News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

pasadia

QuoteAccident cumplit, ieri după-amiază, în localitatea Sascut, din Bacău. Un bărbat a fost spulberat de o maşină, în timp ce traversa strada, pe trecerea de pietoni.

Sursa + video

rota

Mai multă siguranță pe șosele: CNAIR a semnat cu italienii de la IMEVA contracte de 640 de milioane de lei pentru 1000 de kilometri de parapete de protecție din metal

Compania de Drumuri și producătorul de specialitate IMEVA din Italia au semnat nouă contracte în valoare de 643 de milioane de lei pentru achiziția și transportul parapetelor de protecție din metal. Sunt contracte de tip acord-cadru și contracte subsecvente scoase la licitație în 2021 și 2022 și atribuite pe 24 februarie 2023, potrivit informațiilor din Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP).

La licitația pentru parapete metalice de protecție (glisierele de protecție) au participat producătorii Imeva (toate cele 9 loturi), Saferoads România (toate loturile), Automecanica Mediaș, Arc Developments Internațional (3 loturi) și Delta Bloc România (2 loturi), potrivit datelor Econoemdia.

Cantitatea maximă ce va fi livrată este de 1,1 milioane metri liniari, adică cel mult 1100 kilometri de parapete metalice deformabile pentru toate opt Regionale DRDP.  sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

dumbravaandrei

Din pacate, astfel de stiri au devenit o banalitate si, bineinteles, tot timpul soferul nu adapteaza viteza la conditiile de drum si trafic. Cand mama masii se vor invata ca nu e ok sa pui un giratoriu in mijlocul unui DN, in care masinile trebuie sa vina in 500m de la 100km/h la oprire completa, habar nu am.
Asta ca sa nu mai vorbim si razele de curbura din rahatul ala de giratoriu, ca nici cu 10km/h nu poti pastra banda....

Un sofer neatent a aterizat cu masina in sensul giratoriu de pe DN1, din Cornu, provocand atat avarierea masinii, cat si a terasamentului.

TVlad

#7998
Nu stii raspunsul? :)

"Pai sa se invete minte! Ce, e limita de viteza si trebuie respectata; nu vii ca nesimtitu' cu 100km/h...Ai dracu' astia cu masinile (a.k.a "privilegiu cu roti", a propos) au senzatia ca toata lumea trebuie sa se muleze dupa ego-ul lor. Asa le trebuie. Si, in fond, mai bine sa mearga cu trenul sau cu bicicleta, nu sa ma otraveasca pe mine cu noxele lor".

gruiarew

Care tren?  De la Timișoara la Sibiu am 6:27 minim. Nu știu prin alte zone cum e, dar aici e circ.

Și da, aia cu adaptatul vitezei cred că am mai cârâit pe aici de nenumărate ori. După ce dă de 10 table puse ampulea cu restricții ce nu le respectă nimeni, sigur la o chestie de genul se înfige în giratoriu / parapet sau ce dracu o fi pus în mijlocul drumului. Nu înțeleg cum în alte părți cu apă mai caldă pot să deniveleze și un rahat de comunal. Noi nu suntem în stare de altceva decât să ne învârtim în cerc... si la propriu și la figurat.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

mirceaeliade

^la toate instalatiile astea unde ai nevoie de viteza mica, ar trebui instalate si niste denivelatoare de viteza.  ceva gen niste buburuze, sau macar ceva linii perpendiculare ca la iesirea de pe autostrada, sau inainte curbe periculoase. paote mai reduc si din viteza si aia mai vitezomani fara simt. solutia nu trebuie sa fie nici de stop si nici 'pe acolo se circula cu 100 asa ca tre sa fie acum giratoriu de 100'.  ci sa faca ceva mai intre de giratoriu de 20km/h si linie dreapta de 100 km/h

TVlad

#8001
Inca un autoturism cazut pe calea ferata la Predeal, de pe acelasi pod putred si cu parapete de lumea a treia. Se gaseste la iesirea din Predeal catre Brasov, la capatul unei strazi inclinate, curbe si deseori acoperite de polei.



De data asta nu s-a soldat cu victime dar in 2008 doua fete au murit in acelasi loc, in aceleasi conditii. E posibil sa mai fi fost si alte accidente de-a lungul timpului insa ce e sigur e ca nu s-a luat nici o masura sa fie evitate. Dupa cum se intrerup trotuarele, presupun ca podul nu este in proprietatea primariei orasului ci a CFR infra.






https://www.libertatea.ro/stiri/o-masina-a-sarit-de-pe-pod-linie-de-tren-predeal-4464542?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=libertatea-page-post

Powered by API/PUM imgur uploader

pasadia

Predealul este exemplu de manual privind decaderea unei localitati in 2 decenii. Fata de inceputul anilor 2000, cand orasul inca era atractiv (vacantele lui Basescu, Cioplea si Trei Brazi destinatii de tip Nuba, partiiile de la Clabucet celebre, investitii destul de multe in vile si afaceri hoteliere), in mai putin de 15 ani el a devenit o varza totala. Administratia distrusa total, vreo cativa ani nici macar primar nu au avut (cel ales fusese demis si nu s-au organizat alegeri noi). Practic acum (de fapt de vreo 10 ani) totul e distrus acolo si sunt putine sanse ca lucrurile sa isi revina.

