News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Infrastructura rutieră și protecția mediului

Started by StefanCelMare, October 26, 2016, 11:12:24 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Cam mare animalul, si cam departe de habitatul lui. A mers cel putin 20km si a vizitat cateva sate pe drum.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

pasadia

Sunt paduri compacte la mai putin de 1 km spre est fata de DN, nu stiu de unde ai scos 20 de kilometri. Doar nu crezi ca usrul functioneaza neaparat cu altimetru si nu coboara sub 500 de metri altitudine?

dr4qul4





Powered by API/PUM imgur uploader

Vezi ca DN-ul acolo e la sub 400 m si padurile sunt doar pe coama dealului, sunt f inguste si discontinue. In plus, la est ai destule sate.
De fapt nu stiu de ce ma mai mir, au ajuns si pana la Tg Mures si prin vara unul mai avea putin si ajungea la Bucuresti. Dar parca erau mai mici.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

pasadia

Nu stiu de ce a crede ca acele paduri (inguste, de pe coama dealurilor, etc...) nu sunt suficente. Iti amintesti hartile de la Milvus cu miscarile monitorizate de ei ale ursilor? Ce crezi, ca aia mergeau doar prin paduri compacte, mari?

dr4qul4

Nu spun ca nu pot trece ursii prin ele, spun doar ca sunt prea mici pentru ca ursul sa se "mute" permanent in ele. In plus sunt inconjurate de sate si nu cred ca localnicii ar lasa ursul sa se stabileasca atat de aproape de animalele lor.
De asta cred ca a venit din zona Eremitu, unde incepe muntele. Dar oricum, 20 de km sunt nimic pentru un urs.
insa eu stiam ca de obicei ursii mai tineri se aventureaza, fiind alungati de ursii mari de pe teritoriul lor. Dar asta pare destul de mare.
Daca spui ca ajung atat de des prin acea zona, inseamna ca sunt foarte multi in Gurghiu.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

mircea

E cam plin de urși până la Eremitu, nu-i musai să vină de acolo  :lol: . La mine la sat ( între Ernei și Eremitu) sunt urși în pădurile de pe ambele dealuri și sunt cam la fel de "fâșiate". Mie nu mi-e totuna să urc dealul din fața casei la vie fără mașină. E bârlog aproape de ea. Este gard electric, dar până acolo...


rota

Autostrăzile din România, un pericol pentru animalele sălbatice. Soluțiile ecologiștilor

Deşi avem puţini kilometri, autostrăzile noastre sunt un pericol pentru animalele sălbatice. Aşa că unele ajung pe carosabil, unde, dincolo de sfârşitul lor cumplit, pot provoca accidente grave.

Ecologiştii au depus la ministerul Mediului, dar şi al Transporturilor, un ghid cu speciile de animale care au fost observate pe traseul autostrăzilor existente, dar şi al celor aflate în faza de proiect.

Deşi este abia în faza de proiect, pe traseul autostrăzii Târgu Mureş - Iaşi au fost observate cinci mii de animale din diferite specii. Astfel numai pe raza judeţului Mureş ar fi nevoie de cel puţin trei ecoducte.
sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Hercule

#293
Conform articolului din zi-de-zi, un urs a fost lovit noaptea trecuta pe autostrada Ungheni-Iernut.

Se pare ca judetul Mures este sub asediul ursilor, zilnic apar poze cu ursi din zone foarte apropiate de localitati. :(
Deșteaptă-te române!

Hercule

Nu-mi place sa scriu aici, dar macar ramane pentru viitor:

Urs lovit de masina pe A3

Din toate articolele citite pe acest subiect nu am reusit sa-mi dau seama unde exact a fost accidentul, posibil undeva intre Campia Turzii si Turda. M-ar interesa locatia pentru ca si eu circul destul de des pe acolo.

Accidentul acesta vine la o saptamana dupa ce un taximetrist a lovit un urs la Balauseri. Cazul nu e documentat in presa dar am vazut poze de la accident. Ursul nu a murit dar masina e praf.

Va rog sa aveti mare grija la deplasarea noaptea in jud Mures (si nu numai).


Deșteaptă-te române!

yetiman

 :D Scrie in articol: Un urs a fost lovit în această dimineaţă de un autovehicul pe autostrada A3, sensul Câmpia Turzii – Gilău, la km 5.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Hercule

#296
Dintr-o curiozitate nascuta dintr-un eveniment de azi, am cautat pe net despre accidente (mortale) cu urs. Rezultatele sunt surprinzatoare:



De remarcat secventa zilnica 14-18 noiembrie. Nu am mers mai departe in timp desi stiu ca au mai fost si alte evenimente similare.

Cu gri accidentele din judetul Mures, e posibil ca (virgula) cautarea mea sa dea rezultate localizate doar din jurul orasului meu. Nu am notat alte evenimente mai putin mediatizate de accidente cu alte animale: mistret, cerb, etc.

Concluzia si motivul pentru care am postat: conduceti cu foarte mare prudenta dupa lasarea serii in MS, HR, CV, BV, BZ.

Deșteaptă-te române!

rota

^ Poti sa adaugi in lista ta si Buzau. Din pacate nu am putut sa evit o caprioara pe DN2 la Costesti
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

pasadia

Pe 17 au fost loviți mistreți pe DN73A între Predeal și Pârâul Rece.

Ursul de la Cernat cred că e cel care a fost adus tranchilizat (da, în CV s-a putut) până la Libearty la Zărnești însă nu a putut fi salvat.

cristi5

@Hercule in ce sistem ai cautat? Poti pune adresa aici? Merci!