News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2, A2-DN3 și DN3-DN2.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

#4635
Pai daca vorbim cu respect de TIRistii care incalca linii, timpi de odihna si limite de viteza, atunci tot cu resepect sa vorbim si de cei care forteaza accese. Ca daca ar ocoli nu le-am plati noi combustibilul in plus, si nici timpul. Si nici nu fac (in mod direct cel putin) rau la altii.

Incalca legea, sa-i prinda politia si procurorii. Eu nu sunt nici de una nici de alta.  De ce nu se duc sa-i prinda? Pentru ca sunt banditi in alte parti care fac mult mai rau societatii.

@Quest inteleg ca ai drona, du-te la iesirile ilegale A3 de ex. si documenteaza. Apoi poti trimite imaginile la politie. De ce nu te duci? Iti spun eu: pentru ca lipsa de gravitate a faptei nu merita efortul.

Si da, putem discuta obiectiv exact ce risca. Ca de-aia suntem forum. Sunt surprins ca risca totusi putin, mai ales ca e valabil RCA.

De ce se ajunge in situatia asta, sa se fofileze oamenii ilegal pe un pod, pe o bretea sau pe o autostrada? Pentru ca autoritatile nu sunt in slujba cetateanului ci in slujba propriilor joburi la stat, in masinile de serviciu. Asta e cauza; intrarea ilegala e efectul.

Sigur ca nu e o mandrie nationala ca se intampla asta. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim pudici si sa nu discutam subiectul, mai ales cauzele. Bine ca de TIRisti putem discuta si le si acceptam una-alta, ca doar sunt respectabili, au vehicul maaare. Si se grabesc sa descarce. Oamenii cu vehicul mic care se grabesc acasa nu-s asa respectabili.

gruiarew

Eu am o regulă: nu depășesc pe cel care m-a depășit. În special pe autostradă. Decât dacă sunt obligat să o fac. Pe național dacă  știu că nu pot depăși, din varii motive  (nu cunosc drumul, sau îl cunosc și știu că nu mă pot băga) las o lungime de tir + ceva între mine și cel din față. Care vrea să se bage, are loc. Nimic nu e mai enervant ca unul ce stă lipit de cel din fața lui, dar nu depășește. Pe lângă asta câștig încă ceva: nu mai trebuie să abuzez pedala de frână. Frânează cel din față? Reduc, mă apropii o idee, apoi îl las să se ducă, refac distanța. În plus, dacă am pe unul în spate ce vrea musai să treacă, la prima ocazie unde e ok și pentru mine și pentru el, dau de două ori semnal dreapta, iau piciorul din gaz și du-te tată! Nimic nu e mai stresant decât să-l am pe unul în spate ce se foiește când eu fac slalom printre gropi și denivelări.

Drept e că nu țin minte de când am carnet să mă fi grăbit vreodată la volan.  N-am oră la care trebuie să ajung. Și dacă da, știu cât fac și plec cu dublul timpului înainte. Deh... Ardeal...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

alin2pas

Sunt unii care nu suportă să aibă mașini în față, depășesc, apoi merg mai încet decât mașina pe care au depășit-o. Pe aceștia evit să îi am în apropierea mea, pentru că au obiceiul să facă multe depășiri riscante, așa că opresc și iau o pauză sau îi depășesc și mă îndepărtez destul de mult încât să nu mă mai vadă în fața lor. Pe DN las de obicei o distanță de siguranță față de mașina din față, astfel încât conduc și eu mai relaxat, iar cei mai grăbiți au posibilitatea să mă depășească. Dacă am mașină care stă în spatele meu și mă presează din spate (fie dă flash-uri, fie merge foarte aproape de mine) îl las să mă depășească în primul loc unde e posibil, încetinind cu semnalizare dreapta. De multe ori (mai ales noaptea) ajung la destinație mai repede și mai odihnit mergând în spatele unui TIR mai grăbit, mai ales când de pe contrasens vin o mulțime de mașini cu faruri dereglate sau cu xenoane aftermarket puse în faruri normale, pentru becuri halogen. Și consider că nu merg foarte încet, pentru că ajung mai târziu decât îmi estimează Waze numai când fac foarte multe opriri.

elphax


dorum

#4639
este centura TM, pasajul peste DN6... se vad parapetii new jersey... si indicatorul de Arad DN671





Powered by API/PUM imgur uploader

dr4qul4

Asadar, acel sofer nu paote spune ca "nu stia" ca e cu dublu sens. Pur si simplu asa a invatat el sa conduca.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

dorum

da... depasire pe pasaj si peste linie continua...

tom_sawyer

Trei persoane, printre care un copil de 10 ani, au murit, joi, într-un accident rutier produs în județul Vrancea, unde un TIR a lovit o dubiță, transmite Mediafax. Alte patru persoane au fost rănite, între care o fată de 14 ani, care este în stare gravă la spital.

