru, Sibiu-Deva-Ilia), la momentul la care colegul din față face o eschivă de-o jumate de bandă spre stânga (banda 2) pentru a-i face loc "kamikaze"-ului.... Fiind autoturism, nu l-am văzut ca lumea, până la momentul la care  a ieșit din acoperirea trailerului, simultan cu strigătul "uite tâmpitul" al colegului de pe "tractor"..... Și ce să văd ?? Un Logan alb la care m-am focalizat pe număr și am reușit a vedea un HD 01(?) SOH..... Omul venea "totuși" destul de tare pe banda de urgență și "fleșuia" de-i săreau "siguranțele", plus că ceața producea un fel de "burniță" ce uda parbrizul și crea cu stropii și flașurile respectivului mici "halouri"....
   În spatele meu s-a dat alarma, dar se pare că împricinatul a avut un înger cu el pentru că nimeni în următorul minut nu l-a mai văzut; a trecut prin dreapta mea la KM 369+700 și a avut la dispoziție, în spatele meu (cca 500m), pentru "ieșirea lui", breteaua de intrare din Nodul Șoimuș spre Ilia, pe care bretea se pare că a intrat tot pe contra-sens și...dus a fost !!  Mă întrebam contrariat: "când naiba s-a întors"?? Sau "unde a intrat aiurea" ?? Că dacă a intrat aiurea la nodul Ilia și să ajungă la Șoimuș, a fost nasol rău; nu cred că doarme liniștit în noaptea asta..... Dar și să fi intrat normal la Nodul Șoimuș, spre Ilia și apoi să facă stânga-mprejur, undeva pe la km 271 (în capătul spre Ilia al Dealului Liliecilor) și să vină "la origine" (pe unde a intrat) înseamnă că are probleme "la mansardă"....
   Am stat și m-am gândit apoi; ce înseamnă să dai o alarmă, dar să nu identifici imediat un loc, un sens corect, cu capetele lui, un kilometru, ceva ce poate fi reper "beton".... "Ședeam" între volan și scaun și rumegam cele spuse prin alarmare și.....soarta mi-l scoate-n dreapta pe "împricinat"......... Moment și monument de surpriză... Ce cameră de bord (e bibelou atârnat), ce scos de aparat foto (nici în armată nu puteam "percuta așa") !?!?.....
       Până la urmă.... Bine că s-a încheiat cu bine și n-au fost decedați în acel loc azi........!! :hm: :hm: :hm: :hm: :hm: :hm:

cristi5

#5651
Faptul ca era pe banda de urgenta arata ca intelegea ca e pe contrasens. Problema mai grava e cu cei care nu inteleg, si cand afla (daca afla) e prea tarziu.

gruiarew

Sincer, nu e ok cu camera. Da, pentru chestii grave, ar merge. Și chiar s-au dat amenzi și s-au ridicat permise. Dar pentru tot felul de mizerii ce se fac în trafic n-ar mai face polițaii nimic altceva.

Și chiar schimbă comportamentul. Primele dăți cât am avut-o montată n-am lăsat nimic de la mine. Eram ca un apucat. Pentru că în caz de necaz eram "acoperit". Apoi mi-am dat seama că dacă tot e ceva ce filmează să filmeze alte chestii și nu doar greșeli și înjurături. Acum o montez doar la drum lung. Și de fiecare dată aș avea câte ceva de postat dar prefer să le șterg. Pentru că e extrem de greu de încadrat în timp și spațiu. Le mai dau câte un claxon și niște sfinți și aia e.

Mai nou văd că e ceva sport național depășirea pe autostradă fără a schimba complet banda. Nu prea contează ce agregat ai tot se găsește unul să se suie pe tine.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Manodragon

Asta e dinala de la Suceava care nu stie sa citeasca semnele? Dumnezeule!!  :gaah:




Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

Da, e "belea" tipul ala, bine ca s-a prins si a avut loc sa intoarca...

@Adrian,
constructor de 10, filmare de 10!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)