News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JohannDB

Și abia la insulă o lămurire, lămuritoare........





Powered by API/PUM imgur uploader

TVlad

#8536
Foarte relevante fotografiile! Eu trec pe acolo de citeva ori pe an si de cele mai multe ori ma pomeneam pe banda a doua, "dobitoc". Nu imi place sa schimb in scurt benzile, asa ca de fiecare data imi propuneam sa ma incadrez diferit doar ca, pina la urmatoarea trecere, uitam. Nu o sa ajung sa memorez toate intersectiile din tara. Configuratia intersectiei nu e intuitiva si, in fond, pina la stilpisori, nimic nu interzicea virajul spre centura de pe banda a doua, era doar inconvenientul asigurarii fata de cei de pe banda 1.

Inca o chestie, indicatoarele, putine si proaste, sint ascunse intr-o mare de panouri publicitare derutante. Eu sint dintre cei care instinctiv citesc tot ce vad scris, asa incit panourile publicitare pentru mine sint foarte derutante. Consider ca, mai ales in apropierea intersectiilor importante, trebuie interzise.


PS: uitati-va pe stilpul cu indicatorul "drum cu prioritate" din imaginea de mai sus. Au adaugat sub el semnul prin care pe banda 2 e prevazuta doar directia inainte iar pe banda 1 inainte si la dreapta. E mult prea mic si il vezi prea tirziu. Inainte nu era:






Powered by API/PUM imgur uploader

L-au adaugat si pe asta dar, din cauza iesirii spre Sacele, nu e evident ca directia "inainte" nu va fi totuna si pe banda 1 si pe 2:





Powered by API/PUM imgur uploader


dumbravaandrei

nu exista stanga in intersectia aia. Doar doua iesiri la dreapta.

p.s: circul zilnic prin acea intersectie