News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

vancouver

Mie mi se pare clara stirea: 5,4 milioane euro se cheltuie deja (contract existent pentru 43 km de parapete). Alti 19,8 se preconizeaza in urmatorii ani pentru alti 330 km de drum. Doar ultima fraza din articol e total aiurea si nu merita luata in seama. E clar ca autorul / autoarea O.P. nu a luat bacul pe bune la matematica...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

SB76UFO

Nu am stiut exact unde sa postez acest filmulet, asa ca l-am postat aici. Poate vede si CNADNR-ul sau MT, nu ca nu ar sti.
"Prostia este eternă și invincibilă"

MNU

Masina de tuns, cea simpla, o au si ei. Pe langa Timisoara, mai ales pe DN6, tot vad Unimog-urile.

Dar nu ar strica sa aiba toata gama... si sa le si foloseasca.

iuli

^^^

Exact! Masina din aia era folosita pe DN69 cam de cand s-a terminat reabiliatrea, adica acum vreo 15 ani parca. Acuma na, nu era folosita zilnic, dar de vreo 2-3 ori pe vara facea curatenie pe marginea drumului.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

radutm

^^
Am surprins acea masina pe un drum judetean, in primavara:

Fata de anii trecuti, cel putin in Timis, s-a tuns iarba de marginea drumului mai des si in mai multe locuri, nu doar pe dn-uri.
cont inchis

adiarc

si in Jud.Sb , se tunde iarba pe marginea majorit. DJ....cele cu traficul mai mare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

udar

Am vazut in multe locuri acest utilaj care tunde iarba mai ales in Timis unde circul foarte mult

SB76UFO

O nimica toata.

Si mai ofera si garantie 15 ani.
"Prostia este eternă și invincibilă"

igorashu

:| Ce îngrijit lucrează... Au și utilaje, e drept, dar parcă au făcut un stagiu de chirurgie...

adiarc

http://www.tribuna.ro/stiri/actualitate/accident-patru-victime-la-apoldu-de-sus-una-fiind-minora-update-99171.html
iarasi s-a intamplat ...cum se umezeste carosabilul....cum apar problemele.....
cum spuneam in trecut...trebuie verificate la sange anvelopele tuturor , dar si starea tehnica.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

cred ca RAR-ul are autoritatea sa verifice orice masina care circula in Romania , indiferent de unde este inmatriculata...trebuie doar sa vrea
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

razvan_43

^^^ Chiar azi am trecut pe acolo dar dupa accident,pe la orele 14:00.Nu am mai observat nimic.A fost o ploaie de dimineata iar in zona Apold traficul era foarte aglomerat.Sper sa termine cat mai repede segmentul lipsa de autostrada.Poate accidentul nu mai avdea loc.

Din pacate la RAR stim cu toti cum se dau reviziile.Iar de anvelope...ar trebuie verificate mai atent si cele de vara nu doar iarna,cand nu e zapada pe jos, doar doar mai ciupesc si ei o amenda.Nu se preocupa cu adevarat de siguraanta circulatiei.....

igorashu

Quote from: adiarc on August 17, 2014, 06:49:20 PM
cred ca RAR-ul are autoritatea sa verifice orice masina care circula in Romania , indiferent de unde este inmatriculata...trebuie doar sa vrea
Are și o face destul de des în colaborare cu Poliția. Verifică cu prioritate transportatorii.

igorashu

Quote from: razvan_43 on August 17, 2014, 10:08:39 PM
Din pacate la RAR stim cu toti cum se dau reviziile.Iar de anvelope...ar trebuie verificate mai atent si cele de vara nu doar iarna,cand nu e zapada pe jos, doar doar mai ciupesc si ei o amenda.Nu se preocupa cu adevarat de siguraanta circulatiei.....
Cred că faci o mică confuzie. La RAR nu se fac revizii și nici ITP-ul decât în cazul în care a fost suspendat certificatul de înmatriculare.
Având în vedere câți au plecat cu brățări la mâini de la RAR, se cam feresc să facă mânării. Nu spun că nu mai există cazuri, dar de regulă sunt excepții.

dr4qul4

ieri, pe A2 era blocaj aproape de traversarea DN3. Asa ca unul s-a gandit sa dea cu spatele vreo 2-3 km pana la iesirea de la Medgidia...


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024