Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danutzu_1069

Se vede foarte bine și din teren și de sus... Grava gresala a celor de la Salini? parca...

trex

Quote from: dr4qul4 on December 10, 2023, 02:50:20 PM[...]
Nu are legatura cu accidentul (asta dac anu cumva cineva intra exact atunci si calca deja pe linie, fortandu-l pe cel de pe B1 sa treaca pe B2).

Nu am informatii, dar dupa dinamica accidentului aproape ca bag mana in foc ca dimpotriva, are legatura cu accidentul. Dupa locul unde s-au oprit masinile, cele doua masini lovite, au evitat o a treia care nu a fost lovita si care venea pe aceasta banda.

Romania nu ar trebui sa aiba o asociatie guvernamentala care studiaza cauzele accidentelor rutiere macar pentru a determina care sunt generate de erori de proiectare infrastructura?

Liviu M

#8282
Quote from: dr4qul4 on December 10, 2023, 02:50:20 PMAcolo banda de accelerare se ingusteaza inainte de linia conitnua?  :o
Asta este clar o greseala de proiectare.
In România toate intrările pe autostradă pe care le-am văzut eu sunt proiectate prost, se îngustează pe măsură ce avansezi pe ele, forțându-te să calci linia. Pe la alții au lățime constantă pe toată lungimea (exceptând câțiva metri la sfârșit).

LE Corectat - vorbesc de intrările pe care le-am văzut/folosit eu majoritatea pe A1 Sibiu - Arad.

trex

Nu stiu ce sa spun, eu am si exemple bune, chiar multe.

Liviu M

Ai dreptate, am generalizat prea tare. Am corectat mesajul anterior - toate intrările pe care le știu eu.
Pe vremuri generalizarea era ok, între timp s-a mai construit și poate e mai bine.

qionescu1

DN1C. Intersectia de la Rascruci inspre zona industriala, o intersectie stramta in care s-au intamplat mai mult accidente.

https://www.gherlainfo.ro/accident-la-rascruci-o-masina-rasturnata-video/

tom_sawyer

#8286
Săptămâna și accidentul pentru mașinile UMB pe DN2. Cred că ăsta e al 4-lea de care știu eu din ultima lună:

https://www.monitoruldevrancea.ro/2023/12/15/accident-intre-doua-tiruri-si-doua-autobasculante-la-bizighesti/


tom_sawyer

#8288
Quote from: Vlad.U on December 21, 2023, 01:59:59 PMMultumim pentru filmare @AlexC!

Observ ca avem grilaje protectie anticadere la toate structurile in filmare (min: 1:17, 2:30, 3:27, 7:22, 14:16). O alta bila alba? :)
Quote from: AlexC on December 20, 2023, 08:19:58 PMFilmat astazi, 20.12.2023

Cum de s-a putut aici? Au fost prevăzute în contract de la început? Le-a montat constructorul din inițiativa și pe cheltuiala lui?

mirceaeliade

#8289
Au existat vreodata campanii care sa ceara mutarea panourilor anyi-orbire de pe partea care blocheaza vizibilitatea curbelor la stanga pe celelalte bare? E cel putin o portiune pe A3 inainte de viitorul nod cu A7 unde daca mergi pe a doua banda, in curba usor la stanga NU ai cum sa mergi cu 130 pe ora fara sa stai cu piciorul deasupra acceleratiei. E o zona care mai devreme sau mai tarziu va produce accidente oribile.

Parca mai bine sa te orbeasca unul de pe contrasens decat sa nu vezi in fatza daca cumva s-a format o coloana. Si mai sunt destule sectoare asemanatoare unde se blocheaza intentionat vizibilitatea celor de pe banda de pe stanga.

trex


mns

Nu am mai circulat de aproape un an prin tara, si am avut acum un drum mai lung care m-a socat socat de cate masini au inceput sa circule aiurea pe centura Timisoara, Lugoj si Caransebes pe acostament, sau cum se numeste banda aceea ingusta de pe margine. Imi aduce aminte de DN2, iar din cauza asta mai vin unii si se asteapta ca toata lumea sa circule asa ca sa poata sa depaseasca aiurea, chiar si pe linie continua. Mi se pare o chestie atat de iresponsabila, nu ai cum sa circuli in siguranta pe jumatate de banda pe marginea drumului iar cineva sa intre intr-o depasire riscanta fortandu-i si pe cei din sens opus sa traga spre margine.

TibiV

#8292
Probabil locuiesti de multa vreme in Munchen, daca abia acum ai observat problemele astea...  ;)

In Romania sunt probleme "endemice" de 2-3 decenii, si mai greu de tratat decat COVID-19....  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

trex

DN2 loveste din nou: accident DN2

Contorul urca cu inca 3 suflete.