News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dobrogean

Pe acest bulevard (Bd. Independentei) fiind cu 3 benzi pe sens noaptea se fac curse intre dementi.
Din acest considerent cred ca trebuie reglementata legal amplasarea de camere radar fixe, asa cum sunt peste tot in Europa.
Si modificat codul penal, sa ii lase fara carnet pe viata pe cei ce nu se pot stapani sa calce acceleratia la maximum.

gruiarew

Au pus la Sibiu pe bulevard și au început să se dărâne casele oamenilor. Acum am văzut ceva asemănător în Sinersig, între Lugoj și Buziaș. Trebuie musai abordate cu treapta 1 cum zicea un coleg mai sus. Eu unul nu am sânge să mă risc cu mai mult de 10km/h. Apoi după bumper mai e și trecerea ridicată cu niște chestii de plastic. Mi se pare idioțenie. Nemții nu au așa ceva. Dar dacă vreai să mergi tare măcar s-o faci zâmbind să ieși bine în poze. Punem tot felul de mizerii în drum îi pedepsim pe toți pentru ca poate vine cineva. În loc să fie "premiat" doar cel pe care-l mâncă talpa. Și să nu aud argumentul că-s scumpe. Pariu că într-o lună se recuperează investiția.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

elphax

in zonele rezidentiale se  poate inalta trecerea de pietoni, sa fie bumper din asfalt la nivel cu trotuarul care nu poate fi ocolit si trebuie luat incet.  dar pe bulevarde mari sa puna din alea de plastic, eventual cele din bucati care permit autobuzelor sa treaca cu rotile printre ele dar masinile nu au cum sa nu ia macar unul

horyatm

Tibi, am citit comentariile. 1-2 mai tembeli care au fost taxați imediat. Părerea acestora nu reprezintă majoritatea.

dobrogean

OK, deci cum ramane: il rugam pe @cutter sa demareze o initiativa legislativă pentru amplasarea de camere radar fixe in zonele unde au avut loc accidente cu victime din cauza vitezei excesive?
Si simultan ar trebui revizuit codul rutier cu inasprirea pedepselor pentru cei care depasesc cu mai mult de 100 de km/h viteza maxima legala. La abateri repetate este clar ca omul acela nu se poate controla, deci ar trebui sa piarda dreptul de a avea permis de conducere (care nu este un drept al omului, dreptul fundamental este dreptul la viata).

Cristi N

Cred ca inainte de asta ar trebui modificate normele de aplicare care prevad cum se completeaza procesele verbale de sanctionare. Este foarte important sa se poata completa automat, nu e normal ca un politist sa stea sa completeze de mana o multitudine de campuri care prevad doar transcrierea de date de pe CI/permis/certificat de inmatriculare.

O modificare de genul asta ar duce la o eficienta mult mai mare a politiei si la mai putine procese verbale anulate din cauza unor erori de transcriere.

dobrogean

Modificarile legislative trebuie sa mearga la pachet, deoarece sunt acte normative de pe diferite nivele (cod, lege, norme de aplicare).

alin2pas

#7132
E clar că avem un cod rutier depășit, care trebuie revizuit. Sunt multe modificări care ar trebui aduse, multe ar putea fi dintre cele care și-au dovedit eficiența în alte țări, multe propuneri au fost făcute pe acest forum sau în alte publicații. Cred că ar fi util un topic dedicat: ,,Propuneri de modificare ale legislației rutiere". Ar centraliza toate aceste propuneri și ar fi mult mai ușor de armonizat și de integrat într-un pachet de propuneri de acte normative.
Am deschis un topic în acest sens: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=3052.0
Sper că va centraliza propunerile care au fost lansate  pe topicul de siguranță a circulației rutiere, parcare sau alte topicuri, precum și toate discuțiile și propunerile în acest sens.

adiarc

asa cum am mai spus-o principala problema este fie ca NU se aplica mai DELOC legislatia existenta sau se aplica preferential...aici trebuie lucrat...la statul esuat roman...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gruiarew

Filmare la ce am zis înainte:



Partea proastă e că semne cu "atenție movilă în drum" îs și în restul de sate, dar doar aici e montat (și la ieșire spre TM dar doar alea scurte, trecerea nu e ridicată). Dacă vii din Timișoara și nu cunoști drumul aici ai șanse să faci buba, având în vedere că în restul de sate e doar semnul și precis zici.... a, au pus semnul aiurea. Chestie pățită de mine cu "drum cu denivelări" pe DN7 unde era reparat tot, mai puțin în Săvârșin. Am dat în niște gropi de mi-am amestecat gândurile.

Mizerii de genul NU ajută deloc la îmbunătățirea siguranței rutiere. Cazul de mai sus, drumul e larg, este vizibilitate, casele îs departe de șosea. Limită decentă de un 70, la trecere un 30 cu foto. O cauză că nu se respectă regulile la noi e și pentru că marea majoritate îs făcute total aiurea și contra logicii. 
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

punktnet

Cum sa fie aiurea? Ai o scoala acolo pe dreapta, ai un indicator rutier care avertizeaza iminenta unor copii in traversare, si daca limita de viteza la trecere este 30, tu de ce sa mergi cu 70?
Eu as face toate trecerile de pietoni din tara pe principiul asta de cocoasa, sa vezi prin alte tari cu apa calda ce frumos se desfasoara traficul si nu trec toti dementii cu 70 peste treceri de pietoni.
Just kidding.

AlexxC

@punknet problema acestor cocoase este ca reduc nejustificat de mult viteza, pana la 5-10kmph; un 25-30kmph cat sa le poti aborda in a2a ar fi mai rezonabil.
Apoi mai este un aspect al acestor reduceri drastice de viteza, produc poluare ! si nu vorbesc de CO2, ci de alta mult mai periculoasa: particule solide din placutele de frana la franare si la accelerare eliminarea depunerilor de pe evacuare . Si se intampla in cel mai prost loc posibil, langa o scoala sau gradinita.

gruiarew

Mai citește o dată ce-am scris, că românește am scris. N-am zis niciunde să mergi cu 70 peste trecere! Restul satului e larg, casele îs departe de drum, se poate ridica liniștit la 70, dar NU la trecere! Acolo am zis de 30 cu cameră și premiu! Și nu pui cocoașe pe drumuri de tranzit. Faci cocoașe în zone rezidențiale, da, dar aici nu ai centură nu ai nimic.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

punktnet

Pui cocoase oriunde vietile oamenilor sunt mai importante decat traficul. Nu este vina localnicilor ca la noi drumurile de tranzit trec prinre case, este din cauza a zero infrastructura rutiera. Pana la autostrazile mult visate, macar cocoase abordabile sa punem la trecerile de pietoni si niste amarate de leduri cu incarcare solara pentru noapte.
Just kidding.

gruiarew

O ții pe a ta eu o țin pe a mea. Poză cu felicitatre acasă. După 2-3 d-alea nu mai trebuie nici o cocoașă. Eu nu vreau obstacole pe drum.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis