News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

Harry


dr4qul4

dar pasaje nu vom vedea. De ce credeti voi ca, in toate documentele oficiale ale CFR, v max la reconstructii e de 160?
Pentru  ca la 200 ar fi trebuit eliminate toate barierele!  si asta inseamna zeci de pasaje. poate chiar peste suta intre Curtici si Constanta via Sighisoara.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

dumbravaandrei

Culmea e ca pasajele la CF nu sunt facute din LENE. Ca scumpe nu sunt deloc...

vancouver

Nu exista un program national pentru pasaje peste CF. Dar exact acesta este rolul nostru, al forumului, al API, etc... Sa promovam un astfel de program.

Cu certitudine UE va finanta un astfel de program, cu siguranta populatia il va saluta. Avantajele sunt enorme:
- eliminarea accidentelor la trecerile la nivel cu CF, accidentele de acest tip fiind rare, dar deseori cu urmari tragice pentru soferi
- in cazul trenurilor discutam de avarii / daune posibil foarte mari, putand fi afectate atat infrastructura CF, cat si garnituri intregi de tren
- daca pe partea rutiera efectele accidentului se indeparteaza in aceeasi zi, pe feroviar efectele pot fi pe termen lung, cu pagube cumulate mult mai mari decat costul unui pasaj
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Vice33

#2374
Quote from: Teo on January 28, 2017, 06:56:11 PM
Nu stiu daca s-a mai discutat despre o "trambulina" care s-a format pe A1, in zona limitei de judet Alba-Sibiu, in directia de mers Sebes - Sibiu, la podetul peste paraul Garbova. Atentie maxima pentru toti participantii la trafic! la 140 km/h mi-au zburat in portabagaj lucrurile.

120 de km/h nu sunt de ajuns? Trebuie sa circulam cu 140 de km/h ca sa ne zboare lucrurile in bagaj si sa ne riscam viata? Cu cat viteza creste cu atat mai mica este siguranta rutiera si a pasagerilor. Unde va tot grabiti? Respectati viteza legala pe autostrada!!

catalin_i

#2375
Depinde de masina. 140 versus 120 e mică diferență pentru o masina bună iar pe o autostrada bine facuta nu trebuie să fie vreo problemă. Altfel autostrada se transforma in drum express si atunci pe ce am dat banii?

TibiV

Quote from: catalin_i on January 28, 2017, 07:36:46 PM
Depinde de masina. 140 versus 120 e mică diferență pentru o masina buna...

Corect.
Boii ăia de la Rutieră ar trebui să  pună limite de viteză diferențiate... In funcție de prețul maşinii, nu de categoria drumului...

De exemplu pe autostradă 130 pentru Logan,150 pentru VW/Skoda/Seat etc., 170 pt. BMW/Porsche, 200 pentru Maserati...
Nu stiu cât sa punem la Bugatti...

Quote from: catalin_i on January 28, 2017, 07:36:46 PM
140 versus 120 e mică diferență pentru o masina bună iar pe o autostrada bine facuta nu trebuie să fie vreo problemă. Altfel autostrada se transforma in drum express si atunci pe ce am dat banii?

Bani pe maşină sau pe şosea ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

#2377
Cunosc stilul declaratiilor a la "Vice33". Sunt unii oameni de mint asa de mult, ca se mint si pe ei insisi (nu stiu daca vice33 este cu adevarat asa, dar asa suna pentru mine). Am mers de mai multe ori cu oameni in tandem (mai multe masini cu aceeasi destinatie) si de fiecare intrebam, cum sa mergem, cam cu ce viteza. Sarea imediat "omul corect" spunand: LEGAL, eu nu circul decat legal, respectam toate limitele. Zis si facut. Numai ca legal inseamna 100 afara si 50 in localitate. Cand colo ce sa vezi. Daca am mers eu primul, imediat m-au depasit. Sun. Pai bine omule, n-am zis ca mergem legal... nu stiu ce. Raspunsul: Daaa, da n-ai vazut ca drumul era gooool.  :lol: Si schimba subiectul. Si baga 140-150 afara si 70-90 in localitate (de ex. pe DN6 Timisoara-Caransebes-Drobeta sau pe DN65 sau alta data pe DN1).

Eu raman perplex la astfel de oameni. Declarativ sunt cei mai mari adepti ai regulilor si ai legalitatii si in fapt incalca cu nonsalanta orice regula, ba mai mult, LA TELEFON VORBIND CU EI IN TIMP CE INCALCA NU RECUNOSTEAU CA E O PROBLEMA. Ceva de genul, chiar nu vad ca nu e nimeni sa ne controleze.... Cred ca nu va e strain nici voua stilul de om cu minciuna in sânge. Prins in fapt si tot o tine pe-a lui.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

chr

Quote from: vancouver on January 08, 2017, 02:30:22 AM
... Apoi, si mai grav, numai 46% din amenzi se platesc. :bash:. Voi va dati seama ce insemna asta? E grav, grav, grav.
vancouver, de unde ai informatia asta?

dumbravaandrei

Era candva asa (nu de multa vreme)... acum daca ai salar si nu ti-ai platit amenda in 90 de zile hop si proprirea pe capul tau cand ti-e lumea mai draga.

nirolf

#2381
Din câte știu de anul trecut s-a implementat o măsură simplă: nu mai poți face plăți spre primărie dacă ai amenzi neachitate. Adică când te duci la taxe și impozite să plătești impozitele (casă, mașină, loc de parcare) nu poți să le plătești dacă figureze cu amenzi neplătite. Dacă am înțeles eu bine e o chestie automată, am auzit pe cineva că și-a pierdut locul de parcare pentru că a plătit prin Poștă și banii s-au dus la amendă nu la parcare.

Asta s-ar putea să crească gradul de încasare destul de serios.

Edit: http://mobile.hotnews.ro/stire/20706484

Harry

TIR vs Mercedes


3 dintr-un foc



cand intrii in stalpul d elanga serviciile funerare



:ohno:


Harry