Potrivit IPJ Vrancea, accidentul s-a produs pe DN2 E85, în afara localității Slobozia Bradului spre Râmnicu Sărat.

,,Șoferul unui autocamion care circula pe DN2 E85, dinspre Focșani către Buzau, în afara localității Slobozia Bradului, la km 152, nu a adaptat viteza la condițiile de drum, a frânat, moment în care vagonul a pătruns pe contrasens în răsucire, unde a intrat în coliziune cu o autoutilitară care circula din sens opus", au declarat reprezentanții IPJ Vrancea.

hotnews.ro

gruiarew

Quote
Zeci de animale ucise de un TIR pe DN 2, pe raza localității Gheorghe Doja, județul Bacău

O turmă de oi și capre care traversa DN 2, la km 266+250, în zona unei treceri pentru pietoni, pe raza localității Gheorghe Doja, județul Bacău, a fost lovită în plin de un TIR, pe fondul unui carosabil umed, cauzat de ploaia măruntă. Din primele estimări, aproximativ 50 de animale au fost omorâte. Un echipaj al Districtului de drumuri naționale Bacău 1 intervine pentru înlăturarea cadavrelor de pe carosabil.

https://www.facebook.com/DRDPIS/photos/a.604368613278365/915827158799174/?type=3&theater
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dr4qul4

Am vazut si eu postarea si cred ca e vorba de trecerea de pietoni de la intrarea in Gheorghe Doja.
Totusi, imi vine greu a crede ca turma traversa exact pe la trecere, pentru ca acolo avem garduri. Mai degraba traversarea a avut loc la 15-20m de trecere, unde avem 2 drumuri decalate.
Tirul sigur nu mergea cu 50. Desi placuta zice ca esti in localitate, acolo esti aproape in camp. Si oricum nu respecta nimeni viteza pe acolo.
Nu inteleg ce a fost in capul ciobanului sa traverseze DN2, noaptea, pe ploaie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

yetiman

Aici cu siguranta nu au rigole infundate.  :D
Pentru ca NU AU rigolele gata....   :busted:

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Io




Powered by API/PUM imgur uploader

Se da: o masina vine dinspre Leroy Merlin/Decathlon.
Se cere: ce se va intimpla mai departe?

Raspuns: tine tot inainte, urca bordura - dupa urme pare ca sint si altii care o fac, sta pe iarba si cind prinde liber si o ia pe contrasens catre giratoriu! S-a intimplat acum 30'. Pai sa nu scoti pioletul din portbagaj?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

prd.marius

Nu stiu daca aici e locul pentru asta, dar nu am gasit altundeva.
"M-a pus" waze-ul sa ies la nodul Sebes Vest in loc de Sebes Nord din cauza aglomeratiei.
Am iesit pe acolo (mentionez ca era noapte, undeva la ora 22) si am observat un lucru destul de periculos din punctul meu de vedere.
La sensul giratoriu, unde sunt acele borduri care separa sensurile, nu exista indicator de ocolire prin dreapta.
Si m-am trezit ca era sa ma urc pe bordura. Poate nu sunt eu un sofer prea bun, si ar fi trebuit sa intuiesc ca acolo este bordura, dar tot periculos mi se pare.
Locul cu pricina e aici: https://www.google.ro/maps/@45.9795671,23.5208997,3a,75y,280.92h,86.05t/data=!3m6!1e1!3m4!1sEMHAWIBPyAl3HyJ7grxOSQ!2e0!7i13312!8i6656
Exista undeva unde ar trebui scris sa se rezolve aceste probleme?

gruiarew

Eu nu văd sensul bordurilor ălora. Au făcut și la Holdea țigănia respectivă. Dacă apuci să dai în ea sari automat peste fără a mai avea posibilitatea de a redresa mașina.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis