Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cosminescu

#2115
Pentru preventie cred ca ar merita in primul rand umblat si la legislatie. Carnetul sa fie suspendat daca s-a depasit viteza cu mai mult de 30kmh sa zicem in loc de 50kmh cat e in momentul actual.
Punctele, sa nu se mai stearga dupa 6 luni, ci dupa perioade mai lungi de timp , in functie de gravitatea faptei. De exemplu pentru viteza: dupa 2.5 ani, pentru trecerea pe roshu dupa 5 ani si pentru alte incalcari ale regulilor de circulatie care conduc la accidente soldate cu victime, chiar 10 ani. Poate va pare utopic ce zic eu acum, dar exact asa e in Germania:

https://www.bussgeldrechner.org/punkte-flensburg.html
http://www.bussgeldkatalog.biz/punktesystem.html
https://de.wikipedia.org/wiki/Punktesystem_(Fahrerlaubnisrecht)

Plus ca daca ai ajuns sa acumulezi nr de puncte incat sa ti se ia carnetul... Sa nu-l mai poti lua chiar asa usor, dupa 3 luni sa zicem. Sa fie 6 luni, cu obligatia de participare la un curs de reabilitare pe care trebuie sa-l platesti din buzunar sau... In functie de gravitatea faptelor sa trebuiasca sa refaci scoala de soferi.

Sa vedeti in cazul ala daca mai conduc toti dupa capul lor.

Hercule

Legislatia e ok asa cum e acuma. Problema cea mare e ca nu se aplica pentru toata lumea ci doar pentru fraieri. "Baietii de baieti" care scapa intotdeauna sunt cei care creeaza cele mai multe probleme si indisciplina in trafic.
Deșteaptă-te române!

Cosminescu

mie nu mi se pare chiar ok sa poti sa conduci pana la dublul vitezei admise in localitati (50kmh) si sa poti totusi sa pastrezi permisul. Din prima ar trebui luat daca esti prins cu o viteza mai mare de 30-35kmh sa zicem. Atunci sa vedem cine mai risca sa conduca cu 80-90 prin localitati fara nicio teama.

dragos76

Of. sunt așa de multe de schimbat. Da, mi se pare ok ca să se ia permisul la o viteză mai mare cu 30km/h decât cea legală. Dar ce ne facem cu sutele de restricții aberante de viteză? Nu e ok nici ca să zicem "așa e legea, trebuie să o respectăm". Din păcate se fac sesizări, și poliția română/CNAIR se ascund în spatele unor regulamente și nu pun valori REALISTE pentru aceste limitări. Se aplică și în localități, și afară.

Apoi legat și de aplicarea legii. E clar că e selectivă, dar eu nu cred că intenționat nu li se aplică celor "șmecheri". Ci pur și simplu din cauza faptului că nu se fac patrulări și măsuri de prevenție, trebuie să ai ghinion ca să fi surprins de ceva organ al legii când faci o infracțiune rutieră și să fi pedepsit. Prin vest lumea (inclusiv românii) se supun reglementărilor rutiere doar pentru că amenzile sunt mai mari? Sau mai degrabă și pt faptul că știu că acolo sunt șanse mult mai mari ca să fi prins?

Cosminescu

Cred ca in vest e o combinatie...
Lumea evita sa incalce regulile in primul rand pentru ca stiu ca daca sunt prinsi, consecintele sunt pe masura. In al doilea rand stiu ca sansele sa fie prinsi sunt sa zicem destul de mari... Sunt destule masini civile cu politisti inauntru care sunt mai mereu in trafic si care nu ezita sa ii opreasca pe cei ce incalca legea.

ovicor

@ cosminescu, si ce te faci daca circuli in localitate, pe un tronson de 50km/h, depasesti un camion si patrunzi, in paralel cu camionul, pe un tronson de 30km/h, camionul mascand indicatorul ? Vei merge cu 60km/h, convins fiind ca te afli pe un tronson de 50/h !Nu ca n-as fi de acord cu tine, dar trebuie analizat, sa nu sufere cei de bunacredinta !

Cosminescu

#2121
Iti dau dreptate partial. In situatia de care tu vorbesti, o restrictie de la 50km/h la 30km/h intr-o localitate si-ar avea rostul doar in anumite zone intens circulate... Cum ar fi treceri de pietoni din apropierea unor scoli. Iar aceste restrictii la 30km/h ar trebui sa vina obligatoriu si cu o linie continua, deci cu interdictia de depasire. Deci daca tu, ca sofer depasesti intr-o asemenea zona de 30km/h, ar trebui sa fie indiferent daca circuli cu 31km/h,41km/h,51km/h,61km/h sau chiar cu 81km/h... Cauza pierderii permisului ar trebui sa fie in principal urmatoarea: depasirea pe linie continua.

Oricum problemele trebuie rezolvate sistematic. In primul rand eliminate ineptiile de care vorbesti si tu si dragos76 (iar aici va dau 100% dreptate).. restrictii de viteza in zone in care asta nu e deloc justificata. Apoi, restrictiile care sunt necesare si raman, semnalizate corespunzator si din timp, ca soferul sa poata reactiona! Odata rezolvata problema asta, si avand o oarecare "armonie" din punctul de vedere al restrictiilor de viteza cred ca se poate trece la pasul urmator si anume adaptarea legislatiei.

dumbravaandrei

atat timp cat toata supravegherea rutiera la noi este manuala, o sa tot avem discutii inutile.
Trebuie radare fixe (multe, n-ar trebui sa fie sat fara radar fix). Iar politia sa faca ceea ce prin lege ar trebui sa faca.
Si sa avem si ceva activitate din partea Ministerului Transortului in materie de proiectare de Trafic si Siguranta Rutiera. Ca acolo e lipsa totala. Pacat, ca in tara sunt cateva doctorate bune in materie dar oamenii nu ajung sa lucreze acolo unde ar trebui ci sfarsesc prin cu totul alte locuri.

Cosminescu

Radarele fixe reprezinta doar parte din solutie... 

dumbravaandrei

Stiu. Dar cu ele trebuie sa incepem. Sunt ieftine si intrarea in exploatare poate avea un timp extrem de scurt (7-8 luni cu tot cu licitatii si implementare)

dr4qul4

vreti educatie rutiera?
Asta nu se paote face prin suspendarea permisului sau cateva amenzi. Oamenii trebuie sa fie constienti ca vor plati daca gresesc.
Si aici ma refer la inchisoare cu executare pentru cei care omoara 1 om in timp ce incalca legea.
Minim sa fie 3 luni (si asta doar daca e mai vinovata victima), dar sa fie. Si toate aceste cazuri sa fie mediatizate.

Dar cat timp o vedeta TV omoara 3 oameni pentru ca a intrat intr-o depasire (sau a pierdut controlul involuntar) si nu face nici o zi de puscarie/arest, cum crezi tu ca se vor speria de o amenda de 200 E cei care merg cu 100+ prin localitati, la volanul unor masini de peste 50.000 E ?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Io

S-a discutat despre separatorul idiot din Busteni. L-am pozat acum o ora.


In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

cristi5

+1
Inseamna ca ori nu e ala, ori n-am vazut eu bine (macar semnul de ocolire l-as fi vazut... plus ca mi-amintesc bine catadioptrii care se vad deasupra in unele poze...) ori au fost scoase temporar elementele mobile (de plastic) dinspre nord (cel putin) dintr-un motiv sau altul. Ma bucur ca e semnalizat OK acum.


Cosminescu

#2128
@dr4qul4 Eu cred ca si cei care merg cu 100+ prin localitati se vor speria daca legislatia va fi de asa natura.
Ce propun eu e un sistem cu mai multe sanctiuni (care functioneaza f bine in Germania ...). Vorbesc acum doar de depasirea vitezei, dar acest sistem se poate adapta pentru orice incalcare a legii.
Exemplu:
    - depasesti viteza cu pana in 21kmh fatza de limita legala? Amenda
    - depasesti viteza intre 21 si 30kmh fatza de limita legala? Amenda + 1 punct
    - depasesti viteza cu peste 30kmh fatza de limita legala? Amenda + 1 punct + permis suspendat 1 luna.

Esti la a doua abatere in interval de 12 luni? Dublam amenda si perioada fara permis!

Contraventiile sa fie clasificate: de ex: - depasire viteza , etc - 1pct valabil 2.5 ani
                                                           -  trecut pe roshu, depasit linie continua, etc - 2pct valabile 5 ani.
                                                           - sicanat alti participanti la trafic , etc - 3pct valabile 10 ani.

Ai ajuns la 8 puncte? Adio permis, ANULAT! Ai dreptul sa dai din nou pentru permis dupa o perioada X de timp.

Adauga la sanctiunile astea  radare fixe, adauga politia la datorie si nu la panda, adauga o modificare a codului penal care sa prevada inchisoare cu executare in caz de omor din culpa, adauga si alte propuneri... Si atunci sunt convins ca lumea va conduce mult, dar mult mai prudent!


pasadia

Comentarii?

Va aduc aminte ca e vorba despre un proiect nou, in care bagam bani si dupa care vom numara morti.