News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Termocentrale

Started by silviu321, February 11, 2015, 11:32:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Ce ai invatat tu la Institutul de Marina este mai complex decat ce am invatat eu la Politehnica... Juma' din ceea ce ai tu pe vapor, noi nici macar nu stiam ca exista...  :-[

Dar da-le draqu de cursuri de "termotehnica" - si Doamne fereste de cursul de "Transfer de caldura"...
:lol:
De multe ori imi tin "dintii inclestati" cand citesc opiniile/povestile unor colegi forumisti despre "procese si randamente" in diverse tipuri de MT (Masini Termice).
Unii spun asemenea enormitati ca imi vine sa imi verific diploma, obtinuta exact in MT...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Hehe, am găsit aici un schimbător de căldură la care temperaturile de intrare și ieșire ale ambelor fluide sunt aceleași. Adică T1=T1' și T2=T2'. Când îi pun pe cadeți să îl caute se iau de mine că "nu există așa ceva".
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Construcția nu contează. Gândește-te la două fluide care suferă transformări izoterme și schimbă căldură între ele.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Mojito

Ai descoperit ciclul perfect. Ai Nobelul asigurat.

kitsune

Premiul Nobel pentru ce? Un schimbător de căldură pe care l-am învățat la școală? E drept, este un pic mai special, dar nu neobișnuit. Schimbul de căldură nu implică întotdeauna o schimbare de temperatură. E vorba de două fluide in schimbare de fază, procese izoterme, fără modificarea temperaturii de intrare și ieșire, dar care se produc cu cedare, respectiv primire de căldură
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Mojito

Este altceva ce zici tu aici. Tu dai un schimbător unde temp de intrare la  fluidul cald sa zicem = temp de intrare la fluidul rece. Și temp de ieșire la fluidul cald = temp de iesire la fluidul rece.
Adica un schimbător care nu schimba nimic dar mai departe zici că apare o schimbare de faza. Vreau și eu sa vad parametri de funcționare, fluidele de lucru și aplicația .. just curious.

kitsune

Nu, nu, nu, temperatura de intrare a fluidului cald este egală cu cea de ieșire a lui, nu cu a fluidului rece (∆T1=0, ∆T2=0 dar T1 e diferit de T2). Temperaturile de intrare și ieșire ale celor două fluide nu se schimbă (procese izoterme) dar bineînțeles că există o diferență de temperatură între ele, că altfel chiar aș aplica pentru premiul Nobel.
Ce am vrut să punctez este faptul că nu întotdeauna apare variație de temperatură la un schimb de căldură (ceea ce cadeții mei nu înțeleg, pentru ei temperatura și căldura sunt același lucru).
Schimbătorul este regenerativ, se folosește în unele cazuri în instalațiile noastre de aer condiționat unde căldura cedată de condensarea refrigerantului pe tur este folosită la vaporizarea lui pe retur. Nu mult, pentru că avem un condensor răcit cu apă și vaporizatorul care face frig in termotanc, dar există și jucăria asta între ele undeva, care asigură faptul că 100% din ce intră în compresor e gaz. Altfel face urât. Și cum cele două procese sunt de schimbare de fază și izoterme, temperaturile de intrare și ieșire sunt aceleași. Îi pun să le măsoare și le dă cu virgulă, cum e ăsta schimbător de căldură dacă nu se schimbă temperatura?
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence