News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

JohannDB

#5340
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-grav-pe-autostrada-soarelui-noua-persoane-au-fost-ranite.html



   A2, sensul București-Constanța.... Banda 1 cu coloană oprită....
   Când "vezi", dacă nu te ocupi cu altceva în mașină, că ai și coloana în dreapta ce are viteza redusă și te duci "glonț" înainte......

stangabriel

#5341
Azi se montau separatori de beton la iesirea dinspre Ploiesti spre Buzau, DN1 B, au ajuns pana la Bucov.

Pe DN1 sunt montati complet de la Bucuresti pana la cateva sute de metri de ingustarea de la 4 la 2 benzi , langa Breaza.

Vad ca sunt pe val acesti separatori, se monteaza peste tot in tara.

gruiarew

JohannDB, asta-i din seria... eu mă duc, ăștia au oprit aici la picnic. Dar și ăsta ce filmează frumos mai schimbă la benzi... Plus ieșitul din mașină așa brusc, ca și cum ai fi în parcare... Înțeleg, a fost accident, dar totuși.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

pasadia

#5343
Accidentul la km 208, coada aia... banuiesc ca e vorba de nodul de la Agigea, nod care stim cu totii ca produce deseori cozi pe autostrada (nici macar nu pot sa spun ca le produce pe bretea, caci acolo autostrada e de fapt breteaua de iesire, iar bretelele sunt caile de continuare a autostrazii.  Sau altfel spus, cat timp o sa mai ignoram elefantul din camera, adica faptul ca acel nod a fost proiectat extrem de prost si ca reprezinta un element generator de blocaje in trafic si de accidente?

LE: rectific, pana la urma km 208 e mult inainte de nodul A2*A4. De ce s-ar fi creat un blocaj acolo?

voicul

Apropo de accidentul asta:

Un tânăr de 22 de ani aflat într-o maşină cu volan pe dreapta a provocat un accident soldat cu patru morți și patru răniți grav

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/un-tanar-de-22-de-ani-aflat-intr-o-masina-cu-volan-pe-dreapta-a-provocat-un-accident-soldat-cu-patru-morti-si-patru-raniti-grav-1335623

În 24 din cele 25 de accidente în care au fost implicate mașini cu volan pe dreapta de la începutul anului, vina a fost a șoferului

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/in-24-din-cele-25-de-accidente-in-care-au-fost-implicate-masini-cu-volan-pe-dreapta-de-la-inceputul-anului-vina-a-fost-a-soferului-1335640

stangabriel

#5345
Azi pe Centura Ploiesti Vest, 2 accidente usoare,  cu masini ce aveau volan pe partea dreapta.  Nu stiu vinovatul, de asemenea, nu spun ce marca aveau masinile posibil vinovate, dar si mie imi place  BMW... cu volan pe stanga.

perfidus

S-au reluat o perioada examinarile la absolventii scolilor de soferi (acum am inteles ca sunt suspendate iar) si  am vazut destule masini cu lamaia in geam prin oras. Din pacate ii recunosti si dupa mers. Nu se asigura, desi merg incet sunt imprevizibili, nu anticipeaza dinamica celorlalti la deplasarea prin intersectii, nu cunosc exact pe unde sa se incadreze. Stiu ca la tineri azi permisul e un "must" nu un moft, insa nivelul la care s-a ajuns cu pregatirea in scoala si acordarea permisului la examene e foarte jos. Plus ca nu stiu sa se fi introdus in programa notiuni de conducere preventiva/defensiva pe care eu le vad esentiale daca vrei sa nu mai fii ultimul in statistici, tara europeana cu cele mai multe accidente rutiere.
S-a mai implicat API in trecut in campanii de promovare a conducerii preventive sau a conducerii defensive in scoli? Campania cu centura a fost demult, ar trebui continuat pe linia sigurantei rutiere. Vom avea in curand si autostrazi, vor scadea accidentele ca numar, dar avem generatii intregi de tineri teribilisti pe drumuri si toti ar avea nevoie de o sansa in plus sa nu devina victime. Eu as fi dispus sa contribui financiar pentru o astfel de campanie.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

qionescu1

Exista vreun proiect de interzicere a circulatiei pe masinile cu volanul pe dreapta? Intreb, nu stiu, riscurile sunt evidente si accidentele tot mai dese.

vasile.silion

,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

danutzu_1069

Inca nu se pot interzice citculatia / înmatricularea masinilor cu volan.... in șanț...
Ptobabil, circulatia, niciodata... Inmatricularea... sper sa fie vreodată..

gruiarew

#5350
Să nu înțelegeti că țin partea tractoristului, ăla clar nu avea ce să caute acolo. Dar ăsta cu duba, mergea cumva cu ochii închiși? Că nu avea ce manevră să facă tractoristul să-i iasă brusc în față.

