News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 5 Guests are viewing this topic.

HVMihnea

Inseamna ca am interpretat eu gresit postarea lui @adiarc.
Ca un om obisnuit, fara pile, este grav daca provoci un accident mortal (nu cred ca scapi fara puscarie). Nu stiu sigur cum se rezolva accidentele mortale, si nici nu vreau sa imi dau cu parerea. Insa sunt sigur ca Politia Rutiera poate ajuta la reducerea numarului de accidente. Parerea mea e ca ar fi mai bine sa incercam sa prevenim decat sa pedepsim mai aspru. Insa stiu prea bine ca la majoritatea colegilor romani (nu doar la ei, bineinteles), educatia e inutila si functioneaza doar amenzile astronomice si puscaria..

TibiV

Quote from: HVMihnea on January 31, 2018, 09:50:00 PM
Parerea mea e ca ar fi mai bine sa incercam sa prevenim decat sa pedepsim mai aspru.
De acord...
Dar ai vazut pozele din linkul pe care l-am pus in postarea mea precedenta ?
(Nu mi-ai spus ce solutii ai tu pentru astfel de situatii...)

Revin la problema:
1. Da, prevenirea trebuie sa fie NR.1 ! Tocmai de aia suntem pe aici cativa "capiati" care incercam sa promovam "2+1 alternativ cu WRSB"... Daca ar fi existat WRBS, ceea ce vezi in imaginile alea de pe DN2 nu s-ar fi putut intampla....

2. Pedepsirea drastica a celor care "fac pe zmeii" este de fapt "prima parte" a preventiei... Cand stii sigur ca pentru o "smechereala" (depasesc tot, nu conteaza nici o regula pentru mine) poti ajunge sa faci niste ani de "mititica" probabil te vei gandi mai bine inainte sa te lansezi in "aventuri rutiere"...
"Iertaciunea" generalizata (las' dom'le, ca nu avea cum sa ghiceasca ca vine altul in fata... "Altul" care era fix pe banda si pe sensul lui legal de mers... Doi ani cu suspendare !) nu ajuta cu nimic prevenirea. Dimpotriva, o fac inutila, o simpla gluma proasta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

HVMihnea

Parapetii mi se par o necesitate la un 2+1 sau 2+2, desi stiu ca in mare parte lipsesc cu desavarsire. Nu am vazut nicdata WRSB(circul in pproportie de 90% prin Transilvania). Si parapetii de beton sunt ok pentru mine, desi ocupa destul de mult spatiu si la depasirea unui camion s-ar putea sa apara ceva transpiratii daca ai o masina mai lata. Acum cateva luni au aparut si pe E79 la 2+1 pe dealul Hategului, si sunt sigur ca au prevenit minim un accident grav (dupa gaurile din beton si cioburile de pe carosabil pe care le-am gasit intr-o seara). Primul accident mortal pe care l-am vazut a fost din cauza lipsei parapetilor la un 2+1 pe E79, localitatea Merisor, unde cineva nu a adaptat viteza la ploaia torentiala si a intrat frontal intr-o duba (duba era in fata mea). Sincer dupa experienta aia am devenit cel mai cuminte sofer din tara. Parapeti separatori ar trebui sa apara de urgenta in zona serpentinelor de pe E79 (stiu ca tot zic de drumul asta, dar are portiuni foarte periculoase si accidentele sunt extrem de frecvente) pe serpentinele dintre Merisor si Banita, unde avem saptamanal coliziuni frontale (la viteze ceva mai mici, in general nu sunt mortale). Plus pe DN1 in Aiud si Teius s-ar putea pune un semafor la trecerea de pietoni infernala (e una singura nesemaforizata care creeaza probleme in ambele localitati), sau pasarele pentru pietoni. Statul la cozi kilometrice genereaza tare multa agresivitate, cel putin in cazul meu.

ovicor

Subscriu si eu pentru pedepsirea mai aspra a bizonilor, chiar daca "desanturile" lor nu se soldeaza cu accidente. Si, ca sa vin in sprijinul afirmatiilor lui TibiV, "nu avea de unde sa stie ca vine altul din fata" trebuie sa functioneze in mintea bizonilor "nu am garantia ca nu vine altul din fata"! Faptul ca, in asemenea conditii de incertitudine, risca sa intre in depasire, expunand pe ceilalti participanti la trafic, e un ACT CRIMINAL! SI TREBUIE TRATAT CA ATARE !!! La fel si condusul sub influenta alcoolului sau altor substante, sau a vitezei excesive. Poate in cauza vitezei si a alcoolului s-ar impune oarecare toleranta la valori mici, infime, dar pedepsele sa creasca in progresie GEOMETRICA!

