Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cristi N

Daca ar fi mediatizate mai mult, actiunile de genul asta ar contribui semnificativ la cresterea sigurantei rutiere.

Sursa: Politia Rutiera

RaduC

#7246
Până una, alta, când îți iei permisul pe nașpa ai impresia și că regulile de circulație, pe care "fraerii" trebuie sa le respecte, ție nu  se aplică.

În opinia mea, ceea ce macină temelia siguranței rutiere este tocmai lipsa temeiniciei procesului de dobândire a permisului de conducere.

"Suceava. DNA a trimis în judecată 34 de polițiști ai brigăzii rutiere, instructori auto și intermediari, în dosarul în care sunt acuzați că luau mită pentru a frauda probele pentru obținerea permiselor de conducere.
acum 11 ore
Procurorii DNA au finalizat dosarul început în anul 2020 și au anunțat că l-au trimis spre judecare. Inculpații sunt acuzați că, în decursul anului trecut, au primit bani pentru a ajuta 235 de candidați să promoveze proba teoretică a examenului pentru obținerea permisului de conducere. Procurorii au dispus sechestru asigurator pe mai multe sume de bani: 443 de mii de euro, 60 de mii de lire sterline, 4.500 de dolari și 815 mii de lei."

https://www.biziday.ro/suceava-dna-a-trimis-in-judecata-34-de-politisti-ai-brigazii-rutiere-instructori-auto-si-intermediari-in-dosarul-in-care-sunt-acuzati-ca-luau-mita-pentru-a-frauda-probele-pentru-obtinerea-permiselo/?source=biziday

alin2pas

Cristi N, astfel de acțiuni nu trebuie doar mediatizate, ci utilizate cât mai mult. ,,Pisica cu clopoței nu prinde șoareci". Mașinile neinscripționate pot depista mult mai ușor astfel de abateri, care sunt mult mai periculoase decât depășirea vitezei legale cu 20-30 km/h și nu pot fi depistate cu mașini inscripționate, cu radare fixe  sau mobile.

Cristi N

Total de acord cu tine, din pacate masinile neinscriptionate se pot numara pe degete. Deja majoritatea sunt "celebre" pe grupurile de facebook de infotrafic.
La prima strigare avem asa:
- BMW seria 5, negru, fabricat prin 2005 - actioneaza pe A1 B - Pitesti, ei chiar fac actiuni din mers si vaneaza bizoni.
- Logan 2 alb - actioneaza pe A3 B - Ploiesti pe prima parte a autostrazii dinspre Bucuresti doar viteza din stationare.
- Logan 1 bleumarin actioneaza tot pe A3 B - Ploiesti pe ultima parte a autostrazii, tot stationar pentru viteza, pe breteaua de iesire a unui spatiu de servicii si premierea e la giratoriul cu centura Ploiesti Vest.

Ultimele 2 actiuni sunt aproape inutile din perspectiva sigurantei, macar isi justifica orele si combustibilul consumate prin cele cateva amenzi pe care le dau.

Lau

Nu stiu exact ce prevede legea, insa Politia de ce are voie sa nu respecte legea?!?
Cel putin depasirea de la 0:10 mi se pare criminala!

bgd77


alin2pas

La depășirea de la 0:10 nu se văd aprinse LED-urile roșii-albastre din parbriz (cum se văd la alte secvențe), depășirea a fost făcută în curbă fără vizibilitate (cel puțin așa reiasă din filmare) și puțin a lipsit să se termine tragic. Oare niște cursuri de pregătire speciale pentru conducere defensivă, pilotaj sportiv, interceptarea și oprirea autovehiculelor cum fac polițiștii din alte țări nu trebuie și la noi? Sau uniforma știe să facă tot, e ceva gen ,,fracul magic" din filmul cu Jackie Chan (,,The Tuxedo" - 2002)? De fapt, a mai fost un polițist la rutieră, care a fost și șofer pentru coloane oficiale, ulterior șef în poliție, care nu avea deloc permis de conducere. Îmi scapă acum numele.

dr4qul4

Si totusi cel depasit la 0:10 incetineste si se lipeste de sant. Practic iese de pe asfalt.
Nu cred ca a facut-o de bunavoie ci a observat ca este depasit de politie din spate. Poate aveau megafon.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

alexandru_m

Tin minte si acum un BMW seria 5 break care m-a depasit intr-o localitate cu o nesimtire crancena. In timp ce mintea mea spunea "Ia uite si donatorul asta de organe" ochii mei au inceput sa vada "Polizei, Bitte folgen!" prin luneta fumurie a BMWului negru.

Sunt tone de imagini din alte tari cu politie in actiune, de multe ori cu masini neinscriptionate. Oamenii sunt in misiune, iar misiunea lor e sa prinda din urma soferi care "nu au fost cuminti". Pe unul care merge peste limita legala nu il poti prinde mergand cu 49/89.

Duta C

#7254
Bravo lor ...la cit ai multe sa-i potoleasca......azi am fost pina la sighisoara...un trailer pe serpentine era sa ma faca zob,sa ma bage in padure(sofer profesionist criminal-psihopat).
-3 accidente pe traseu...unul din ele un camion cu un tir ,impact frontal intr-o curba ,cred din cauza vitezei.
FELICITARI si la cit mai mare evantaiul de permise!!! :) :) :) :)

punktnet

Ce este asa greu de inteles ca politia reprezinta legea, adica ei se asigura ca noi respectam legea si cand o luam braila, ne trag pe dreapta si ne aplica o corectie.
Este evident ca in filmare masina de politie este in misiune, sunt legislatii separate pentru vehiculele neinscriptionate in misiune, cum ar fi sa te urmareasca politia cu 50km/h si depasind regulamentar. Astea sunt niste bazaconii, sunt o gramada de video pe youtube cu politia altor state europene si inca mi se pare ca ai nostri sunt in epoca de piatra pe langa englezi sau nemti - acolo ai calcat pe bec, iti rupe capul daca nu asculti ce zice, te someaza si trage direct nu conteaza cine e tac-tu sau cu cine si-o arde matusa-ta
Just kidding.

alin2pas

Corect. Poliția reprezintă legea. Dar pentru a nu se ajunge la evenimente deosebite, polițiștii care conduc aceste mașini trebuie să aibă o pregătire specială (specială la noi, în alte țări este baremul minim pentru toți agenții de circulație), iar mașinile trebuie să poată deveni foarte vizibile în trafic atunci când se dorește acest lucru (adică să aibă lumini foarte vizibile când sunt folosite și sirenă), când te urmărește o asemenea mașină neinscripționată să știi că nu e nici bizon, nici raket. Ar fi utile și mașini mai ,,răsărite" decât Polo de 68CP sau Logan de 90CP. Însă partea cea mai importantă, ai spus-o: indiferent că are în față pe nea Gheorghe din Cucuieții din Deal sau pe ministrul X, să acționeze la fel.

ionut_16



Și șoferul ăsta ar trebui sa rămână fără permis

gruiarew

Cica i-au dat 3000 lei și 90 zile suspendat plasticul. Mie mi se pare extrem de puțin.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Sorinus

Comportamentul asta e tentativa de omor. Doar norocul a facut ca n-a intrat in nimeni.