News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.


TibiV

Poate nu înţeleg eu documentul de mai sus...
Dar cum naiba să fie A2 km 11 - km 14  la Feteşti/Cernavodă ?!?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

Ia priviti si voi cum era semnalizat un blocaj pe A1 saptamana trecuta cu ocazia lucrarilor de relocare a liniilor de inalta tensiune: https://youtu.be/t0t_2yIWnCM?t=10m39s

:wtf:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

neobluenet

Ieri in Tureni, locul unde nu am prea auzit sa fie accidente grave de circulatie. In schimb, la coborarea catre Martinesti acum vreo 2 ani un Audi A6 a rupt un copac pentru ca "drumul a luat-o usor la dreapta".





De remarcat faptul ca acest drum a fost reabilitat anul trecut, iar ingustarea benzii si o bordura in plus, doar o siguranta crescuta nu aduce. Cel care a proiectat rezolvarea punctelor negre sigur avea mintea odihnita si nu a vazut accidentele dintre Bucuresti si Otopeni / ceva localitate de mai incolo de pe DN1.

Sursa: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1550411651919049&id=100008506861928&pnref=story

florin74

Si aia care le-au aprobat au avut mintea si mai odihnita, sau chiar lipsa. Aici inca e bine, sa vedeti spre Oradea la Paniceni unde pe un drum 1+1 au bagat bordurile astea pe mijlocul drumului. Pe ceata o sa fie o adevarata placere sa conduci. :bash: :bash:

ovideatza

Or fi vrut sa faca "trotuar" acolo? Ca nu pricep de ce nu e NJ daca e nevoie de delimitare fizica a sensurilor.

Din pacate si unde e NJ pe la noi sunt foarte murdare elementele reflectorizante.

nirolf

Vă întrebați de ce insulele de calmare s-au făcut în unele locuri și la ieșirea din localitate? D-asta: https://youtu.be/kV2X33mUqoc?t=2m11s

SB76UFO

#1702
Cam asa arata rosturile de dilatatie pe centura Sibiului de circa 1 an, pe sensul spre Sebes


1


2

Cred ca poatarea se incadreaza la ambele topicuri, daca nu e este ok il rog pe Ionut sa o stearga de unde nu trebuie.
"Prostia este eternă și invincibilă"

pasadia

Quote,,În urma verificărilor efectuate de polițiști s-a constatat că persoana depistată are suspendat dreptul de a conduce autovehicule. În luna decembrie 2015 a fost depistată conducând un autoturism în comuna Sânpetru, cu o alcoolemie de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge și i s-a întocmit dosar penal, iar permisul de conducere a fost ridicat în vederea suspendării dreptului de a conduce. În luna februarie 2016 a condus un autoturism sub influența băuturilor alcoolice pe raza municipiului Brașov, a accidentat o persoană, după care  fugit de la locul faptei, fiind depistată la scurt timp de polițiști. Cu această ocazie i s-a întocmit un nou dosar penal, pentru comiterea a patru infracțiuni, vătămare corporală din culpă,părăsirea locului accidentului fără încuvințarea poliției, conducerea unui autovehicul fără permis de conducere și conducerea unui autovehicul cu o alcoolemie de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge"

SURSA

TibiV

#1704
http://m.mediafax.ro/social/trei-persoane-ranite-grav-dupa-ce-masinile-in-care-erau-s-au-ciocnit-una-evita-gropile-de-pe-drum-15363182

Quote
,,Trei persoane au fost rănite într-un accident produs la limita judeţelor Arad şi Timiş, după ce două maşini s-au lovit frontal în zona localităţii Zăbrani, unde unul dintre şoferi evita gropile de pe şosea şi a intrat pe contrasens, iar o victimă a fost preluată de elicopterul SMURD.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

Criminal drumul ala la propriu vad acum. Chiar nu se apuca nimeni sa il repare? Eu as baga un ditamai proces la Consiliul Judetean si le-as cere la daune mai scumpe decat reparatia drumului.
,
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


Granata06

Mi se pare mi sau acest nou "trotuar" care tine loc de linie continua va produce mai mult risc decat siguranta?
De aproximativ 2 luni se construieste pe DN1 in comuna Feleac (iesire Cluj-Napoca spre Turda).


MRS

^^Nu stiu viteza medie in acea zona, dar asemenator este pe DN1 Baneasa-Otopeni, care se scoate acum pentru a putea fi montate parapete NJ. Acest ''trotuar'' doar a accentuat in unele cazuri impactul in cazul unor accidente cu coliziune frontala, vezi cazul Oanei Dicu de luna aceasta, dar si multe altele.


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NAP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Granata06

De aceea am postat, pentru ca nu inteleg cum pe unele drumuri reprezinta un pericol si pe altele o siguranta. Mi se pare ca la o ceea mai mica neatentie in care "musti" cu buza anvelopei aceea bordura mica, vei avea mari probleme.