News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

exact sebba....si in + afara toti se gandesc de 2 ori la punga lui.
Acolo nu merge sa fentezi sistemul , sa "te descurci". Acolo daca incerci...poti ajunge dupa gratii ft usor.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Klaudiu!!!

Asa este....Acelasi lucru l am observat si eu in Ungaria...soferi romani civilizati in trafic, semnalizeaza, circula regulamentar in localitati..etc...Parerea mea este ca la noi sunt amenzile foarte mici; Daca ar fi  si iertati ma  daca exagerez INZECITE mai ales pentru depasirea vitezei si neacordare de prioritate situatia cred ca ar fi alta;

sebba

da, dar cu cateva conditii:

- sa se aplice DUPA ce vom aveam infrastructura care sa ne ofere conditii adevarate
- sa se aplice la toti la fel!
Sailing away! S/Y Haimana

stelian222

Quote from: Ionut on October 01, 2012, 08:18:34 PM
eu am stat odata pe A1 aproape de Pitesti la un accident vreo 20-25 de minute parca, dar sa o ia prin coclauri lumea n-am mai vazut. :o Pe banda de urgenta, da. Dar prin balarii, nu.

Ionut e bine ca inca nu am ajuns chiar asa:

BoGDaN

si in Germania, si in Austria sau oricare alta tara vestica stai mult la un accident. Dar nimeni nu se baga aiurea cum se baga la noi.

davyl

In general, soferii in vest au mai multa rabdare in situatii dintr-astea. Insa parca in ultima perioada (criza, problemele mai mari ?) gradul de suportabilitate s-a mai modificat si incep sa vad si pe aici furiosi care merg pe banda de urgenta...

Insa, dupa parerea mea, totul sta in metodele de a pedepsi o infractiune. Daca cineva ar primi 30 de euro amenda pentru un flash sau un claxon in Romania, oare ti-ar mai da mana sa o faci?

Sau daca dupa depasirea vitezei cu 40 km/h in plus fata de limita maxima admisa (indiferent ca limita este 30 km/h, 50km/h sau 120 km/h) nu ti s-ar mai da amenda si ai fi chemat in instanta (asa cum este cazul in Belgia) si ti s-ar suspenda permisul plus o amenda grasa, cred ca te-ai gandi a doua oara!

Deci o lege buna poate sa faca curatenie prin comportamente! Si sa nu spuneti ca ar fi multi care si-ar permite amenzi grase in Romania, ca daca s-ar da ca in Elvetia (dupa venituri), n-ar conta. E inca de actualitate cazul tipului aluia bogat cu un Ferrari care a primit o amenda in Elvetia de peste 1.000.000 de euro (dupa venituri, nu?)...

laurashgeo

Acum ceva timp am pus pe celalalt forum o stire din Belgia in care presa publicase un film de pe youtube cu un sofer care rula pe autostrada cu 293km/h. De pe scaunul din dreapta un prieten a filmat atat parcursul cat si viteza maxima.
Toti forumistii au zis ca nu va pati nimic, insa in cateva zile a fost identificat soferul iar azi au publicat sentinta: 5ani fara permis si 4400euro amenda. Aveti si linkul, dar e in franceza http://www.lameuse.be/552573/article/actualite/belgique/2012-10-05/il-s%E2%80%99etait-filme-a-293-km/h-sur-la-e17-5-ans-de-retrait-de-permis

ciprebbe

Soferitele vor plati asigurare mai mare, cu pana la 30 %.
Detalii aici
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MRS

Am folosit anul acesta de peste 15 ori A1 Buc-Pitesti; de fiecare data mi-a lasat un gust amar...

Drumul arata a orice numai a autostrada nu! De ce spun asta:

- nu are gard lateral pe mare parte din traseu, astfel diferite animale vii/moarte se gasesc in diverse ipostaze: caini sfartecati sau in curs de... pe partea carosabila, cai care pasc la marginea caii de rulare, vulpi moarte, oameni la picnic, la urinat sau la ''ia-ma, nene!'' peste tot
- soseaua se poate numi Autostrada Peticelor, NU gasesti portiuni mai mari de 500m care sa arate in regula
- datorita lipsei fundatiei, banda 1 este denivelata ca pe DNCB
- boschetarii cu radar fac orice numai asigurarea bunei circulatii nu; ieri de exemplu, un cap de creta discuta cu un prieten pe capota loganului din dotare, altii erau ascunsi in niste boscheti sa prinda infractoru' care-si permite sa depaseasca limita de viteza
- cu exceptia spatiilor de servicii de pe Centura Pitesti, celalate arata ca iesite din razboi... eu am oprit la un o.v spre Pitesti... nu ati vrea sa stiti cum arata bretelele de intrare pe A1...
- exista adevarate statii de autobuze pe marginea drumului...
- majoritatea podurilor au rosturile de dilatatie deteriorate...

Sper ca in scurt timp sa se faca ceva cu acest drum...




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NAP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

radutm

Un şofer a surprins un derapaj spectaculos. Era să-şi filmeze propriul accident într-o zi de 13
http://www.youtube.com/v/9eTz6yei-zQ
Sursa: adevarul.ro
cont inchis

dorinparau

#325
Quote from: radutm on October 16, 2012, 01:52:08 PM
Un şofer a surprins un derapaj spectaculos. Era să-şi filmeze propriul accident într-o zi de 13
Sursa: adevarul.ro

Am urmarit video-ul asta ieri de vo 4-5 ori. E clar, acest sofer e unul exemplu, ma bucur ca masina lui nu a ramas un martir. Bravo lui, si pacat de aia care l-au luat la misto pe youtube. Ma bucur sa vad in Romania sunt TOT MAI MULTI de oameni cu astfel de caracter.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


Ionut

Mda, pai la radare se pricep cel mai bine. :)
Pacat ca Politia nu are mai multe initiative de educare a soferilor, de exemplu.

davyl

Cel mai bine ar fi ionut, ca in loc sa iti primesti amenda, ionut, pentru o infractiune, sa fii obligat sa faci un stagiu de "reeducare rutiera". Parerea mea! Si poate asa inveti ca folosind farurile de ceata cand nu trebuie, deranjezi pe altii, ca circuland pe banda II-a nu-i bine, ca agresivitatea ta pe sosea ii agreseaza si pe ceilalti participanti la trafic, ca circuland cu 20-30 km in plus fata de limita legala nu castigi decat cateva minute in plus si vreo doua amenzi frumusele (eventual) si lista ar putea continua...

Si sa existe campanii gratuite la marii producatori de masini pentru reglarea farurilor! :) Asa si-ar putea tot omul regla farurile gratis.

Eu unul am beneficiat de o astfel de campanie recent in octombrie 2012 in Germania ca sa reglez gratuit farurile la Skoditza mea... :) Bonus a fost si testul gratis al bateriei!