News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alexandru_m

Gardul acela este al unei unitati militare, probabil este ceva mai complicat de facut trotuar lipit de garul lor.

dumbravaandrei

de ce complicat? nu-l pot inalta cu 20cm sa nu sa se uite nimeni in curtea lor?

alexandru_m

Am speculat pe baza faptului ca fix acolo se intrerupe trotuarul. Ma gandeam ca l-au facut pana unde e mai complicat si s-au oprit cand a inceput bataia de cap.

Oricum se vede de pe faleza aproape toata curtea unitatii.

Am facut drumul ala ne gramezi de ori pe jos si ma opream sa vad rasaritul de pe faleza de langa UM. Soldatii faceau inviorarea si eu ma pregateam de somn  :-[


tom_sawyer

Din 2009 au început lucrările la trotuar. Timp de 14 ani l-au lăsat așa.

danutzu_1069

Nu vreau sa iau apararea nimanui, sau sa dau vina pe mort.... dar sunt cateva aspecte / intrebari:
- grupul de 4 persoane, circula pe partea carosabila sau pe acostament?
- erau in sir indian, asa cum este normal in astfel de cazuri? sau... de-a valma?
- A, si plus de asta, erau pe partea corecta a drumului? Eu zic ca nu....
Si acu o sa sara hater-ii... sa intrebe de ce nu... :lol:  :lol:

II las sa speculeze

Imi vine greu sa cred ca ala circula aasta de haotic incat sa-i ia pe capota, ei fiind pe acostament....

Ok, condamnabil ca a fugit de la locul accidentului....

Concluzia, vina este impartita... poate nu in mod edal... dar este vina comuna....

nirolf

Cred că uiți că șoferul era drogat. Sau tu așa faci, când vezi pietoni care circulă neregulamentar îi iei pe capotă, să-i înveți minte?

danutzu_1069

#8136
Nu am exclus vina soferului, reciteste ce am scris...
Si sa judecam la rece....
Sa nu uitam, noapte, faza scurta (cel mai probabil), poate si ceva viteza....
Tu ca sofer, treaz si nerogat, ai fi putut evita pietonii care circulau neregulamentar?

Eu am facut niste observatii, sunt corecte??

Hai sa-ti povestesc patiania unii coleg cu masina de serviciu: pe timp de noapte circula pe un DN european, era treaz si nedrogat.... si cum mergea el cu o viteza ... oarecum regulamentara... dupa o curba la dreapta ... se trezeste in fata cu o caruta, nesemnalizata, care se deplasa in acelasi sens..... Crezi ca a mai avut tip sa evite?... nu, a luat-o din plin...
El a scapt cu viata, masina dauna totala, caruta.... varza... parca calul.. mort iar carutasul... cu ceva beri la bord....
Cine-i vinovatul?

misiekwas

#8137
Oricum o iei, este vina șoferului. Lăsând la o parte faptul ca a fost drogat (și în niciun caz nu trebuie sa lași asta la o parte), obligația ta este sa adaptezi viteza la condiții. Și posibilitatea de a ți apară pietoni pe acostament sau chiar pe marginea de carosabil este o posibilitate des întâlnita în România mai ales în zone de genul asta.

Exemplu pe care aduci e un pic alta poveste și, da, căruțe nesemnalizate sunt o pacoste, dar îmi se par mere și pere aici.

tom_sawyer

Șoferul va plăti pentru vina lui, victimele au plătit deja. Dar autoritățile locale care (nu) se ocupă de infrastructură?

Trotuarul ăla va rămâne așa și după accidentul acesta?

pasadia

Din câte înțeleg accidentul s-au petrecut la 5:25 am. În condițiile în care răsăritul soarelui e la 6:10, as zice că la ora aia deja nu mai e noapte.

dr4qul4

Dar e ora aia in care ti se inchid ochii de oboseala, mai ales dupa o noapte alba...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

rota

^ a iesit grinda sa ne spuna ca spera sa scoata la licitatie dx Ct-Mangalia in toamna.
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

tom_sawyer

#8142
Am mai cercetat problema trotuarului și de fapt e o pistă comună bicicliști/pietoni.

Inițial trebuia construită de-a lungul plajei, dar i-au deviat traseul pe lângă DN.

Timp de 14 ani n-au fost în stare s-o prelungească până la intrarea în 2 Mai.


https://ziare.com/2-mai/2-mai-vama-veche-pista-bicicleta-faleza-primar-limanu-achitat-tribunal-constanta-1787130

https://www.antena3.ro/actualitate/vama-veche-asfaltata-se-construieste-o-pista-de-biciclisti-intre-romania-si-bulgaria-foto-62737.html

https://freerider.ro/mag/avem-piste-de-biciclete-la-marea-neagra-14987

https://plusinfo.org/exclusiv-pista-de-biciclete-din-vama-veche-a-fost-construita-in-parte-pe-plaja/

aprox. pe la min. 2:15 e locul unde s-a produs accidentul

"Noi veneam dinspre Vama Veche spre 2 Mai, unde aveam cazarea. Pe drum, circa 90%, circa 35 de minute pe jos am avut o porțiune pietonală, pe partea pe care a avut loc și accidentul.

Mai aveam o porțiune de drum de Drum Național care nu era prevăzută cu trotuar
. Partea carosabilă avea o bandă pe stânga, una pe dreapta. Iar pe banda din dreapta, de unde venea și șoferul care i-a ucis pe Roberta și pe Sebastian, era un marcaj continuu care în mod normal un conducător auto nu poate să o atingă sau să treacă de ea", a povestit Darius pentru România TV.
protv.ro

JohannDB

  .....""" va plăti pentru vina lui""" După spusele din "folclor" poate daaaa, poate nuuuuu... Similar "cazul Huidu".... Se pare, după ultimele date că "puberul" de 19 ani cu "mașină de colecție" are "antecedente"....
  .....""" ...sa-ti povestesc patiania unii coleg cu masina de serviciu: pe timp de noapte circula pe un DN european, era treaz si nedrogat.... si cum mergea el cu o viteza ... oarecum regulamentara... dupa o curba la dreapta ... se trezeste in fata cu o caruta, nesemnalizata, care se deplasa in acelasi sens..... Crezi ca a mai avut tip sa evite?... nu, a luat-o din plin..."""    Avem o problemă cu atelajele pe timpul nopții, de la apus la ivirea zorilor.... Dar cine să mai facă "ordine" ??
  ....."""...Dar e ora aia in care ti se inchid ochii de oboseala, mai ales dupa o noapte alba...""" Dar cine dracului l-a pus să facă noapte albă sau, hai că e-n vacanță, să se pună la volan "rupt" (că se pare că era "rupt"); ce era într-un convoi plecat de cu seară din port (de exemplu) și s-a chinuit cu tot traficul, plin de bezmetici, de l-a luat oboseala la orele crăpării de ziuă, chinuindu-te să facă 100...150 de kilometrii în 8...9....10 ore ???? Pui de "cuci".......Mie tata "mi-a permis" să dau "de permis" abia la 22 de ani și mi-a spus :"vreau să te văd întreg, liber, fără accidente și victime pe conștiință"... L-am înțeles după vreo 10 de ani, când "m-am mai copt"........

shift2rail

^^ se exagereaza big time, nu putem construi trotuare de-a lungul tuturor drumurilor nationale.

In intravilan, responsabilitatea apartine integral primariei/locuitorilor: cum poti locui intr-un sat unde nu exista nici macar...trotuar?