News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

AlexIP

Eu țin minte că o regulă nescrisă îi zice să mergi pe cât posibil cu traficul. Chiar dacă e limitare de 60, dacă toată coloana merge cu 80-85 și între tine și cel din față se face o gaură mare, crescând nervozitatea celor din spate, e cam nasol. Dacă îl apuca depășirea pe banda de urgență pe bovis-ul cu camionul și se urca pe nefericitul ăla de pe banda de urgență, tu erai co-autor moral, pentru că ai creat premisele accidentului.

neobluenet

In fata mea nu era nimeni, de cand a inceput zona cu limitare la 80 a fost gol de tot. Nu imi place nici mie ca e limitare, dar daca nu mergi cu viteza maxima pierzi vreo 2-3 minute, deci nu e mare lucru.

pasadia

Alex, amuzanta justificare pentru depasirea limitei de viteza. Si nu e prima oara cand aduci justificari pentru aceasta atitudine. E topicul de siguranta circulatiei aici totusi asa ca poate ar fi mai bine sa nu dai sfaturi gresite. ;)

MNU

Ce regula nescrisa? Singurele reguli nescrise care conteaza sunt cele de bun simt. Asta cu depasitul vitezei mi se pare ok atata timp cat o faci pe cont propriu si fara sa-i afectezi pe altii... dar trece granita bunului simt cand fortezi pe altul sa incalce legea.

dr4qul4

sa mergi cu 55-65 intr-o zona in care circulatia pe o autostrada este deviata pe un singur sens,,,,,mi se pare de bun simt.

Dar trebuie si sa tii cont ca, daca pe vitezometru ai 57-58...in realitate ai doar 50.

Si nu circulam dupa reguli nescrise...circulam dupa codul rutier. Incalcam regulile si ne asumam consecintele. Dar nu "merg cu traficul" si ii servesc scuza asta penibila politistului.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

JohannDB

Și ce te faci, când "mergând cu traficul" ești numai TU SINGUR un "out side"-er, care, în coloană, în  funcție de înmatriculare ești tras pe dreapta sau...NU !!

AlexIP

Poate am eu altă părere despre asta, mi se pare ceva care afectează siguranța circulației. Asta pentru că am văzut suficiente șicane foarte periculoase, în special pe Deva - Arad noaptea când cetățenii model care insistau să meargă cu 10 km/h sub limită prin orice localitate sau la orice limită temporară rămasă de cine știe când și țineau kilometri întregi de coloane erau într-un final depășiți de cei din spate, în special de traficul comercial. Respectivul era tratat cu flash-uri, cu claxoane, cu băgat coada remorcii la câțiva cm de mașina lui, cu tot tacâmul de manevre care fac un șofer mai puțin experimentat să se piardă și să facă un accident. Și era să fiu și eu implicat într-un accident dinăsta, în care unul nervos s-a băgat în depășire cu tirul și era să ne ia pe cei de pe contrasens din plin, noroc că a reușit să se bage aproape la loc în coloană și a scăpat doar cu un accident minor.

dr4qul4

Eu am patit-o pe VO,  sambata noaptea.
Dupa 1500 km in 2 zile chiar nu am avut chef sa fortez ca prostu. Am mers doar 10-20 peste limita si nu am vrut sa intru in depasirea unui camion, in curba. Am vazut foarte multe depasiri, zic eu riscante, pentru ca mi se pare o prostie sa depasesti 100 la ora intr-o curba cu restrictie de 60, noapte, faranici un fel de vizibilitate, doar pe baza lipsei luminilor din sens opus.
E de ajuns sa vina o dacie mai veche, sau un incepator care aprinde pozitiile in loc de faza scurta. Sau cateva pietre cazute pe drum.

M-a claxonat unul care se lipise de mine, l-am claxonat si eu inapoi. Tirul l-am depasit abia dupa vreo 5 minute, ca nici el nu mergea cu 50.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dragos76

@AlexIp, nu te supăra, dar justificările tale eu le pun în aceeași categorie cu "scuza" multora "păi e ok că arunc hârtia mea pe jos aici, nu vezi ce mizerie e, că toată lumea aruncă?".

horatiu.cosma

"Mersul cu coloana" e o tactica riscanta. Obligatia de a ma adapta la stilul de condus al celorlalti ma deranjeaza. Eu am stilul meu, daca depasesc viteza si sunt prins, imi asum acest risc, si platesc riscul. Tot timpul intr-o coloana va exista cineva care va dori sa depaseasca, deci nu se rezolva problema depasirilor riscante daca mergi cu aceeasi viteza ca cel din fata ta. Poate am mai zis, dar prefer sa ma repet, vreau sa cred ca discutiile de pe acest thread/forum cultiva ideea de condus legal/in siguranta pentru propria persoana si pentru ceilalti participanti. Vreau sa cred ca suntem o comunitate de oameni inteligenti, care constientizeaza riscurile imense de accident pe drumurile noastre, si face tot posibilul pentru a le evita. De acord, carutele/tractoarele/masinile parcate ilegal/politia/semnalizarea/marcajele, fac destul de dificil acest condus legal. Dar se poate incerca, vorba unui coleg, daca toti trec pe rosu, nu trebuie(nu am scuza) neaparat sa trec si eu.

dr4qul4

#1120
@horatiu....Poate este prea mult spus "condus legal". Mai degraba "condus preventiv".

Nu suntem oi sa mergem toti la fel. Unii au reflexe mai bune ca ceilalti, altii au o urgenta, si altii o inconstienta. Atat timp cat ii afecteaza doar pe ei...e treaba lor.

Eu, desi sunt unul singur, am stiluri de condus diferite. Nu merg niciodata 100% legal...dar tot merg extrem de diferit:
- cand sunt in interes de munca (si trebuie sa fiu la ora 8 dimineata la suceava)..... pai o cam calc. Daca ma duc la constanta si e autostrada goala (am fost si in decembrie de mai multe ori)... atunci o calc pana la capat...
- daca merg in interes personal....plec in excursie...ce rost are sa ma grabesc? ajung cu 1 ora intarziere la bere? un 20 km peste limita e de ajuns. Nici nu ma chinui sa montez statia.
- iar daca sunt obosit, e noapte, drum necunoscut, sau mai rau...cu mama in masina....voi merge mai incet.. probabil chiar in cei +10 km legali.

In Croatia, pe autostrada (eu pt prima data) am mers foarte mult pe banda 1...cu 130 km la ora. La ce trafic trebuia sa ma adaptez? la cei care mergeau cu 160-170 sau la tirurile de pe banda 1 care mergeau cu 100?

Iar in tunelele cu limita de 80? Unii mergeau cu 130 si pe acolo, iar eu....eram mult mai atent sa vad cum le-au facut si daca mergea debleu  :lol:  ca sa nu mai spun ca alternanta lumina-intuneric imi crea o anumita stare de disconfort.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Dar tot nu ne-ai zis cu cât mergeai în tunele...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Da, e cam fortat cuvantul "legal", de aia am pus un "/" cu siguranta pentru sine si pentru ceilalti participanti. Drumul Zalau-Cluj care e un DN foarte bun si liber mare parte din timp il fac in sub o ora. Iti imaginezi ca nu merg 100% legal daca reusesc acest lucru. Dar fiind liber, faptul ca o calc peste limita nu ma pune in pericol nici pe mine, nici pe ceilalti participanti(care nu prea exista), fiindca stiu foarte bine acel drum. Dar cand merg pe Sebes-Turda(spre exemplu) si e foarte aglomerat, nu il cunosc prea bine(radare :)) nu ma aventurez in depasiri si in general nu conduc agresiv. Acest stil produce un sentiment de nesiguranta pentru ceilalti participanti la trafic. Ideea e ca da, nu putem conduce legal, dar putem sa conducem inteligent, adaptat la conditii, si fara riscuri inutile.

Granata06

Pe DN1 intre comuna Unirea si munincipiul Turda, paralel cu lotul 4 al autostrazii Sebes - Turda, au aparut de cel putin 2 sapatamani niste valuiri a mixuturi asfaltice pusa pe gropile ce s-au dorit a fi reparate. Ele predomina pe marginea drumului, unele fiind un adevarat pericol daca nu esti atent si circuli pe marginea drumului. Din pacate ma grabeam si am filmat zona din mers, editand filmarea si capturand cateva poze, calitatea lasand de dorit. Sper sa se inteleaga.




horatiu.cosma

Acele "galme" au aparut pe multe DN-uri in aceasta vara din cauza caldurii, in special unde avem trafic greu. Aceeasi problema am semnalat-o tot pe DN1 in zona Alesd. Acolo erau mult mai pronuntate, si majoritatea soferilor trageau stanga pentru a le evita. Se vor rezolva la iarna :).