Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

iuli

Bravo bogdymol! Asta da spirit civic. Dar uneori nu ai cu cine :(
Era culmea sa apara si niste cascheti sa te intrebe de ce stationezi pe portiunea hasurata sau pe banda de urgenta de pe autostrada.
Bine ca m-ai lamurit ca aveai treaba la Timisoara ca altfel nu te intelegeam de ce ai facut traseul intreg...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Incredibil..... ce noroc a avut nana Floare ca nu a trecut un bizon pe acolo cu 130 sa apara la stiri.... carne tocata.......
Bravo bogdy pt ce ai incercat....aici trebuie anuntat si pe 112 si ar mai trebui sa existe si o patrula de autostrada...dar deja probabil cerem prea mult......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Am vrut sa sun la 112, dar era in jurul orei la care se schimba tura la Politie si stiam ca nu-i nimeni prin preajma. Pana veneau ei baba era de mult plecata si picam eu de fraier...

Eu i-am spus ca nu are ce cauta acolo, ca o loveste masina etc. M-am gandit sa o iau in masina sa nu o loveasca careva, dar ea voia neaparat sa traverseze pe acolo...

@nenea_hartia: la nodul Arad-sud (IC4) nu s-au montat garduri de protectie pentru animale si "animale"?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Bogdymol, superb video ne-ai aratat... multumim...

Am si eu o intrebare... Daca tot vroia sa treaca de cealalta parte a autostrazii, vad din video ca avea un pod rutier peste autostrada... Chiar daca tot ilegal poate, dar nu era mai sigur pe acolo?

Oricum cazuri de trecere aiurea a autostrazii am vazut si prin vest, insa datorita monitorizarii mai mari (camere video mai multe) esti anuntat din timp pe panouri ca poti avea pietoni in fata si sa ii feresti. Si am impresia ca aici nu neaparat politia se ocupa de monitorizarea autostrazii, ci exista societati specializate care se ocupa cu asa ceva si informeaza ei politia...

Acum ca incepem sa avem autostrazi nu cred ca ar fi inutil sa avem si un centru de monitorizare video (util si pt problemele in trafic) la nivel national... Dar visez cu ochii deschisi ... :)

bogdymol

^ Era mai sigur sa traverseze pe acolo, dar deja o pui sa gandeasca si nu-i bine. Pasajul acela are prevazute niste trotuare inguste de serviciu care puteau fi folosite, iar acostamentul rampei de urcare/coborare pe pasaj permite deplasarea unui pieton fara incomodarea traficului...

Pe Centura Arad exista camere video de supraveghere, dar centrul de monitorizare trebuie construit de catre FCC-Astaldi la nodul de la Ortisoara, iar acolo mai sunt multe luni de lucru. In plus, pe langa cladirea propriu-zisa mai sunt si instalatiile de facut... deci va mai dura pana va fi ca in vest.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

multumesc pentru explicatii bogdymol... atunci mai trebuie sa asteptam terminarea instalatiilor de la Ortisoara...

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Sfinte c***t!!! :yikes:
Aia 3 faceau concurs si avea cu mult peste 120. Acum na, nici omul cu vaca nu era prea sfant, sa stai pe margineai soselei cand ai atata spatiu langa case nu e prea OK. Parca traim prin secolul al XIX-lea!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

doar 2 faceau concurs(decedatul si masina 3) ......masina din mijloc...lovita, cu o tanti in ea...e victima colaterala :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Din pacate si aia mi se pare ca mergea destul de repede... Din pacate idiotii trag dupa ei pe Lumea Cealalta si nevinovati  :((
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

INCONSTIENTĂ! Soferul unui autocar depaseste in viteza TIR pe E60. VEZI cat de aproape a fost de un accident

http://www.trafictube.ro/meniul-zilei-coliziune-frontala/
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut


savagedanyro

nu mai stii ce sa crezi..nu stie dreapta ce face stanga !!!
TIMISOARA 2021 !