Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kitsune

#5580




În aceasta dimineață, în jurul orei 07:00, un ansamblu auto s-a răsturnat în râul Ialomița, în timp ce șoferul încerca să traverseze podul de la Poiana.
Conducătorul auto este cetățean ucrainian, acesta fiind rănit în urma accidentului rutier și transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru îngrijiri medicale.
Ansamblul auto este încărcat cu sticlă.

Sursa

1. Ce fel de "pod" e ăla (ne) semnalizat în halul ăla? (e o întrebare retorică, ideea e că dacă tot au făcut o improvizație măcar să pună o semnalizare, ceva, până și o bandă reflectorizantă ar fi putut face diferența).
2. Ce pisici căuta un TIR din Ucraina prin coclaurile alea?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

kitsune

Mai bine o lua ando Țandarei. Waze nu ține cont de restricțiile de tonaj când rutează? Putem marca cumva podul ăla temporar în așa fel încât să nu mai bage TIR-uri pe acolo?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Earthchild

Kitsune, prima oară am crezut că ne arăți imagini de prin Cambodgia sau Myanmar.

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

roata

#5585
(din fericire) nu am trecut niciodata prin zona podului plutitor, dar observ ca prin 2012 cel putin exista o semnalizare "omologata", doar ca pana acum cred ca s-a topit un pic vopseaua  :headbash:
Recunosc insa ca nu-mi dau seama cum sa interpretez semnul - cumva "greutate minima obligatorie de 2.5 t"?

JohannDB

Home, sweet home... Ce bine e "acăsică" !! Pentru că , pe telefon, e mai "nasol" de urmărit cel puțin forumul "vieții...noastre" (dehhh semnalul la "Gigi=Digi" are "mici" lacune, nu că ar excela și Vodafone-ul, la fel de prost sau mai prost, cu releul la cca 600m de domiciliu, de văd pilonul antenei, mai ales că acum cad frunzele), văd în toată splendoarea "prelata" ucraineană căzută-n Ialomița...... Din păcate, mai mult ca sigur, o altă "victimă" a navigației (de orice fel o fi), care cu multe laude și reclama aferentă și "up-date"-uri la zi (haida-de) te aduce în starea din imagine....
   Aud mulți colegi de suferință ce spun că, și afirmă că, și se bazează pe...... faptul că navigația vede totul... și nimic la proba contrarie.... Dusul=purtatul (nu dușul) în bălării produce astfel de situații !!
  Veți spune, cazuri singulare.... Daaaaa, dar ??

    Iar la asta....DEȘTEPTAREA: O autospecială radar a fost pusă de polițiști de-a curmezișul pe DN 1 Am văzut multe, am trăit multe, dar sincer nici "teutonii" lui Merkel nu au fost stăpunși de-o astfel de idee.... Nici "șpăgarii" de slovaci sau de cehi sau nu mai puțin modeștii bulgari, nu cred că au putut avea o astfel de idee..... Poate prin Rusia, Belarus.....
    "ĂIA" mai sunt salariați bugetari ai "poliției române" (??), din păcate cu litere mici.... Personal am avut o colaborare de mare clasă cu rutierii noștrii, oameni cu capul pe umeri, cerebrali, intuitivi, pricepuți și care învățau de la noi-noi de la ei..... Nu glumeam la ceea ce aveam de făcut !!

gruiarew

Lasă că nici alții nu-s mai breji. Și eu am fost cu duba prin porumb în DE. Am ratat o intersecție pe un DN și al dracului GPS m-a băgat pe ceva scurtătură. Cel mai fain a fost că a trebuit să trec pe sub o linie de tren și abia am încăput cu oglinzile pliate. Tot drumul m-am rugat să nu vină ceva din față că nu aveam unde să mă feresc. Noroc că la nemți au și forestierele asfaltate.
De atunci nu mă mai bazez doar pe navigație nici să fie foc.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

JohannDB

Exact ce spuneam și prin alte postări despre navigațiile lui "fisch".... Sau și navigațiile suferă de "Alzhimer"....

tom_sawyer

#5589
Un pilot de raliuri ne arată cum se fac depășirile pe DN2, folosind toată lățimea pistei:

Min. 6:20 , 2:15 etc.

kitsune

Da, iar la 7:20 e unul mai tare ca el. Mult mai "tare"  :lol:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dorum


dr4qul4

Nu era mai tare, dar la 7:52 avem niste politisti pe stanga. Asa ca o lasa moale. Are si cu ce sa traga tare. Pb ceva modificat dupa cum se aude. Nu prea scump (adica vechi) ca altfel nu mergea cu parbrizul spart. Dar macar 0,15 cp/kg.
Dar asta nu e nimic. Sunt si mai kamikaze de atat. Asa ca....mai bine te dai cu o roata pe acostament si ii lasi sa se duca.
Pe unii in inteleg... trebuie sa ajunga la ora fixa si la 300 km castigi si 1 ora mergand asa fata de cazul in care ai merge ca majoritatea (adica 20-30 peste limita). Dar risti enorm pentru ca sunt si unii care merg cu jumatate din viteza ta.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

tom_sawyer


dr4qul4

Se pare ca am exagerat cu cei 0,15 cp/kg. Dar sunt totusi 125 de CP pentru o masinuta de 1100 kg? (mi se par cam multe kg).
De fapt, ce zic eu masinuta. Ala e cosciug pe roti condus asa. Si sigur are si ceva modificari.
Bine ca a facut loc acelui SUV, ca trecea peste el.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,