Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alecu26

Deci ce mai contează ca oamenii mor pe capete?  Contează cât e coada la semafor. Chiar e un așa are sacrificiu sa fie instalat un semqfor cu buton?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dorum

Infiorator sa auzi ca o persoana de 30 ani moare in accident rutier... Pacat... DAR oare acel RANGE ROVER nu-i dadea cumva impresia de "regina a soselelelor"?
Sa-i fie tarana usoara si iertate-i fie pacatele.... in rest ma abtin de la comentarii.. as avea multe, dar ma ABTIN!!!

TibiV

#1427
dorum...

Din păcate am "inside information" ...
Fata  VORBEA la telefon cu un un coleg ÎN MOMENTUL ĂLA.

Pur şi simplu s-a întrerupt convorbirea.
Tipul a insistat. Şi după vreo 10 min i-a răspuns.... descarcerarea... 
:((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

In satul respectiv sunt 2 benzi pe sens aproape in totalitate, mai pe final, in nord, se trece din nou la 1.5, plus ca cele 3 curbe au o raza de autostrada. Eu banuiesc ca a luat ochii din fata cateva secunda, iar cand s-a uitat din nou a vazut ceva care a facut-o sa traga tare de volan. Oricum, mare pacat, avea doar 30 de ani...

adiarc

E bine sa readucem aminte de ceea ce spunea,acum ceva timp si Tibiv.....

E vb.de vorbitul la telefon,deși vb de mașini scumpe care sigur au hands-free....unii chiar trebuie sa aibă tel la ureche,indiferent de riscuri si de încurcatul traficului

Dumnezeu s-o odihneasca
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Adi...
Este greu să vorbești "după" ...
Singurul lucru bun... că nu a luat după ea şi pe altul 'care circula regulamentar din sens opus"....

Să o odihnească Dumnezeu....

:((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

As schimba registrul ,aducând in atenție ( din nou ), modul f.periculos de oprire al autoturismelor pe autostrăzile patriei

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/video-foto.-flota-de-lux-a-politiei-romane-14929038

Poate cu acest refresh de mașini performante ,se gândește cineva sa faca si lucrurile cu cap....de exemplu sa oprească șoferii cu acel "folow me"....si nu ca in prezent ,prin aruncarea polițiștilor in fata morții..

Multumesc ( nu de alta,dar daca nu schimbam acest lucru,e o chestiune de timp pana un polițist o va pății )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rizelgeorgel

Stateam sa ma gandesc ce putem face noi in ceea ce priveste problema de la Sangeorgiu de Mures. Situatia pe care am semnalat-o CNADNR (semafoarele cu buton) am semnalat-o acum 2 ani Politiei Rutiere Oradea, in dreptul centurii Oradea cu Gara de Vest ( o halta). Pe centura Oradei (2+2 cu beton la mijloc) oamenii treceau punandu-si viata in pericol, si escaladand betonul. Dupa cateva luni in care n-am mai urmarit ce se intampla, am trecut pe acolo in calitate de sofer si...surpriza. In 2 locuri au inlocuit un beton cu semafor cu buton! Pe centura! De atunci 0 accidente, 0 mortalitate. Si CNADNR imi spune mie cat de mare se face coada la semafor? Pai in mod normal verdele dureaza intre 10-15 secunde. Idiotii....

JohannDB

Quote from: adiarc on December 26, 2015, 01:19:13 AM
.........aducând in atenție ( din nou ), modul f.periculos de oprire al autoturismelor pe autostrăzile patriei

.............................si nu ca in prezent ,prin aruncarea polițiștilor in fata morții..

........................e o chestiune de timp pana un polițist o va pății )

        Profit de expunerea colegului nostru, întrebând dacă mai are careva idee ce s-a mai întâmplat cu polițistul din București, care, nu mai rețin pe care bulevard (acum vreo săptămână), a sărit pur și simplu de la bordură, unde era radarul (pe trotuar) pe banda unu, pentru a opri un "contravenient" de pe banda...DOI !!  Normal că s-a pomenit direct pe capota unui autoturism din banda UNU, la care i-a apărut din scurt, șoferul neavând multe de făcut decât să frâneze în disperare, deși avea viteză mică....
        La ceea ce pățise, șoferul, era speriat și disperat de "manevra" polițistului, gândindu-se cu groază cum va fi scos vinovat prin diverse chichițe; norocul lui că nu era singur în mașină. Polițistul, oricum, a vizitat "urgența" de la spital, dar se părea că nu cu urmări grave.
        Mai știe careva ceva ??

dr4qul4

Quote from: horatiu.cosma on December 26, 2015, 12:33:34 AM
In satul respectiv sunt 2 benzi pe sens aproape in totalitate, mai pe final, in nord, se trece din nou la 1.5, plus ca cele 3 curbe au o raza de autostrada.

Curba nu pare de speriat ...pe google maps... Insa iti spun din proprie experienta ca pe DN2 curbele sunt inselatoare. Probabil si din cauza declivitatilor, care nu sunt ca la autostrada.

Banuiesc ca este vorba despre curba de dupa Dumbraveni... una foarte prost semnalizata, intre segmente pe unde se circula si cu +150km/h..
https://www.google.ro/maps/@45.5776435,27.1001394,3a,75y,350.84h,81.47t/data=!3m6!1e1!3m4!1sucbOKqtnuRGltid-Jt5G1w!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

si cu zoom (tineti cont ca poza e de pe acostamentul de pe sens opus)
https://www.google.ro/maps/@45.5776435,27.1001394,3a,15y,346.72h,87.4t/data=!3m6!1e1!3m4!1sucbOKqtnuRGltid-Jt5G1w!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

Din sens opus insa (unde era sa o patesc si eu) se pare ca .. https://www.google.ro/maps/@45.5803543,27.0992823,3a,15y,195.63h,88.76t/data=!3m6!1e1!3m4!1saN5fF0fXfhHGrg6dv5QQyA!2e0!7i13312!8i6656?hl=en


Daca insa e vorba despre cea de dinainte de Dumbraveni, atunci aceasta e mai usor de luat la 100 km/h, mai bine semanlizata dar marcajul este inselator...

https://www.google.ro/maps/@45.5321613,27.0977116,3a,15y,47.84h,87.09t/data=!3m6!1e1!3m4!1sqETGusKzFpSqCZ-FjpstPw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

Daca adaugam oboseala, viteza, neatentie si mai ales suspensia si garda la sol de la range rover (cu focus luam curba de la km55 cu 110 km/h fara probleme, cu insignia insa se apleaca mai rau )... avem reteta dezastrului...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

dr4qul4

#1435
Si ca sa vedeti ce zmei sunt prin Bucuresti....

Pentru cei care nu stiu intersectia: exista un mic scuar pe mijloc iar sensurile sunt delimitate cu ceva plastic; cel care imi taie fata...o ia pe contrasens. Imediat dupa e iesirea din parcare de la auchan...de unde de obicei se face stanga (desi e interzis).

Iar pietonii au primit si ei verde in acelasi timp cu mine...
Din fericire nu a patit nimeni nimic




si asta e intersectia: https://www.google.ro/maps/@44.4088153,26.1399854,74m/data=!3m1!1e3?hl=en
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

iuli

Ia vedeti si voi ce am intalnit in noaptea de Craciun!!! Nu, nu era Mosul, desi era un mos de fapt...

https://www.youtube.com/v/DLHijZcQKGs
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

TibiV

Noroc că nu ai gonit... :)

Măi frate, ăştia la ce s-or uita ?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

Dar ati vazut ca i-am explicat ca trebuie sa o ia pe pasaj si el tot la fel s-a intors, de unde a iesit!!! WTF?!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

danutzu_1069

Deci,  nu pot sa cred ce vad!!!
Ala tot pe acolo cred ca s-a dus.
Dezorientat rau tipul!!