News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Daca pietonul imi face semn sa trec ca el nu are de gand sa traverseze ci doar sta acolo, atunci ori raman pe loc si blochez tot DN-ul, ori ma dau jos si il traversez cu forta.

Dezbatem daca politistul local e in masura sa ia decizii legate de circulatia rutiera. Nu vorbim aici de masini parcate pe neregulamentar sau de situatii clare.

Nu vad de ce e asa de mare deranjul daca amenzile trebuie sa fie date de catre IPJ. Politia locala poate sa vizioneze imaginile si sa le filtreze, dar decizia trebuie sa fie in alta parte.
Nu stiu cati dintre voi au prins radarele fixe montate de primarii peste tot, uneori cu indicator de limitare la 70 in afara localitatilor (pe european)!
Le vedeau ca pe o sursa de incasari la buget, nu ca pe una de prevenire a accidentelor.

Oricum discutam degeaba, o sa cada la curtea constitutionala o astfel de decizie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

alexandru_m

As fi curios sa vad cum argumenteaza CC.

Toti politistii locali sunt daltonisti?

Sau nu pot face diferenta intre o dunga continua si una discontinua?

Daca un primar a pus o camera in camp si o limita abuziva e clar ca trebuie scoase toate camerele din localitati si limita de 50 sa nu fie respectata de nimeni. Logica lui Papura Voda.

dr4qul4

#8222
CC poate sa argumenteze exact cum a facut-o si cu radarele fixe.

Singura varianta in care sa nu fie declarate neconstitutionale (dar pana atunci sa existe mii de contestatii judecate dupa cum a vrut fiecare judecator) este ca aceste camere si radare sa fie administrate la nivel centralizat. Fie de Politia Rutiera, fie de catre CNAIR (cum e la rovinieta).

Ia uite ce scrie noua lege:
Ministerul Transporturilor și Poliția Rutieră vor putea instala un sistem electronic de camere video și radare fixe omologate și verificate metrologic pentru monitorizarea circulației pe rețeaua de autostrăzi, drumuri expres și drumuri naționale.

Asadar, autoritatile locale NU se incadreaza la noua lege. Nici macar nu le pot monta unde vor muschii lor.

Si, majoritatea politistilor locali sunt analfabeti functionali. Sunt gardieni publici sau mai bine zis pandari pusi in functii pe PCR
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

alexandru_m

In proiectul de la care a plecat discutia era vorba de filmari cu camere de bord si de operationalizarea resurselor deja existente (probabil camerele de la semafoare).

Deci partea cu radarele din postul tau o voi privi ca fiind discutie separata.

Imi spui si mie in baza a ce faci ultima afirmatie? Ma indoiesc ca ai cunoaste tu personal toti polististii locali din tara, iar chiar daca ai face-o nu cred ca esti tu instanta care decide daca sunt analfabeti functional. Nu functionali. Expresia nu descrie niste analfabeti care sunt in stare de functiune, ci niste oameni care din punct de vedere functional sunt analfabeti.


horatiu.cosma

^
Evident că are o chestie personală, a primit cândva o amendă, nu e capabil să treacă peste subiect și duce, alături de mulți ani concetățeni, o "luptă sfântă împotriva abuzurilor poliției". Or fi cazuri punctuale în care un polițist nu și-a făcut treaba cum trebuia (așa cum or exista cazuri și prin Suedia, Germania, Franța etc). Însă soluția e să tratezi problemele alea punctuale (în justiție, prin reclamații, sancțiuni pentru cei în cauză), nu "dat cu tunul după țânțari", desființat întregi categorii profesionale, mijloace de măsurat viteza și de identificat alte potențiale contravenții. Cum ar fi să desființăm toate spitalele dacă în unul s-a descoperit mizerie? Sau școlile, dacă un profesor a făcut o prostie. E mare păcat că sunt persoane care au o astfel de mentalitate și atitudine față de siguranța rutieră și până la urmă față de viața altor concetățeni. E și una dintre cauzele pentru care sunt implementate cu atâta greutate măsurile eficiente și efective de creștere a siguranței pe drumuri. Vezi 2+1 alternativ cu separare fizică a sensurilor (că unii nu mai pot goni cu 160 pe DN2), radarele fixe ("sigur o să pice la CCR"), camerele de bord ("polițiștii sunt într-un fel și nu sunt în stare să le interpreteze") etc etc. Să sperăm că o să vină mai rapid momentul în care o să fie masă critică de cetățeni cu adevărat pro siguranță pentru toți și mai puțin pro propria persoană în detrimentul celorlalți.