L.E. Era cică ~5AM Scrie pe pagina celor de la CNAIR. Deci cu tractorul pe A1 cu bodroanca nesemnalizată și pe aproape întuneric (oricum e cea mai tâmpită oră de condus, la 5 ești rupt.)
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Io

#5351
Pe autostrada pe banda 1 daca ai 130 la ora si nu poti folosi faza lunga (avem foarte multe cazuri la noi, orbesti toti soferii de Tir si pe mai toti cei de dubite) intr-o situatie cum e cea din reportaj esti victima sigura, daca n-are macar catadioptri il vezi prea tirziu. Sigur, nu poate fi exclusa neatentia soferului Daciei.
Solutii tehnologice bune pentru astfel de cazuri sint sistemele de iluminat matrix (coboara lumina farului stinga sau o comuta pe faza de intilnire mentinind-o la faza lunga pe cea a farului din dreapta) sau cele in infrarosu (parca unele Mercedes au asa ceva). Sint insa foarte scumpe (si mai "fragile" decit celelalte) si doar modelele de virf ale unor marci sint echipate cu asa ceva, parcul general e echipat cu lumini cu 2 faze "fixe".
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

gruiarew

N-ai cum să-l vezi dacă e nesemnalizat. Pozele din articolul postat pe ziare.com îs foarte luminoase, ori la ora 5 nici pomeneală de asemenea lumină. Asta m-a derutat și pe mine. Plus la ora 5 ești rupt, indiferent de ce drum ai parcurs. Un ochi de mâță ca la bicicletă nu cred face mare diferență. Pun pariu că nu-i mergea nici un bec nici pe tractor nici pe bodroanca aia. De asemenea m-aș mira să aibe carnet că asigurare precis nu are.

Am pățit-o și eu pe un DJ cu o căruță de fân. Noroc că era curbă și venea cineva din sens opus. Cum s-a întrerupt lumina ce-o făcea cel ce venea spre mine pentru o secundă până să mă dumiresc "ce dracu o mai fi și asta", eram deja cu piciorul în frână.  Bine pe DJ-uri / DC-uri te mai aștepți la d-astea, dar pe autostradă...

Am mai găsit un articol aici se vede că de fapt era semi-întuneric:

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/accident-grav-pe-a1-o-femeie-a-murit-iar-sotul-si-cei-3-copii-au-fost-raniti-galerie-foto.html?fbclid=IwAR36fUVMODfBoa4JgKNmac3RaAD3UmALjTny9d1RkjwKhVMvLIa_BUXTLbw

Nu sunt pentru a lua banii oamenilor că de obicei cei ce trag de tractoare d-astea abia își duc zilele, dar ar trebui să aibe musai carnet și toate actele în regulă ca la o mașină normală. Sau dracu știe cumva să conștientizeze că drumul e o chestie puțin altfel, nu doar un ogor pe care unii în loc să pună grâne, au pus asfalt.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

kitsune

#5353
Tractorul (cu sau fără remorcă) e interzis pe autostradă. Punct. Singura derogare de la lege era în timpul campaniei agricole, la podurile dunărene.

QuoteCAPITOLUL V - Reguli de circulatie - Circulatia pe autostrazi
SECTIUNEA 4: Circulatia pe autostrazi
Articolul 74
(1) Pe autostrazi este interzisa circulatia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depasite, fara autorizatie speciala de transport eliberata de administratorul drumului public, conform reglementarilor in vigoare, a vehiculelor cu tractiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau impinse cu mana, a bicicletelor si mopedelor, a tractoarelor si masinilor autopropulsate pentru lucrari agricole, precum si a vehiculelor care, prin constructie sau din alte cauze, nu pot depasi viteza de 50 km/h.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

bogdymol

Nu e singurul cu tractorul pe autostrada. A1 Bucuresti - Pitesti, acum cateva zile:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele