Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alin2pas

@dr4qul4:
Această variantă prezentată de tine e cea mai logică și mai sigură și corespunde unor marcaje ca în desenul pe care l-am prezentat anterior. Din păcate, majoritatea giratoriilor sunt marcate cu cercuri concentrice și în conformitate cu marcajele cei de pe banda 2 trebuie să dea prioritate celor de pe banda 1 pentru a putea ieși din giratoriu.

ionut_16


Leo-Ph

Pe cap de creta asta nu il opreste nimeni ?  se face de kkt dupa ce s-a facut de kkt

gruiarew

De ce l-ar opri? E țară liberă, fiecare poate să-și dea cu părerea.
Poate pe viitor se rezolvă și la noi legislația sau măcar marcajele să nu mai fie interpretări.
Până atunci circulăm fiecare cum poate. Pentru cei mari cel mai sănătos e printre benzi (eu așa procedez când am remorcă). Da, știu e jegos dar claxonul și înjurătura nu îndoaie tabla. Să vedeți în Sibiu cum se bagă unii în drept cu autobuzul (autobuz articulat, nu d-ăsta simplu), de efectiv trebuie să oprească ăla hardughia să nu-l agațe pe supozitorul grăbit.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

voicul

Noroc ca exista noroc!   >:(

Imagini șocante filmate cu camera de bord. Un șofer din Sibiu forțează o depășire și pune în pericol pasagerii din două mașini - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/imagini-socate-filmate-cu-camera-de-bord-un-sofer-din-sibiu-forteaza-o-depasire-si-pune-in-pericol-pasagerii-din-doua-masini-1465591

rebel

^^ de vina sunt legile romaniei... o sa ramana 30 de zile pieton + o amenda si Atat!...

de vina o poarta si politia romana in ultimul an a cam uitat de partea rutiera si vaneaza oameni... vad destul de des in AB masini trecand pe rosu, parcare in statia
de autobuz si neacordari de prioritate...

TVlad

#6156
Alba?  :D Colegii mei de serviciu de la Cluj spuneau ca in Ardeal "albanezii" sint renumiti ca buni soferi.
Asta cu BMW-ul din Sibiu s-o fi gindit ca nu il vede nimeni. Daca o sa fie tot mai multe camere de bord si inregistrarile respective vor putea sta la baza unor sanctiuni, probabil ca or sa se mai potoleasca.

voicul

Am cititi un comentariu pe FB cum ca: politia va spune ca nu e omologata camera de la bord si ca nu au ce sa ii faca.
Stiti ceva de asta?
sau
E o scuza penibila sa nu se miste si sa justifice salariu: domnule am facut un raspuns ca nu putem sa facem.

stangabriel

Din ce am inteles, dovada video se ia in considerare daca este sustinuta de o dovada fizica, accident, o pietricica miscata pe marginea drumului. Justificarea este ca s-ar produce un precedent, apoi oamenii ar pleca la vanatoare de greseli cu camera de bord... nu putem nega asta.

Am vazut ca anumite actiuni/sanctiuni in urma probelor video sunt punctuale, cred, la latitudinea si vointa unor politisti.

voicul

Intradevar vad o logica - ma gandeam ca exista si o explicatie logica.

Totusi, in exemplu de sus, nu era sa accidenteze 1 ci 2 + el + camionul!
Sa nu actionezi intr-un caz ca asta ca nu s-a intamplat ceva  ...

Poate faptul ca a ajuns in media va pune lucrurile in miscare.

cristi5

#6160
Nu inteleg de ce e blurat numarul BMWului? Sa-i pastram anonimitatea saracul

Apropo cu ce viteza circula cel care filmeaza? Hmmm... probabil BMWul s-o fi gandit ca are 100, nu 140 :)

———

Eu cred ca ar trebui reformate numerele de inmatriculare
- fara informatii despre judet, genereaza sovinisme si stereotipuri despre albanezi si salajeni
- numerele masinii sa nu se schimbe niciodata pe perioada vietii ei, nici la schimbarea proprietarului nici la mutarea lui dintr-un judet in altul

voicul

Si eu votez cu schimbarea numerelor.
Si cei din B sunt cam figuranti, BZ e din Moldova oricum si daca nu gasim ceva ... inventam.
Deci judetele ar trebuie sa dispara.

Apropo: la noi cand apar numerele care sa arate ca masina este electrica?

stangabriel

Prima filmare era cu numarul masinilor.

Uitandu-ma pe youtube, 90 % din situatiile din trafic fimate se pot rezolva politicos, sau o mica vina apartine si celui care filmeaza. Cand merg cu camera pe masina, parca ma oblig in plus sa merg corect. Daca fac o greseala, ascund filmarea de pe camera ?

Sa zicem ca in situatia de acum, asa cum @cristi5 a spus, cel care a filmat depune inregistrarea, incepe ancheta... si balul. Viteza fiecarei masini, alcoolemie, ITP ...

Anchetele cu date clare, ex. mers pe autostrada pe contrasens, am vazut ca sunt taxate doar din filmare. Insa la situatii cu o culpa comuna, nu se complica nimeni.

gruiarew

Voi nu sunteți pe treaba voastră. Păi cum să nu se schimbe tablele? Cum să nu stai ca idiotul la cozi pentru niște table? După ce te-ai plimbat prin alte locuri? Ce ar fi atâta de complicat ca numerele să rămână pe coteț și talonul să ți-l dea la primărie? Să nu mai aibă ce mânca niște oameni de la prefectură și cei ce "se ocupă cu înmatriculări"?

Numărul dobidocului se poate vedea aici: https://www.turnulsfatului.ro/2021/03/10/video-politia-s-a-autosesizat-dupa-accidentul-evitat-la-limita-intre-cristian-si-orlat-soferul-bmw-ului-a-oprit-nervos-180613

Zice ca Poliția s-a autosesizat.

Care-i culpa celui ce a filmat aici? Că nu i-a făcut loc? Dar da, la faza cu camera ai dreptate. Prima dată când am pus-o în parbriz aveam tendința să-i vânez pe cei ce greșesc. Apoi m-am calmat. O țin pe post de cutie neagră în caz de necaz.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

stangabriel

#6164
Culpa comuna, in cazul asta o vad asa: sa se dovedeasca viteza masinii care vine din contrasens, in momentul angajarii in depasire a Bmw-ului, pe acel sector de drum.

Si clasicul: te asiguri, intri in depasire, daca toate lumea merge legal, ai timp. Masina depasita de tine mareste viteza din diferite motive, nu ai timp sa intri inapoi pe sensul tau. Mai mult, din fata o alta masina a aparut in fata ta, depasind cu viteza masina din contrasens, nu te vede ca tu deja ai intrat in depasire... cine e de vina in toate cele de mai sus?

Pe mine ma omoara articolul cu interzicerea depasirii vitezei legale, indiferent ca esti in depasire. Trebuie sa faci orice manevra, in conditii de siguranta si in conditii de legalitate. Cam greu pe sectoare cu drum cu 1 banda de sens.
Peste toate, nu apar pe cel de mai sus, dar e greu sa conduci 100% legal.