News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

TibiV

Portugalia...
Deh, ginta latina... ;)

Quote from: dr4qul4 on January 29, 2018, 12:58:35 PM
Quote from: TibiV on January 29, 2018, 01:36:44 AM
La modul serios:
Daca nu l-au tinut franele sau daca fix atunci atunci a facut explozie de cauciuc atunci da, este o greseala.

@TibiV, nu sunt de acord cu acest lucru. Daca esti vinovat de producerea accidentului, chiar si din greseala, trebuie sa raspunzi in functie de consecinte.
Daca i-a explodat un cauciuc sau daca i s-a blocat directia, tot soferul e vinovat pentru ca e obliugat sa circule cu masina fara defectiuni. El e vinovat ca nu a avut cauciucuri bune sau ca si-a luat un harb de masina si mai ales pentru ca nu a condus preventiv. 
Ceea ce am spus se referea strict la incadrarea juridica, nu la faptul ca nu ar fi vinovat...

Toate cele enumerate de tine (de la explozia de cauciuc pana la explozia masinii in parcarea subterana) intra la "omor din culpa" - nu ai vrut, nu ai stiut ca se poate intampla asta... (NU exista nicaieri semnul "Verifica inainte de a intra in parcarea subterana ca nu ai scurgeri de benzina si nici defectiuni la sistemul electric"... Daca este, eu inca nu l-am vazut...)
Dar in cazurile astea este omor din culpa...
(Omor din culpa este si daca un turture de gheata cade de pe acoperisul casei tale in capul unui trecator... Meriti sa fii pedepsit, este evident o neglijenta, dar de alt nivel - nu ai "crescut" tu cu buna stiinta turturii de gheata... O face natura. Tu platesti pentru ca nu ti-a pasat)

Cand insa intri in depasire pe banda continua dubla nu mai ai aceasta scuza. Ca "nu ai stiut" ca se poate intampla asta. Sau ca "natura" te-a impins in depasire
Iar asta ar trebui sa intre la omor cu premeditare...
Ai facut cu intentie, cu premeditare, ceva care este categoric interzis.

Mi se pare limpede ca cele doua situatii (desi au consecinte similare) ar trebui sa fie incadrate juridic in mod diferit.

Este cam ca diferenta intre a calca un pieton si a calca un pieton cand tu, soferul, esti mort de beat...

PS
Cam asa as proceda si cu "vitejii" care trec pe rosu la semafor si omoara pietoni...
Avem destule video cu asa ceva.
Este crima.


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rizzuh

#3001
Codul Penal, Art. 16, al. 4:
Quote
(4) Fapta este săvârşită din culpă, când făptuitorul:

a) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l acceptă, socotind fără temei că el nu se va produce;

b) nu prevede rezultatul faptei sale, deşi trebuia şi putea să îl prevadă.

Omor "cu premeditare" este atunci cand tu ai planuit sa omori acea persoana. Cum sa se incadreze aici omorul rezultat din coliziunea autovehiculelor cand unul a depasit pe linie continua? :lol: :lol: :lol:

Tu nu ai vrut sa-l omori pe ala, nu ai intrat pe contrasens ca sa il omori. Ai vrut sa depasesti - poate nu l-ai vazut, poate l-ai vazut dar ai zis ca ai timp, poate ai vazut ca nu ai timp dar ai zis ca te fereste.

Aici trebuie altceva: pentru vatamare/omor din culpa cu incalcarea unor reguli fundamentale de circulatie sa fie pedeapsa mai mare si obligatoriu cu executare.

perfidus

QuoteArt. 189
Omorul calificat
(1) Omorul săvârşit în vreuna dintre următoarele împrejurări:
...
f) asupra a două sau mai multor persoane;
g) asupra unei femei gravide;
h) prin cruzimi,

Deocamdata doar daca este mai mult de o victima sau victima este o gravida se poate incadra un accident de circulatie la omor calificat.
De premeditare nu poate fi vorba. Este suficienta adaugarea unui subpunct nou  la art. 189, de exemplu prin incalcarea grava si cu buna stiinta a legii.
Ar fi multe de discutat aici. Ideea este ca intr-adevar soferii sa fie constienti de riscul pierderii propriei libertati si sa se gandeasca de doua ori atunci cand sunt la volan si vor sa riste.
Si era sa uit, si tentativa se pedepseste. Cred ca un avocat bun si cativa experti pot demonstra ca o depasire riscanta pe linie continua sau un act de agresivitate la volan prin care un sofer nevinovat este scos in decor poate fi incadrata si acum la tentativa de omor.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

HVMihnea

Sansele sa calc pe cineva la o trecere de pietoni neiluminata (printr-un sat, sa zicem) venind cu 40 km/h noaptea sunt extreme. Daca mai si ploua...
Mie mi se pare ca avem mare nevoie de o iluminare buna a trecerilor de pietoni. In Romania avem colegi cu faruri de diverse culori si intensitati (unul galben, unul mov sau unul reglat sa bata direct in ochii tai, unul portocaliu..) si noaptea toti avem ochii chinuiti. Pe centura Petrosani au aparut, in sfarsit, niste stalpi de iluminat (puternic, frumos, zici ca e scena pe trecerea de pietoni), insa asta dupa cel putin 4 accidente mortale in 2017. Doua treceri au ramas neiluminate, si in ultimele 2 luni au mai fost acolo 2 accidente mortale...
Nici mie nu mi se pare omor premeditat o depasire pe dunga continua. Sunt mari sansele sa mor si eu acolo... Credeam ca omor premeditat e sa ma bag in tufis cu un cutit, sa astept tinta si sa sar pe el.
Ar fi dragut sa se ia niste taloane din cauza farurilor. E destul de nasol sa crezi ca vine o motocicleta noaptea si defapt sa vina un camion fara un far. Sau vreun bec albastru care clipeste. Mie mi se pare ca astfel de colegi sunt un pericol.

JohannDB

Quote
Quote from: HVMihnea on January 30, 2018, 11:35:48 AM

In Romania avem colegi cu faruri de diverse culori si intensitati (unul galben, unul mov sau unul reglat sa bata direct in ochii tai, unul portocaliu..) si noaptea toti avem ochii chinuiti.
..........................................
Ar fi dragut sa se ia niste taloane din cauza farurilor.........................


   .......Legat de asta, mă unge la inimă, de câte ori tranzitez Ungaria, la modul cum reacționează polițiștii maghiari la prezența pe drum a unui vehicul cu proiectoarele aprinse sau lămpile de ceață pe spate "uitate" aprinse când condițiile concretete ale momentului nu o mai permit/cer... Sunt trași imediat pe dreapta. De la Hegyeshalom la Nădlac am avut plăcerea de-a "inventaria" 15 mașini oprite, din care 13 erau cu număr românesc... Ai noștrii dorm și nu văd...

TibiV

Recunosc, nu sunt jurist, si termenii culpa/calificat/premeditare nu sunt pe "agenda mea zilnica"
Dar stiu ca omorul din culpa este cel mai putin grav (ca si sanctiuni) - la patinoar, daca o sa cad pe gheata si de mine se impiedica alt patinator care isi sparge capul si moare, se cheama omor din culpa...)
Pate nu omor cu premeditare (caci chiar cred ca nimeni nu face o depasire ilegala doar ca sa ii moare pe aia de ii vin din fata..)

Probabil perfidus a punctat cel mai bine diferenta intre omor din culpa si omor calificat (chiar si fara premeditare)... Iar notiunea de omor calificat ar trebui extinsa asupra celor care fac lucruri categoric ilegale, chiar daca aparent sunt "minore"...

Asa ca o reformulez un pic: un mega-bizon care se arunca intr-o depasire absurda, in curba, peste linie dubla-continua si omoara niste oameni care (asa zic Strile de la ora 17 la orice TV) "circulau regulamentar din sens opus"), nu merita "blandetea" legii actuale si tratarea omorului ca fiind "din culpa"... 2-3 ani cu suspendare.
In orsaele mai mici ramane la nivel de Judecatorie, poate tata este prieten cu judecatorul,,, Doar 6 luni cu spendare, dupa 3 luni isi primeste carnetul inapoi... :(

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

este ok sa ramana si la omor din culpa, dar sa primeasca pedeapsa aia minima de 1 an cu executare, nu cu suspendare. Oricum se poate elibera dupa 8 luni sau chiar mai putin.
Oricine poate gresi. Nu sunt de acord sa-i distrugem viata cuiva pentru o depasire aiurea. Dar, cat timp are repercusiuni grave, trebuie sa plateasca pentru ea. Cateva luni de puscarie sunt de ajuns ca timp de reflectie asupra faptelor tale (care au provocat moartea/handicapul unei alte persoane).

Insa nu e ok ca pentru conducere sub influenta alcoolului, fara sa provoci victime (si dupa ce ai achitat pagubele) sa primesti aceeasi pedeapsa (sau mai grava) ca unul care, treaz, a omorat 3 persoane.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

doar cateva completari: la cazuri de omor in nici un caz nu mai e doar judecatoria locala. Si prin apel si recurs se ajunge mult mai sus. In fapt, de cativa ani buni, si amenzile de circulatie nu mai pot fi judecate in mod definitiv de o judecatorie. (Au fost decizii ale CCR in acest sens).

Intradevar, ar fi folositoare o clarificare sau adaugire in lege. Din punctul meu de vedere nu poti pune egalitate (si e prea mult de lasat la intrpretarea judecatorului) un accident cu multiple victime facut de un minor baut care conduce cu 130 la ora in localitate fara carnet, sau unul cu carnet suspendat, si cineva care efectiv loveste pe cineva pe trecerea de pietoni de exemplu din neatentie. (sau un alt caz, in care unul mort de beat, imbracat in negru merge pe marginea drumul national, noapte, in zig zag.
Drumurile noastre POATE;

adiarc

legea trebuie modificata clar,in sensul de a face lucrurile mult mai clare,fara nici o posibilitate de interpretare si santionare dura a accidentelor cu victime si/sau infirmitati,decese,dar si in sensul unor clarificari despre cum pot actiona si politisti,pt a nu fii timorati si a actiona ferm impotriva infractorilor.
Nu de alta,dar faptul ca sunt perfect posibile cazuri precum cel de mai jos este un atentat la siguranta tuturor participantilor la trafic...si nu numai

http://www.turnulsfatului.ro/2018/01/31/soferul-prins-de-48-de-ori-fara-permis-este-coco-paun-fostul-iubit-al-biancai-dragusanu/
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dumbravaandrei

omorul (indiferent ca e din culpa, calificat), cred ca se instrumenteaza la fel indiferent de contextul in care s-a produs (rutier, aviatic, terestru etc)... Cel putin cat timp a fost tata activ in politie stiu ca dupa ce termina rutiera de facut investigatiile proprii, partea cu omorul era preluata de cei de la serviciul omoruri, neavand importanta daca omorul a survenit in urma unui eveniment rutier sau a unei petreceri mai incinse la tara :) .
Asa ca ce clarificari sa mai fie aduse? Partea de sanctiune la nerespectarea regimului rutier e una... investigatia si pedepsirea omorului e alta. Nu inteleg discutia si "dezbaterea" de ce pedepsirea unei fapte de omor trebuie tratata separat daca a survenit in urma unui eveniment rutier...

adiarc

sa se puna de acord juristi,astfel incat in lege sa scrie negru pe alb ca daca omori,fie si din culpa,1 om sau 3( cazul Huidu ),trebuie neaparat sa faci puscarie...si multa...dupa care sa platesti financiar pana cand inchizi ochisori...deci e o dezbatere f.importanta
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

nu multa... pot exista si cazuri in care pur si simplu nu vezi, sau atipesti/ti se face rau
sa faci de la minim 6luni/1 an (la care se aplica eliberarea conditionata dupa 2/3 si alte reduceri, cf legii) daca ai ranit grav/omorat un om din greseala, sau ai circumstante atenuante, si de acolo sa creasca daca:
- erai beat
- fugeai de politie/faceai curse
- numar de raniti grav/morti
- scriai sms/vb la telefon/cauti ceva pe bancheta din spate/conduci cu picioarele (la propriu)/conduci cu capul pe geam si alte bravuri.
- ai trecut pe rosu
- aveai o viteza cu 50km+ peste limita legala
- ai depasit pe linie continua
- masina avea defectiuni la sistemul de franare/directie si soferul stia asta.
- etc

DAR sa nu mai existe cazuri in care cineva nu face nici macar o zi de arest desi a omorat 3 oameni. Pentru ca vom ajunge cu totii sa conducem ca bizonii (chiar si cei de aici, pana la urma ce rost mai are sa respectam regulile)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

HVMihnea

Nu stiu ce sa zic cu puscaria pentru omor din culpa, mi se pare chiar absurd in unele situatii. Am avut placerea de a conduce noaptea pe DN (sincer nu mai stiu unde, dar era intr-un sat pe frumosul DN68) si a ma intalni cu un domn imbracat in negru (era si bronzat tare) care mergea stil walking dead pe axul drumului. L-am evitat la milimetru, insa aveam sanse mari sa il calc(50km/h ca mi-e frica noaptea prin sate). O data in viata mi s-a intamplat, dar nu cred ca meritam puscarie...
Stii cum e la noi, daca omorul din culpa ar fi pedepsit direct cu puscarie, strada ar deveni o mare trecere pentru pietoni. Si eu mi-am luat-o in cap mai nou, daca vad pe cineva ca travereseaza neregulamentar si cu castile in urechi, nu mai franez.
Ma tem ca in legatura cu interlopii nu avem ce face. Ei raman bizoni...
Sa omori pe cineva din gresala ta e una. Sa omori pe cineva din gresala lui mi se pare total alta..
Am deviat cam tare. In legatura cu siguranta circulatiei, nu cred ca ar ajuta o astfel de modificare. Mie personal mi-ar fi teama sa mai circul in astfel de conditii, stiind ca in caz de un accident mortal produs din vina altcuiva, si eu as avea belele. Mi se pare si ca astfel, am pierde cativa bizoni, iar cei care raman ar capata atitudinea "da-te din fata mea, ca de fac vreo prostie ai pus-o si tu".
Raman pro politie sub acoperire care ia taloane pentru faruri disco si calmeaza colegii agresivi..

TibiV

HVMihnea,
se pare ca ai pierdut inceputul discutiei...
Nu era vorba despre situatii precum cea descrisa de tine - sau de alte nenumarate situatii posibile, in care este vorba pur si simplu despre accidente...

S-a pus in discutie inasprirea santiunilor pentru cei care provoaca tragedii pentru ca incalca cu buna stiinta legea, regulile rutiere si chiar regulile bunului simt.
De exemplu depasirea pe linie continua.
Un exemplu de depasire peste linia continua dubla pe DN2 gasesti aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=57.msg180487;topicseen#msg180487
Studiaza cu atentie succesiunea de poze si spune-mi cum crezi tu ca ar trebui sa fie tratat un astfel de dobitoc ?
Din fericire nu a murit nimeni dar, daca ar fi produs un accident, idiotul ar fi meritat multi ani de puscarie...
Ala nu are nici un fel de circumstante atenuante.

Quote from: adiarc on January 31, 2018, 07:12:18 PM
Subscriu intru totul
Si eu !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)