News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

#4485
..

pasadia

Masina de culoare inchisa nu intoarce ci ocoleste. Mergea pe B2, ajunge fata in fata cu cel de MS si il ocoleste pe prima banda.

RaduC

Analogie:

Oile scapă din țarcul stânii printr-o spărtură în gard.

Ce ar fi mai eficient pentru a preveni cele de mai sus:
1. Ciobanul se apucă si țipă la alea care au scăpat, le bate cu ciomagul și le bagă înapoi în țarc.
2. Ciobanul se apucă si țipă la alea care au scăpat, le bate cu ciomagul si apoi le taie ca oricum nu avea ce căuta în țarc, în primul rând
3. Ciobanul le cântă la fluier o doină despre cum e să fii mâncat de lup
4. Ciobanul astupă gaura în țarc


Liviu M

@RaduC: daca mie-mi era adresat postul cu oile, m-ai inteles gresit, dar ai dreptate,  in postul meu anterior lipseste un si, o sa-l adaug.
Adica pe langa masurile de care zici tu, eu cred ca-i nevoie si de o campanie de "reimprospatare".

RaduC

^ Nu, nu! Scriam deja la el când ai postat. Scuze. Sunt de acord și cu mesajul din postul tău!

TibiV

Putin off...

Discutia asta imi aminteste de una din legile lui Murphy...

LEGEA PROIECTANTILOR:
Nu incerca sa proiectezi ceva care sa reziste prostilor ...
Ei sunt geniali !....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Saptamana trecuta pe Magheru.
O reclama video f f luminoasa, ce te impiedica sa te uiti in fata.




Powered by API/PUM imgur uploader
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

kitsune

^ O, da. Și crucile alea verzi de la farmacii. Care pâlpâie. La intrare în Mamaia era un televizor odată, orbitor.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Earthchild

Mai era una si cand coborai de pe podul Grant pe Calea Crangasi.

gruiarew

Un fel de Las Vegas, dar așa mai de săraci :)

Acum serios, cine răspunde de chestiile astea? Mă gândesc că e nevoie de autorizație pentru a amplasa reclamele, dar totuși, trebuie să vină cineva să măsoare luminozitatea? Dacă da, cine, si cum? Că eu până acum n-am auzit de așa ceva.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Kidu

Nu m-as mira daca ne-am lovi de lipsa unui normativ care sa reglementeze intensitatea luminoasa a reclamelor.

dr4qul4

pt fiecare reclama amplasata ai nevoie de autorizatie de constructie si se plateste o taxa pe m2 la primarie. Dar asta doar pt cele fixe. Astea mobile nu cred ca intra in vreo categorie. Pur si simplu vorbim de o remorca.
Nici pt cele fixe nu sunt cine stie ce reguli. Doar cei care vand tigari sau care au jocuri de noroc sunt limitati. De ex. La jocuri de noroc reclama poate sa aiba maxim 6m2, sa fie una singura per punct de lucru si sa nu aiba stroboscoape/jocuri de lumini. Multi gasesc mijloace sa fenteze legea: vand cafea sau au restaurant si zic ca a doua reclama (care este mult mai mare) e pt cafenea sau pt restaurant. Si reclamele stradale sau la tv sunt interzise (ca la tigari si alcool), dar doar pt cei cu puncte fizice de lucru. Cei de la jocurile online sunt scutiti.
Oricum, cele fixe sunt amplasate pe lateral si nu deranjeaza prea tare. In schimb astea pot sa mearga in fata ta 3-4 km. Un OZN din asta pe DN68A si nu mai depaseste nimeni.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mihaimai

^^^
Chiar si "pur si simplu o remorca" trebuie autorizata RAR, aceiasi care nu te lasa cu o folie prea inchisa pe geam sau pe stopuri (si bine fac). Sa te lasa cu Vegas pe 4 roti ma indoiesc.
Quote from: OUG 195/2002
Art 101:
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
[...]
10. montarea la autovehicul şi tractor agricol sau forestier, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;
[...]
Probabil merge la amenda, adica castiga mai multi bani decat il poate amenda politia.

alin2pas

#4498
Merge maxim 15 zile:
Art. 112.
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:
d) vehiculul circulă cu defecțiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate.
(2) În situațiile prevăzute la alin. (1) lit. b), c), e), g), k), o), p), r) și s), la reținerea certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, polițistul rutier eliberează conducătorului de vehicul o dovadă înlocuitoare fără drept de circulație, iar în cazurile prevăzute la alin. (1) lit. a), d), f), h), i), j), l), m), n), t), u), v) și x), o dovadă înlocuitoare cu drept de circulație pentru 15 zile.

elphax

un exemplu de vite din Timisoara
- unul care depasea cu viteza pe un bulevard circulat cu o coaja de A3
- un taximetrist obosit cu un Aveo care s-a bagat fara sa se asigure
- si la final un cameraman care s-a gandit ca e mai important sa filmeze decat sa vada ce fac victimele din cele 3 ! masini