TibiV

Ca tot vorbim despre descreierati...
219 km/h pe vitezometru, pe un amarat de DN !!!...



"Spectacolul" incepe la 02.05.
Urmariri manevrele de dupa minutul 4.
Iar la 05.29 vedeti clar 219 hm/h la bord...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

Ar fi toate datele...., pentru a fi "premiat"... Peste 120 km/h în localitate, pe la 140/150 are țigara aprinsă în mâna stângă.... "Meserie", ce mai !!

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

Acela este DN65 Pitesti - Craiova, un drum foarte sigur.

La 3:20 intra in satul Cerbu, la 14 km de Pitesti, un loc favorit pentru radar, dar se pare ca nu in acea seara (drum drept, sat lung cu putine case la DN).
La 3:50 este un popas foarte aglomerat, locul perfect pentru 150 km/h, nu exista riscul sa iasa careva in DN fara sa se asigure.

TibiV

Am crezut ca vorbesti serios cand ai scris "drum foarte sigur", noroc ca ai pus linkurile... ;)

Asadar...
"Eroul"este bun de lasat fara carnet pentru depasirea vitezei cu muuuulte peste oprice limita a decentei...

Dar daca ar fi produs un accident cu victime, ar fi fost normal sa fie tratat ca un "simplu" accident, sau ar fi meritat niste ani in plus?
Stia foarte bine ce face, si se mai si lauda cu asta pe YouTube... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

Ar fi interesant, dacă protagonistul ar încerca să se filmeze din dronă prin.....parbriz, sau să suspende camera pe un stic/băț/par/arac/uluc de acoperis până deasupra parbrizului, ca să se vadă dinafară.... Că dinafară lucrurile arată "altcumva"... Nu e ceea ce se vede (dar nu mai are dovada bărbăției) !! :D

rizzuh

#3025
@TibiV, ca sa fim complet obiectivi, viteza aceea s-a atins intr-o zona de drum drept unde nu au fost multe accidente, nu la Padurea Sarului O:-)
Dar... la Padurea Sarului avea santuri si copaci in jur, iar acum, si New Jersey, acolo in camp nu are decat alte vehicule :((

In caz de accident, ar trebui sa intre la omor calificat cu bulau obligatoriu (fara suspendare). Aici nu mai este culpa, nu mai ai scuza ca nu ai stiuit / nu ai crezut ca o sa se intample.

Ce a facut tipul se numeste reckless driving, in SUA, in functie de stat, se pedepseste cu inchisoare pana la 2 ani, amenda pana la $5.000, confiscarea masinii. Daca se adauga vamatare corporala / omor din cauza unui accident, creste pana la 15 ani + $15.000; daca sunt mai multe persoane vatamate, se multiplica cu numarul de victime. Cel mai naspa este in Vermont.

Plagiem si noi niste legi de la americani? ;)

TibiV

#3026
Ar fi primul plagiat cu adevarat demn de admirat !...

Quote
If serious bodily injury as defined in 13 V.S.A. § 1021 or death of any person other than the operator results, the person shall be imprisoned for not more than 15 years or fined not more than $15,000.00, or both. If serious bodily injury or death results to more than one person other than the operator, the operator may be convicted of a separate violation of this subdivision for each decedent or person injured.
Iar din cate stiu eu despre sistemul american, ai omorat 3, poti primi pana la 45 de ani...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

perfidus

Descreieratul are 11.000 de abonati pe canalul de youtube.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

dragos76

Da, dar din păcate legea e cum e la noi. Intri de pe drum fără prioritate și vine o "rachetă" cu 120 de km/h, și nici nu apuci să o vezi; ghici cine e de vină?
Oare poliția rutieră nu are o bază de date cu "reisării" ăștia? La fel cum cred că au cei de la ordine publică cu recidiviștii periculoși. Iar când îi văd prin trafic, să îi ia un pic la purecat, la limita legii.

Vice33

Idiotul spune că "Viteza este x2 din calculatorul masinii nu va speriati" oricum i-am făcut plângere la IPJ Dolj...nu stiu daca se rezolva ceva dar macar o cercetare sa faca si acei functionari...