Ionut

Eu m-am resemnat definitiv cu 2+1 alternativ și în general cu privire la siguranța rutieră că voi mai prinde în viața asta acea masă critică.

Poate copiii noștri o vor prinde/face. Poate.

dr4qul4

#8226
Desi suntem OT, ma vad nevoit sa raspund:
Nu am primit niciodata vreo amenda de la Politia Locala. Nu am avut nici macar vreo discutie in contradictoriu cu vreun comunitar. Am preferat sa-i ignor.

Asa ca poti sa-ti mai dai cu presupusul.


Cel mai bun exemplu este cel de la Iasi. Nu unul, ci mai multi politisti locali nu au realizat ca incalca legea, urmarind-o pe amanta sefului ( = analfabeti functionali). Li se parea normal sa pazeasca gardul primarului sa nu fie murdarit. Nu o zic eu, au dovedit-o procurorii.
Politistii locali nu aplica legea. Ei doar fac ce le spune "sefu", pentru ca "Sefu" i-a angajat si ii plateste.

Nu am zis sa fie desfiintata politia locala, ci doar ca nu e OK ca o primarie sa-si monteze camere unde vrea ea, si polistiti locali, controlati in totalitate de acelasi primar, sa decida pe cine amendeaza si pe cine nu.
Pot sa dea amenzi si sa dispuna ridicarea masinilor parcate nergulamentar. Sau babelor care vand patrunjel la colt de strada.

Banueisc ca unii sunteti prea mici si nu ati prin "epoca radarelor fixe". Nu aveau nici o legatura cu siguranta circulatiei. Erau puse in locuri unde nu era vreun risc crescut de accdiente, si trimiteau amenzi pe banda rulanta. Amenzi care cadeau pe capete in justitie pt ca erau ilegale. Se dadeau amenzi "fara numar", fara sa existe vina! Contestarea insemna deplasarea in localitatea respectiva si judecarea se facea la tribunalul de care apartinea localitatea respectiva, asa ca de multe ori era mai ieftin sa platesti.
Erau montate de niste firme care incasau grosul amenzilor, iar primariile ramaneau cu maruntis. Probabil primarii aveau partea lor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

misiekwas

Câteva lucruri:
1. Experienta mea cu locali a fost ok, dar pana la urma depinde foarte mult de localitate și cum e gestionata la nivel local. Dacă primăria are grija, chiar funcționează.
2. Cadru legal e tâmpit și de fapt ia de la locala orice autoritate, și aia cu aplauze de mulți șoferi. De ex. faza cu părcatul, unde practic ceea ce fac este lipitul de niște afișe la parbriz ca "asa nu" și făcut sesizare la locala. Pe cine va atrage astfel de instituție? Vrem locala la nivel ok? Atunci să-i dam autoritate.
3. Avem rutiera mult mai puțin decât avem nevoie. Ce sa facem? Unul dintre lucruri de bun simt este sa ne bazam și pe locala ca să facă lucruri de rutina și sa elibereze ore de munca de BR.

alexandru_m

#8228
Quote from: dr4qul4 on September 30, 2023, 02:34:19 PMNu am zis sa fie desfiintata politia locala, ci doar ca nu e OK ca o primarie sa-si monteze camere unde vrea ea.


Nu? Dar cine cunoaste mai bine problemele locale decat primaria? Stii tu unde se efectueaza viraj la stanga peste marcaj continuu cu pericol major de accidente pe centura Aradului desi este giratoriu unde se poate intoarce la 200 de metri mai sus pe strada? Probabil nu, dar localnicii stiu ca o camera ar fi buna aici

Da, locurile unde se petrec frecvent accidente sau unde este incalcata frecvent legea le stiu localnicii, nu dr4qul4 din Dristor sau Grindeanu din elicopter.

Quote from: dr4qul4 on September 30, 2023, 02:34:19 PMBanueisc ca unii sunteti prea mici si nu ati prin "epoca radarelor fixe". Nu aveau nici o legatura cu siguranta circulatiei. Erau puse in locuri unde nu era vreun risc crescut de accdiente, si trimiteau amenzi pe banda rulanta.

