News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.


pelan87

De cretinul asta inconstient ce ziceti? Pe Valea Oltului...


gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

ghrt

Da, bine că a văzut din timp. Păcat că nu îşi luase Stinger-ul cu el, că avea timp de o lansare...
Cont (aproape) inactiv.


alin2pas

Ca de obicei, nu îi pot împiedica să treacă cu turmele pe autostradă și nu au ce le face nici poliția, nici CNAIR. Deoarece nu pot trece pe la punctele de taxare, acele turme de oi probabil zboară peste garduri, deoarece dacă gardurile nu ar fi întreținute, ar fi vina CNAIR, iar dacă le distruge cineva intenționat pentru a putea trece cu oile, pe lângă problema CNAIR ar fi și a firmelor de pază și a poliției. CHIAR SUNT INCONȘTIENȚI DE NU IAU MĂSURI?

cristi5

#5031
A fost pusa asta pe forum? CNAIR si-a facut strategie de siguranta rutiera. Parapeti elastici, cu role, tot tacamul


http://m.hotnews.ro/stire/23634504

Am gasit un link cu o prezentare, text nu am gasit inca


http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2020-01-31-23634503-0-2020-strategia-cnair-siguranta-2020.ppt

gruiarew

Da, parcă a fost. Scria cineva că erau amplasate într-un loc unde nu-şi prea aveau rostul.

Ce-mi mai plac mie chestiile astea. Casa-i de chirpici şi aproape că se dărâmă dar noi f***m o vopsea metalizată la gard. Avem bucăţi de A pe care nu se circulă, DN-uri de parcă-s DC-uri, dar punem bidoane rotitoare şi drumuri care cântă...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dr4qul4

parapeti cu role au pus pe pasajul peste CF de la iesirea din Chitila (DN7)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

JohannDB

Parapeții "New Jersey".... La febra actuală, ce determină montarea acestora unde și unde chiar nu trebuie, văd că la vreme de -2, -4 grade nimeni nu ia în calcul zona de umbră provocată de aceștia și a peliculei de ghiață ce se formează la "umbra lor". Am reușit să văd mașină dansând la Perșani, la Păniceni, pe ghiața neagră mascată de culoarea neagră a asfaltului, îndeosebi la ceață (și nu-i nevoie de viteză, când ești în curbă, în coborâre, pe carosabil înclinat spre exterior, etc !!)....

stangabriel

#5035
Se monteaza parapeti de beton pe DN1 Bucuresti Ploiesti , s-a ajuns la padure la Romanesti, in zona padurii nu au montat nimic. S-a reluat montajul in zona Barcanesti. In cateva zile se termina pana la Tatarani /LUK OIL.  Vedem daca pun si in zona padurii Romanesti. In acest fel o sa avem parapet continuu de la Bucuresti pana in zona Breaza.

De exemplu in Zona Pucheni erau doua locuri fara scuar de facut la stanga, s-au anulat. E ok, erau multe accidente. Insa consider ca la fiecare intersectie mare, una sau doua per localitate sunt necesare giratorii.

Daca cineva face naveta din Potigrafu la Ploiesti din sud de intersectia https://goo.gl/maps/bX2hVwqVg4mF2jmM6 ,  trebuie sa intoarca masina in Ciolpani https://goo.gl/maps/q3cr9KM5sZ9fgC4GA

Ocol de aprox 10 km. Macar intoarcerea sa fie mai usoara. Parapetii au creat si un sentiment fals de siguranta care a dus la cresterea vitezei, se circula cu aprox 100km/h in localitate, radarul e zilnic in diferite zone. 

Mai este problema animalelor salbatice, am intalnit un cerb ratacit in padure la Ciolpani care nu stia  ce sa faca si a ramas panicat in lumina farurilor ca nu poate traversa. L-am evitat la limita.


gruiarew

Știu că-i trecere și are prioritate, dar totuși să nu întorci capul deloc, dar deloc...

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

Noaptea, pe ploaie sau ceata, avea sanse mari sa faca o vizita la spital...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

stangabriel

Ce spuneam mai sus

https://www.google.com/amp/s/m.mediafax.ro/amp/social/proteste-pe-dn1-zeci-de-oameni-au-blocat-circulatia-nemultumiti-de-montarea-separatoarelor-de-sens-video-18811183

Zeci de oameni din Puchenii Mari, judeţul Prahova, au traversat, vineri, o trecere pentru pietoni în şir indian, blocând circulaţia pe DN1, nemulţumiţi că au fost montate separatoare de sens. Pentru a se întoarce acasă sau pentru a merge la cimitir ocolesc, acum, aproximativ 10 kilometri.

Zeci de localnici din Puchenii Mari au participat la protestul faă de montarea separatoarele de sens pe DN 1.


frunzaverde

Foarte bine ca protesteaza. CNAIR isi arata din nou prostia si impotenta.

DN1 a fost inlocuit pentru tranzit de A3. Tot traficul de tranzit, de lunga distanta, ar trebui indemnat spre autostrada, atat pentru binele localnicilor cat si pentru binele soferilor. Si localnicilor, dupa 50 de ani de trafic intens, sa le fie dat inapoi satul! In loc de parapeti NJ pe curmezisul drumului, ar fi trebuit montati parapeti care sa ingusteze drumul in localitati, insule de traversare dese pe mijlocul drumului, viteze maxime de 30 si 50 km/h, sicane etc. Deci cu totul altceva decat ce monteaza CNAIR acum.

Pentru ca singurul uz al drumului in momentul asta este pentru acces la Otopeni si pentru uz local.

Dar CNAIR monteaza parapeti NJ, care trebuiau montati in 2000, nu acum, fix cand exista autostrada paralela... O prostie.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!