News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Allex

Arata bine, nu aduna gunoi in colturi, nu aduna zapada iarna, eu zic ca e ok. Momentan un prim efect il are in sporirea sigurantei prin stoparea intoarcerilor voluntare si a virajelor la stanga peste linia continua. Acum nu ca imi doresc asa ceva (Doamne fereste!), dar sunt curios cum se va comporta si cat de eficient va fi la un accident.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Ai uitat sa precizezi un alt avantaj major: mai taie din elanul pietonilor care se aventurau să traverseze 4 benzi de circulație pe care se merge și cu 110-130 kmh.

Allex

Tot se vor gasi "antilope" care vor sari acest gard, ceea ce mi se pare si mai periculos.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

rocklee

nu este chiar o noutate in Romania asa ceva ...ceva asemanator este  pus ca parapet lateral pe DN7 intre podul  peste mures si intrarea in ILIA ...pe o distanta de circa 1km .... :)

Ionut

Ca parapet CENTRAL nu a mai fost pus până acum.

Harry


TibiV

Fraierii au uitat sa puna la Afumati si colace de salvare... ;)

Harry, ala nu este parapete WRSB , ala este doar un gardulet/decor, probabil mai mult pentru descurajarea traversarii aiurea de catre pietoni...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

#2857
La Afumati au pus Safence.
Si da, în poza pusă de Harry nu este WRSB. Se vede ca nu este tensionat cablul.

Time-and-Space

recent la intrarea in tara pe a1 nadlac am observat ca ochii de pisica pe parapet sunt rosii pe ambele parti ale carosabilului pe acest tronson pana la nod centura arad daca nu ma insel? de-obicei sunt rosii pe dreapta si albi pe mediana. e ok si asa cu tunel rosu? nu exista o norma unitara? care ar fi motivul situatei prezente si e legal sa fie asa?

Ionut

Sunt rosii atat pe stanga cat si pe dreapta pentru ca este drum cu sens unic. :) Pe un drum national, de exemplu, care este 1+1 vei avea ROSII pe dreapta (adica pe banda ta), si ALBE pe stanga (pe sensul opus). De ce? Rosu semnifica stopurile/spatele vehiculelor, alb semnifica farurile/fata vehiculelor. Pe autostrada NU ai cum sa intalnesti pe sensul tau faruri, deci vei avea catadioptrii rosii pe ambele parti, atat pe stanga, cat si pe dreapta, deci atat pe banda 1 cat si pe banda 2 vei intalni doar vehicule care merg inainte/te vei intalni cu spatele/stopurile vehiculelor, care sunt rosii.

:)

Time-and-Space

pai nu prea pusca. ca tot pe autostrada pe celalat tronson sunt albe pe stanga si rosii pe dreapta adica nu e unitar. ce zici tu e ca e ok/permis si se poate. dar categoric nu e la fel pe celelalte tronsoane chiar pe urmatoarele bucati, centura a1 ar-tm. am impresia ca rosu pe ambele iti creaza iluzia ca sunt stopuri de masina pe stanga si nu am mai vazut astfel de setup in alte tari in europa.

Ionut

Eu ti-am zis care e logica. Nu se respecta peste tot. :)

adiarc

Cel mai important este ca sunt....Acolo unde lipsesc sau sunt f.murdare,te asigur ca se circula mult mai rău noaptea sau când este vizibilitate redusa ( de ex.pe centura Sibiu ,lipsesc mulți sau sunt murdari si/sau decolorați de la soare )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

si stim ca nu e peste tot la fel. Dar sincer nu ne prea intereseaza. E bine ca inca mai avem catadioptrii si nu au fost furate. SUnt bune si albe, si rosii si galbene. Chiar si albastre, numai sa fie.
Cand nu (mai) sunt le vedem cu adevarat utilitatea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

V-am pregatit o surpriza. De mult voiam sa fac asta. Abia azi am reusit. Musai de vazut de catre toti cei care nu au circulat niciodata pe DN2. Am surprins o multime din frumusetile acestui drum: banda ingusta, aglomeratia (desi per total traficul din prima zi de mini-vacanta este foarte lejer pentru DN2), bizonii, autostopistii, cei parcati cu urgente, biciclistii, dar si politia!

Luati-va o bere si niste floricele sau ceva. Enjoy!