News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Harry

Pozele sunt facute in fata la Celsy si am crezut ca de intersectia aia e vb. Pentru ca nu e zi fara accidente acolo.

kitsune

E vorba de intersecția asta, DN22 cu strada Năvodari (intrarea în Lumina)
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

prd.marius

Am fost de curand la Timisoara si, evident ca autostrada se intrerupe  >:(... ceea ce te face sa mergi pe DN68A.
Ce am observat si mi se pare nesigur, sper ca nu doar mie, este ca pe drumul acela, desi sunt foarte multe curbe, nu sunt si linii continue. Ci doar marcaje cu linie discontinua. Chiar si in curbele in care nu este vizibilitate.
Aproape am vazut doua accidente frontale care se puteau intampla in fata mea.

gruiarew

Presupun că ai fost acum, recent. Acum o luna nu era nici un fel de dungă. Mergeam fiecare cum puteam
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

prd.marius

Da, marcajele sunt noi, ceea ce face si mai grava situatia din punctul meu de vedere. In sensul ca, abia faci marcaje si le faci gresit?!....

voicul


danutzu_1069

Linia contiuna a vazut-o careva?
A trecut și peste asta....


Io

^ Nu cumva sa monteze parapet intre doua sensuri ca raceste! Neaparat pe interiorul unui viraj un singur sens, bretea, urcare pe pod, ce e chestia aia.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

nirolf

Nu înțeleg cum au ales locația, din ce văd pe Google Maps înainte nici nu era parapet acolo! cum remarca și Io, utilitatea e minimă acolo.

gruiarew

E simplu, când faci ceva, vrei să se vadă și să țină cât mai mult. Voi chiar sperați să se facă ceva pentru cei mulți?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dr4qul4

Am trecut sambata pe acolo si am vazut ca lucreaza la parapete. Credeam ca pun normal, si chair si ala mi se parea degeaba. Acolo oricum nu ai cum sa ajungi pe interior, si chiar daca ai ajunge, acolo avem umplutura la nivel intre cele 2 rampe (intre pasajul nou si vechi).
SI nu am vazut niciodata accident acolo , in schimb era necesar la 4 km distanta, pe celalalt sens, la psajul de langa padure. Acolo se vine cu viteza si nimeni nu respecta restrictia de 50. Are si cateva denivelari si o curba la stanga ce te paote surprinde.
Ca si dimensiuni am gasit ca ar putea avea intre 345 si 370mm. Nu stiu de care a primit CNAIRul.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist


dr4qul4

Aseara pe strada Laborator (Bucuresti,  sens unic cu strada paralelă la 50m) 2 masini veneaj pe interzis. Ambele conduse de femei, una cu copil in spate. Prima s-a bagat intr-o laterala (era o straduta acolo, pe care pjtea si sa iasa legal cu ocol de 20 secunde..) pana am trecut. A doua avea pretentia sa dau eu cu spatele...
Am dat vreo 10 m cat sa aiba loc sa se chinuie (vreo 3 minute) sa parcheze pe dos, ca sa trecem (intre timp aparuse altul in spate). Dupa s-a chinuit sa iasa din locul acela.
Initiial a crezut ca voi da eu cu spatele 50m ca sa treaca ea. TZEAPA. Data viitoare nu va mai intra pe contrasens. A pierdut 5 min (si a invartit de covrig de s-a saturat) pt un ocol de 30 de secunde. Hai 1 minut..

Ps. Daca nu erau femei trecute de prima tinerete, le faceam sa dea cu spatele 150 m pana in bulevard. Dar asa mi-a fost frica sa nu loveasca ceva.

PPS. Va rog sa NU MAI faceti loc  nesimtitilor care se baga pe contrasens. Poate se dezvata.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

cristi5

Mai ales acum ca e limbo politic sunt in presa tot mai multe filmari youtube/fb cu manevre riscante in trafic, bizoni etc

Interesant ca la unele politia spune ca nu are ce face, ca nu e echipaj in zona, ca trebuie sa fie un agent care sa vada cu ochii lui... iar la altele politia il cauta pe sofer si-l amendeaza

https://adevarul.ro/locale/hunedoara/video-inconstienta-criminala-facut-soferul-autocisterne-pe-drumurile-romania-poti-muri-nicio-vina-1_5dbf43a75163ec4271a924e4/index.html


https://adevarul.ro/locale/suceava/video-replica-unui-sofer-depasit-curba-masina-contrasens-evitat-tragedia-miraculos-da-omoram-ala-asigurare-p-el-1_5dbea99c5163ec4271a5a677/index.html