Iar podul e al Primariei, nu are nici o treaba CFR-ul cu el. Dar a fost construit de la inceput cu o latime redusa, prin urmare nu au existat trotuare niciodata. Si nu are acum primaria Predeal banii sua capacitatea de a investi ceva in el.

AlexxC

Zilele trecute am observat ceva similar pe centura Craiovei, nu avem parapeti pe acest viaduct! Doar o bordura inalta de 2 palme a carei eficacitate o consider indoielnica, in spcial in cazul unui vehicul de marfa.

https://maps.app.goo.gl/mnKGhCCxnqoEJi4YA?g_st=ic

dr4qul4

Nici pe departe. Podul ala de la Predeal fiind in capatul unei strazi inclinate f lungi, cu trotuare pe margini, are cel mai mizerabil asfalt: si plin de gropi si de pamant/frunze aduse de apa din padure.
Daca ai calcat putin mai tare acceleratia (adica peste 30) sau esti atent la "reconfigurare traseu", ai sanse sa te surprinda curba de la intrarea pe pod.  Iei o groapa, aluneci putin si tragi stanga de volan sa eviti parapetul din dreapta (acolo exista) si ajungi sa sari de pe pod spre stanga (unde nu mai exista parapete ci doar balustrada).
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

qionescu1

Podul s-a facut cum s-a facut. Curba aia e prea stransa si niste limitatoare de viteza stradale ar fi adus aminte sa nu il abordezi cu viteza prea mare. Sau e mai eficient sa schimbam podul?

TVlad

Sint bune si niste limitatoare dar podul oricum trebuie reparat. Imi pare rau ca nu am facut fotografii acum 10 ani cind am fost ultima oara pe acolo dar era zob, cu betonul macinat, armatura corodata in cursul atitor ani de agresiune a apei sarate, ghetii si curentilor vagabonzi.

hvm

Noi vorbim aici de restrictii, indicatoare si alte alea. Am venit joi dimineata de la Gura Humorului la Iasi si la iesirea din targu frumos a iesit o masina de politie de pe o straduta laturalnica tot pe directia Iasi. Intre mine si masina de politie mai era o masina. Am mers asa in spatele masinii de politie pe vreo 15 km cand istetul din fata s-a suparat ca masina de politie merge doar cu 95km/h in afara localitatii si sta pe banda nu pe acostament asa ca a decis sa o depaseasca fix aici. https://www.google.ro/maps/@47.2241773,27.1908078,3a,75y,112.38h,97.77t/data=!3m6!1e1!3m4!1srhF2YCUCd5-9Rxhtg2gg_w!2e0!7i16384!8i8192
Rezumand, a depasit masina de politie pe linie continua, in varf de panta, intr-o curba fara vizibilitate si era sa loveasca masina care venea de pe contrasens. In momentul depasirii toti aveam in jur de 95KM/h (in depasire cred ca a ajuns la 130km/h).

Asadar m-a oprit si pe mine politistul in cazul in care am camera de bord sa ii dau filmarea. I-am spus ca nu merge camera fiindca sincer eram in intarziere si deja trebuia sa fiu in Iasi (am stat la Draguseni de la 6:20 la 8:20 la un accident si acest lucru mi-a dat planurile peste cap) altfel as fi ramas sa le dau inregistrarea. Am avut ocazia sa aud ce nemultumiri avea individul: "Nu e posibil domnule sa mergi atatia KM pe banda si nu pe acostament fara sa lasi pe ceilalti sa te depaseasca. Exista oameni care se grabesc si tu ii blochezi." Ideea lui era ca politia mergea prea incet (95-100 in afara localitatii si 55-60 in localitate) si trebuia sa se retraga sa il lase pe el sa plece mai repede.
Adevarul e ca el a depasit cu prima ocazie in care n-a venit nimeni din sens opus, sau parea ca nu vine nimeni fiindca nu prea avea vizibilitate. Ca si dovada a fortat intrarea inapoi inaintea masinii de politie ca sa nu se loveasca de cel care venea din fata.

Doua concluzii:
- atat de aglomerat era joi la ora 9:15 dimineata incat tipul n-a avut ocazia sa depaseasca decat dupa 15km (chiar bizon fiind) deci avem inca o dovada clara ca A este absolut urgent necesara pe zona Targu Frumos - Iasi
- noi ne asteptam ca lumea trebuie sa respecte regulile si semnele de circulatie cand sunt idioti de genul asta care nu respecta nimic chiar si cu politia langa si trafic intens.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

danutzu_1069

^ Indivizi din ăștia nu mai au ce sa caute printre șoferi.
Sunt pericol public!
Atât in gândire cat si in acțiune.

dr4qul4

eu i-as fi dat cardul cu filmarea si as fi semnat si declaratia.
Nu de alta, dar data viitoare s-ar putea sa depaseasca exact cand vin eu din sens opus, si el sa considere ca eu trebuie sa merg pe acostament, si sa-i las banda libera pentru el.
N-am tir, asa ca o sa ma dau cat pot, dar in sant nu intru pentru el.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist