News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 10 Guests are viewing this topic.

bogdymol

^ Am vazut in Arad acelasi tip de reparatie. Nu era exact acelasi model de camion (nu era automat), ci era un muncitor care misca manual bratul acela deasupra gropii. Dar principiul era identic.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

AlexIP

Acum vreo oră și ceva, pe DN66, la Crivadia, pe lapoviță deasă, am ocolit un bolovan de vreo 20 cm diametru, erau mulți mici căzuți de pe versant și m-am oprit să-l dau la o parte. La nici 50 de metri de mine, un BMW cu numere temporare oprit pe avarii, săracu șofer prinsese unul în cădere cât un cap de om și avea bara / proiector / ceva brațe rupte la roata dreapta față, că nu mai vroia să vireze. Oamenii stăteau și așteptau platforma. Până am ajuns să iau bolovanul care încă era în drum, numa bine l-a prins alt șofer sub scut.

Nici nu știu cum e mai bine, în zonele cu pericol de cădere bolovani de care nu se ocupă nimeni ar trebui să mergi mai încet în speranța că îi eviți (dacă ți se rostogolesc în față) sau mai repede ca să scapi mai repede de tronsonul respectiv?

ghrt

La pasajul Mihai Bravu - Vacăreşti, sensul spre piaţa Sudului, pe banda 2 curge apă de pe pasaj. Dacă îngheaţă, or să curgă ţurţuri, cam pe mijlocul benzii.
Cont (aproape) inactiv.

adiarc

cam asa aratau drumurile din Cisnadie , jud.Sibiu , in jurul orei 07:40, inclusiv dealul de la intrarea dinspre Sibiu , deal cu multe curbe f stranse si inclinare mare....nu s-a dat cu absolut nimic....pe jos era sticla

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

#694
apropo de stationarea pe banda de urgenta: nu o faceti.

https://www.youtube.com/v/QZhb6J-B7pw
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dorum


SB76UFO

#696
A aparut harta la telejurnalul de la ora 20 de pe TVR1, mai exact pe la ora 20:15. Bineinteles stire legata de starea drumurilor, in care au mentionat forumul nostru.
La minutul 12:23 incepe reportajul despre autostrazi si la minutul 16:16 cel referitor la Harta calitatii drumurilor din Ro
http://www.tvrplus.ro/editie-telejurnal-297390
"Prostia este eternă și invincibilă"

Ionut


dragos76

Quote from: dorum on January 13, 2015, 07:15:37 PM
Omg!!! :bash: :bash: :bash:

0:41 - 1:11

Faza asta parca e de cateva luni...
Dar oricum, inconstienta. la fel ca si cu stationarea pe banda de urgenta.

danutzu_1069

Nu stiu cum fac jurnalisti astia de le descopera asa tarziu.... Si care-i legatura cu actualitatea zilei?

Ca fapt divers, clipul a fost publicat pe SSC, cu ceva timp in urma de catre userul DAMAGO, "avocat" al celor de la  Impregillo:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=117603925&highlight=youtube#post117603925

adiarc

#700
Atenție la polei

http://turnulsfatului.ro/28779/actualizare:-tamponare-in-lant-cu-10-masini-pe-dn1.html

Dacă va uitați si la poze , o sa vedeți cât de importanți sunt parapeți de beton , New Jersey , montati....fără ei mașinile ar fii intrat pe contrasens si ar fii fost f grav
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

Ca tot discutam de viteza si legalitate,a observat cineva radar pe portiunea Centura Bucuresti-Pasaj Baneasa. Daca nu ma insel e zona de 70 km/h,insa se circula pe banda 3/5 la pasaje cu 120 km/h minim,zona cu "borduri despartitoare."Eu nu am prins niciodata si merg aproape zilnic.

panda_no 5

Exista pe citeva sute de metri limitare la 50 pe aceasta bucata.
E in dreptul noului liceu francez.
Sincer nu prea ii vad rostul, ba mai mult o consider o prostie.

igorashu

Quote from: stangabriel on January 29, 2015, 06:12:50 PM
Ca tot discutam de viteza si legalitate,a observat cineva radar pe portiunea Centura Bucuresti-Pasaj Baneasa. Daca nu ma insel e zona de 70 km/h,insa se circula pe banda 3/5 la pasaje cu 120 km/h minim,zona cu "borduri despartitoare."Eu nu am prins niciodata si merg aproape zilnic.
Am văzut aici și în parcarea dinainte de pasajul pietonal.

AlexIP

Oarecum amuzant, dacă n-ar fi trist, de pe un grup de discuții despre comunitatea locală unde un membru a observat un giratoriu cu următoarele semne...



QuoteCa urmare a discuţiei avute de ... cu şeful Poliţiei Rutiere a municipiului, şi In urma vizionarii fotografiilor postate s-a ajuns la concluzia ca aceste indicatoare nu sunt tocmai cea mai "fericită" soluţie in sensurile giratorii. De aceea, şeful Poliţiei Rutiere, dl. ..., ne susţine in acest demers şi ne roagă pe noi, ..., ca având o mulţime de conducători auto, să incercăm să găsim cea mai bună variantă de semnalizare pe care să o propunem în şedinta ... la care dl. ... va participa cu plăcere. Acesta este un comunicat oficial.