Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

PlayStation

#7380
E si vina celor de la pizza
Nu au sters liniile galbene
Si nu au acoperit a2a banda cu jaloane pana la giratoriu
Daca nu folosesti harti si esti prima oara pe acolo poti sa te derutezi

StefanCelMare

#7381
Este și culpa Pizza la ce a filmat omul ăla la Alba Nord.
Multă lume a circulat pe acea bretea o vreme înspre Alba.
Sunt care s-au obișnuit așa, și ce este grav și imputabil Pizza este că s-au bazat doar pe semnul din sensul giratoriu. Dacă treci de el, nu mai ai nicio altă indicație clara ca ești pe contra sens. Dat fiind că acolo s-a circulat până nu demult în direcția spre Alba, trebuiau mai des puse semne de acces interzis. Măcar o repetiție a semnelor de interzis imediat după ce intri pe bretea greșit dinspre sensul giratoriu, ar fi fost foarte necesară la deschidere. Plus marcaje pe asfalt cu săgeți.

dragos76

Eu văd totuși partea bună. Un caz în care omul intră pe contrasens pe autostradă, se prinde rapid de asta și nu insistă ca idiotul până la următorul nod, ci remediază rapid.

mircea

Remedierea se face dând cu spatele înapoi pe bretea, cu avariile puse, nu frecând buha perpendicular pe ea, în buza benzilor de circulație.

RaduG

http://gorunescu.ro/e85-sau-drumul-mortii/

Dacă mai fac mult Iașiul pe E85 o să devin bisericos la câte cruci mi-am făcut deja. Ideea de bază fiind că acest E85 este tot timpul un dezastru în așteptare. Practic te bucuri că ai ajuns acasă întreg, după o fază de genul ăsta.



E85 camion depășește și intră pe contrasens. Iar am scăpat cu viață.

E85 între Focșani și Buzău, reflexele rapide și atenția colegului care conducea l-au făcut să evite un camion intrat în depășire pe contrasens.
Din respect pentru privitori am tăiat sunetul 🙂
Bonus de final: alt "berbec" ne depășește în curbă, fără vizibilitate și pe linia continuă.




gruiarew

Am pățit și eu la Coșava aceeași chestie. Lipsesc 15 km de autostradă, dar după Coșava spre Margina ai loc berechet să te duci. Nu, am fost depășit fix în curba de la intrare în Coșava (dinspre Coșevița spre Margina). Bineînțeles că în fața mea erau două TIR-uri n-a mai putut trece. Dar hei, era al treilea în coloană. Că dacă era al patrulea crăpa. Și nu era cu ceva SUV. Avea o Skoda Octavia 2008 - 2010 pe acolo.

Să-mi fie cu iertare dar unii chiar nu au ce căuta la volan.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dr4qul4

ala care te-a depasit in curba, are toate sansele sa se intalneasca la un moment dat cu un tir care te-a impins pe acostament. Sau cu altul ca el. Daca intalnirea are loc tot in curba, atunci se va termina prost
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

hvm

RaduG

Fix la fel am pățit și eu doar în cazul meu era un Tuareg care venea spre mine pe banda mea și a depășit vreo 20 de mașini care circulau pe banda lor (nu pe acostament) și eu a trebuit sa ma feresc pe acostament împreună cu cel din fata și cei doi din spatele meu. Și asta s-a intamplat imediat după ieșirea dintr-o curba fără vizibilitate prea mare (pentru ca au crescut arbuști pe care nu i-a curățat nimeni). Si mai departe a întrat în cursa tot pe banda mea. Coloana lui circula cu aprox 100-110km/h, noi la fel, iar el cred ca avea în jur de 160km/h. Păcat ca nu mi-a mers camera ca era interesant de privit.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

tom_sawyer

#7388
Proiectul de Ordonanță a Guvernului pentru modificarea și completarea Legii nr. 265/2008 privind gestionarea siguranţei circulaţiei pe infrastructura rutieră

Data publicării: 29.12.2021
Data limită pentru primirea de propuneri/observaţii: 10.01.2022

Proiectul de ordonanță are în vedere următoarele schimbări:

- realizarea evaluării de impact asupra siguranţei rutiere şi auditului de siguranţă rutieră pentru proiectele de infrastructură rutieră care vizează și drumurile județene, având în vedere numărul foarte mare de accidente care se produc pe această categorie de drumuri.

- introducerea conceptului de inspecţie de siguranţă rutieră specifică, definit ca analiza bazată pe inspectarea la fața locului a unui drum sau tronson de drum existent, pentru a identifica condițiile periculoase, deficiențele și problemele care cresc riscurile de producere a accidentelor grave.

- eliminarea noțiunii de inspecţie de siguranţă rutieră suplimentară.

- efectuarea inspecţiei de siguranţă rutieră periodică în regim de liberă practică de către auditorii de siguranță rutieră desemnați de către Autoritatea Rutieră Română – A.R.R.

- introducerea conceptului de evaluare a siguranței rețelei rutiere pe categorii de siguranță rutieră. Autoritatea Rutieră Română - A.R.R. va realizea prima evaluare a siguranței rețelei rutiere, pe cel puțin trei categorii, în funcție de nivelul de siguranță al fiecărui tronson, până cel târziu la sfârșitul anului 2024, actualizând datele cel puţin o dată la 5 ani.

- implementarea ratingului de siguranță rutieră pentru întreaga rețea rutieră în exploatare si întocmirea unui plan de acțiune privind organizarea și efectuarea inspecției de siguranță rutieră specifică pe tronsoanele rutiere cu niveluri scăzute ale ratingului de siguranță identificat

- realizarea unui sistem național pentru raportarea voluntară, accesibil online tuturor utilizatorilor drumurilor, pentru a facilita colectarea detaliilor privind evenimentele transmise de utilizatorii drumurilor și de vehicule și a oricăror altor informații legate de siguranță care sunt percepute de cel care informează, ca fiind un pericol real sau potențial pentru siguranța infrastructurii rutiere

MT

pasadia

Pe 13 Decembrie a.c. viceprimarul (PSD) din Predeal a lovit pe trecerea de pietoni o femeie ce încă e in coma.


alin2pas

Ori ,,nu recunoaște nici în fața Marii Adunări Naționale", ori are probleme oftalmologice incompatibile cu permisul.

JohannDB

                                    LA MULȚI ANI, cu sănătate și minte limpede !!

    Începem anul cu evenimente !! Din păcate !! Se pare că piesele dintre volan și scaun au mari probleme de "soft"......

Din articol :
"""""Opt persoane, dintre care cinci copii, au ajuns la spital în stare gravă, duminică după-amiază, în urma unui accident care a avut loc pe şoseaua de centură a Timişoarei şi în care au fost implicate două autovehicule, relatează Agerpres.
Potrivit Inspectoratului Judeţean de Poliţie Timiş, o tânără de 19 ani, care a condus un autoturism pe şoseaua de centură a municipiului Timişoara, dinspre sensul giratoriu de la Giarmata către cel de la Aeroport, a intrat în coliziune cu un alt autoturism care se deplasa din sensul opus de mers, care era condus de un bărbat de 42 de ani.
În urma impactului, cei doi conducători auto, precum şi o femeie şi cinci minori (două fete şi trei băieţi) cu vârste cuprinse între doi şi 13 ani), pasageri în autovehiculul condus de bărbatul de 42 de ani, au fost răniţi şi transportaţi la spital.
În total sunt opt victime, respectiv şapte din maşina condusă de bărbat şi conducătoarea auto de 19 ani. Poliţiştii au întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă şi continuă cercetările pentru a stabili toate cauzele şi împrejurările producerii accidentului", a precizat Biroul de presă al IPJ0 Timiş."""""

  https://www.g4media.ro/timisoara-accident-cu-victime-pe-soseaua-de-centura-a-municipiului-opt-persoane-dintre-care-cinci-copii-au-ajuns-la-spital-in-stare-grava.html

     Din păcate rămân siderat !! Mai ales că la știre am văzut și declarații de martori..... "Tânăra" meseriașă de numai 19 ani, a demarat normal de la giratoriu, ca apoi s-o ia către arătură, pe contrasens, izbind mașina ce circula regulamentar; scorul ?? - 8 răniți din care 5 copiii......
     Ce Dumnezeu este în mintea lor ??

    Un P.S. În 28.12. 21 eram cu vreo 300 m înainte de intersecția de la Cotești de pe DN 2 km 174+800 cu DJ 205R/str. Progresului la stânga și DC 149 spre gara Cotești, la dreapta..... Noi cu al treilea tramvai "Bozankaya" pentru Iași, un tren rutier rutier de 39 m lungime, de 93 de tone și ghici ce ?? Vine din spate (în ciuda unei semnalizări de tip BF 3 germane cu depășirea interzisă" și cu ordinul poliției de însoțire: nu depășește nimeni - convoi cu poliție), vine un "bombardier" din spate face o depășire pe acostamentul din stânga mea, eu dau alarma și "însoțitorul" meu-coechipier al transportului (străin, cu propria lui stație de radio și telecomanda pentru manevrarea trailerului din spate la curbe, giratorii, atrage atenția șoferului de pe "tractor") și cel de pe capul tractor apucă să frâneze scurt, preventiv, ca în secuna următoare, bombardierul să vadă echipajul de poliție și în extremis, să nu fie "agățat" virează scurt în botul trenului rutier pe DC 149 spre gara Cotești, pierzându-se-n peisaj..... Șoferul nostru de pe "tractor" era "leoarcă" la frânarea a doua, bruscă, dar noroc că a putut fi avertizat despre idiotul kamikaze și a avut rezerva de "lipsă de inerție" la momentul greu....
     Ce poți spune de astfel de idioți/cretini, care te depășesc pe acostamentul stânga și indiferent de alte condiții, o iau scurt la dreapta ta..... Unii fac treaba asta, să depășescă în extremis, numai că nu mai au răbdare vreo 300-500m ca apoi să vireze liniștiți și sigur la dreapta direcției lor de mers...... A meu s-a-nmuiat când a văzut poliția și ne-a tăiat calea virând scurt la dreapta lui...............


gruiarew

Chiar nu pot să-mi dau seama cum ai putea face accident pe centura Timișoarei (atât cât e ea). E lată, semnalizată cum trebuie, vizibilitate e berechet.

JohannDB păi Poliția nu l-a văzut? Nu se poate lua după el și să-i taie permisul? Avem pedepse prea blânde pentru astfel de retarzi (că bizon e altceva). De fiecare dată când îs încărcat sau am remorcă mă depășește unul ca să intre în spațiul de servicii / iasă pe bretea pe autostradă, sau dacă îs pe național / județean ca să oprească sau să vireze pe o uliță laterală prin sate. Și nu merg ca mortul, prin sate o mai alerg și eu cu 60...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

JohannDB

       "" păi Poliția nu l-a văzut?""  Nu prea l-a putut vedea, că idiotul a făcut manevra prin spatele colegului de însoțire aflat în fața "tractorului"  între pilotul din față și tractor, iar poliția era mai în față, în fața colegului meu cu cca 50/70m... 



danutzu_1069

Un pic de offtopic, ca sa se inteleaga ce inseamna transportul unui tramvai....  O fi venit asa, pe rutier, din Ankara?