Eu zic sa nu mai banuiesti ca banuiesti prost. Eu le-am prins, TibiV care urmareste discutia sigur le-a prins, etc.

Ai tu un tabel cu corelarea intre puncte negre si locul unde erau radarele alea?


Mi se pare fenomenal cum in atatea si atatea locuri din lumea asta solutia la o problema e simpla si dovedita ca functioneaza dar la noi in tara tre sa vina CC (apropos, judecatorii astia numiti politic ce pregatire au dpdv al sigurantei rutiere?) sa ne spuna ca apa e defapt uscata.

dr4qul4

Daca ai prins, atunci esti multumit de cum au functionat radarele fixe?
Facem aceleasi greseli si speram ca de data asta va iesi bine?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

alexandru_m

Tot ce gasesc pe internet din perioada aceea este ca au fost interzise din cauza nerespectarii legii achizitiilor.

Deci radarele in sine au functionat corect.

Hai sa respectam legea achizitiilor cu radarele, apoi sa respectam codul rutier cu masinile si sa ajungem cu totii intregi acasa.

mariusbalasa

A-ti inceput pe...de filmari cu camere de bord... a-ti trecut prin camere video instalate de primari ...
si a-ti ajuns la...de cum au functionat radarele fixe?
Va mai las pina maine sa va exprimati ...si daca am timp maine, am sa va spun povestea cu radarele fixe et cele mobile ...de la mama lor, Franta!
Poate ... si ce zice legea despre camerele video.
O seara buna va doresc!

oc7avian

Am impresia că unii vă imaginați că o să avem o cameră cu polițiști locali care stau la pândă, fiecare cu monitorul său pe care i s-au alocat 2-3 camere.

Nu, vorbim de o automatizare în care camerele detectează automat anumite fapte și generează un raport. Camera de la semafor e integrată cu sistemul de management al traficului, deci știe când e roșu. Că rolul ei e să detecteze mașini și acțiuni ale lor. Dar n-o să detecteze dacă vorbești la telefon sau conduci la bustul gol. Rolul polițiștilor e să valideze că acele rapoarte generate automat sunt corecte. Iar asta se poate audita prin sondaj, verificând cele respinse manual.

Iar din punctul meu de vedere să pună cameră/radar oriunde. Când fentatul sistemelor de monitorizare devine statistic imposibil, atunci oamenii vor circula mai cumpătat. Și e plin de străduțe printre blocuri unde se dă talpă, tocmai pentru că e 0 stres. Dar aici e problemă și legat de cum le-am proiectat (fără soluții de calmare a traficului, care sunt complementare discuției de mai sus, apropo)

Singura provocare cu filmările camerelor de bord e reglementarea fără drept de interpretare. Ar trebui să existe un software care analizează automat dacă înregistrarea depusă a fost modificată și cerut să existe data/ora prezente filmare pentru faptele care nu pot fi plasate indubitabil în timp (un condus agresiv vs un accident, care lasă urme). Ipotetic vorbind, după ce intră legea în vigoare aș putea să caut prin filmările din ultimul an și să fac val de plângeri.

Apropo, ar fi interesant un astfel de sistem inclusiv pentru parcatul ilegal. Aplicație prin care să poți face poze/filmare în 2 timpi și 3 mișcări. Atât. Nu să mai aștepți agentul constatator, pentru că unele staționări sunt de 10-15min. Nu există destulă poliție pentru așa ceva.

AndreiB

As plusa si eu si as sustine radare automatizate, cu masurarea vitezei medie pe aproape toate drumurile majore si bulevardele principale din orase.

Se circula pe Unirii, Magheru noaptea cu zero jena cu viteze enorme. Situatia a scapat enorm de sub control.

TibiV

Quote from: daniel321 on September 30, 2023, 01:54:10 PMTestul Permisului La Promenada Mall, 90% Dintre Șoferi Nu Respecta Indicatorul Obligatoriu Înainte!


Ce ziceti, cat de ilegal/imoral ar fi sa puna primaria camere video in intersectia aia si sa ii amendeze automat (prin politia locala sau rutiera, whatever...) pe toti cei care isi "scurteaza" drumul inalcand regulile si indicatoarele? Si cu ocazia asta incurca si circulatia tramvaielor?

Multumim, @daniel321 ...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)