News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.


mircea

Păi să nu-l bati cu sârmă ghimpată de 3 ori pe zi?

Hercule

Ar trebui sa ramana fara carnet pe vreo cativa ani, oameni nevinovati pot muri din cauza lui. Nici nu se trage deoparte decat la a 4-a masina din sens opus.
Deșteaptă-te române!

gruiarew

Ar trebui să rămână fără carnet. Punct. Nu pe câțiva ani, ci de tot. M-am uitat de mai multe ori la video încercând să-i găsesc totuși o justificare. Linie continuă, curbă, trei mașini scoase de pe drum. Asta nu se poate categorisi ca și tentativă de omor? Și eu și cred că oricine mai face mizerii în trafic, mai mult sau mai puțin voite. Dar asta e prea de tot.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Io

Ce vad in filmare nu e inconstienta, nici pomeneala. Ala e tupeu ordinar, nimic altceva! Genul asta de indivizi nu asculta nici de vorba buna si nici de argumente ci doar de frica (si de amintirea) pedepsei corporale.
O sa-mi atrag oprobriul public dar nu ma abtin: sunat la 112 si urmarit, fortat cumva sa se opreasca (aia e o chestie dificila si a naibii de periculoasa), dat jos din masina, batut ca pe hotii de cai si apoi asteptat pentru dat explicatii paramedicilor si politistilor pentru ranile de pe pumni.

Banuiesc ca se poate o rezolvare mai civilizata daca mai multi soferi din zona au statii radio si coopereaza pentru a-i bloca drumul si a-l opri pe nemernic pina nu baga pe cineva in spital sau direct in morga.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Eu nu înțeleg faza cu pumnii. Sau la mașinile astea noi nu mai aveți nicicare cheie de roți?   :-[

În altă ordine de idei, dacă-l "altoiești" o să-l plătești cât nu face. Cu 112 nu știu dacă ajută la ceva, că doar camera nu-i omologată și nici organul constatator nu era de față. Altă chestie ce n-o pricep e filmarea cu telefonul a filmării. Nu era mai simplu descărcată brut și urcată pe net?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

danutzu_1069

@gruiarew, pe la masinile astea noi, cheia de roti nu mai este ce a fost odata... acu' este o scarba de teava scurta si indoita....
Da, camera nu etse omologata si nici agentul constataor nu a fist de fata, dar filmarea (daca se vedea clar numarul) ajuta la investigatii... Nu se poate merge cu ea in instanta, dar ajuta sa gaseasca martori prezenti la eveniment cu care s-ar fi putut merge in instanta. Asta daca era cazul...
Este mai mult de discutat pe tema asta....
Daca filmarea este mai lunga ca timp, nu are rost sa "urci pe net" tot... sau sa te apuci sa tai din filmare...

Marius

A fost identificat nebunul, a luat amenda si a ramas fara permis. Soferii care l-au evitat vor sa depuna plangere la politie. Detalii aici (cititi si comentariile la articol)

rizzuh

Quote from: danutzu_1069 on July 24, 2020, 02:42:45 PM
Da, camera nu etse omologata si nici agentul constataor nu a fist de fata, dar filmarea (daca se vedea clar numarul) ajuta la investigatii... Nu se poate merge cu ea in instanta, dar ajuta sa gaseasca martori prezenti la eveniment cu care s-ar fi putut merge in instanta. Asta daca era cazul...

Bullshit. Nu exista nicio prevedere care sa ceara omologarea camerelor de filmat. Nu se ocupa Institutul National de Metrologie de camere de filmat. Nici nu este tehnic posibil. Se accepta in instanta fara nicio problema, se accepta si la politie, dar acolo depinde mult de cat de incuiat la minte este agentul. Asta cu "camera neomologata" este legenda urbana.

mvmocanu

Se accepta filmarile din masina in instanta. Am fost martor la o depasire pe trecerea de pietoni. Soferul a contestat ridicarea permisului, am fost chemat la tribunal, am dus laptopul + cd-ul cu filmarea, i-am aratat-o judecatorului, a pastrat cd-ul si acel sofer a ramas fara permis.

yetiman

Si ne mai miram ca avem multe accidente in Romania...


,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

danutzu_1069

@rizzuh, nu ma refer la omologare metrologica pentru ca nu are nicio legatura. Este vorba despre "omologare" criminalistica a aparatului de inregistrat. Altfel, in instanta, un avocat poate sa conteste cele prezentate pe laptop judecatorului...

marinul

@yetiman Probabil a ajuns mai repede acasa

dar nu toti au avut norocul lui

În urma primelor cercetări realizate de poliţiştii rutieri, accidentul rutier de pe DN79, în zona Aeroportului Oradea, care s-a soldat cu moartea unui bărbat în vârstă de 51 de ani a fost provocat chiar de acesta. Aflat la volanul unui Volkswagen Golf, bărbatul s-a angajat într-o depăşire neregulamentară şi, pe contrasens, a izbit frontal o autoutilitară Iveco.

Bărbatul a rămas încarcerat în maşină, fiind nevoie de intervenţia echipajelor ISU Crişana pentru a-l scoate. Aflat în stop cardio respirator, bărbatului i s-au aplicat manevre de resuscitare, însă în zadar.

"La ora 14.12 pe DN79 în afara municipiului Oradea un bărbat de 51 de ani din comuna Paleu în timp ce conducea un autoturism pe direcţia Nojorid Oradea s-a angajat într-o depăşire neregulamentară, a păstruns pe sensul opus de circulaţie şi a intrat în coliziune frontală cu o autoutilitară condusă din sens opus de un bărbat de 46 de ani din comuna Cefa", a precizat la solicitarea BIHOREANULUI comisarul şef Alina Fărcuţa, purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor.

Şoferul autoutilitarei a fost rănit uşor. Poliţiştii Biroului Rutier Oradea continuă cercetările în cauză.

Bihoreanul

JohannDB

#5384
DN 73 km 103  -   intrarea în Moeciu de Jos spre Bran.....Sâmbătă 08.08.2020.

   Jos:   A apărut semaforul........





  Jos:   După aprecierea mea, comparativ cu ultima trecere, surparea "a mai avansat"...""puțin" !!   Și priviți la cât de "în scurt" vine curba la stânga, fără vizibilitate; mă mir (sau nu am prins de veste până acum) că nu au fost "pupături frontale" aici. Cel ce venea de jos, de obicei venea destul de tare, în ciuda curbei și de nu cunostea și locul avea surprize cu cel "de sus", putând avea "probleme de integritate"....; nu că n-ar putea avea și acum, cu semafor cu tot.  Am trecut de multe ori și eu pe aici (până la apariția semaforului) strângând "din partea dorsală" la gândul unui "Schumacher" în urcare/coborâre.....


   Jos:   O întrebare; oare dacă mai plouă "bine" de vreo câteva ori, până unde va ajunge surparea ?? Că de reparații....o să mai curgă apă de ploaie până va fi șantier aici.



Powered by API/PUM imgur uploader