News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

panzer

A scapat tuturor vestea cu Park & Ride-ul de la Straulesti? 650 de locuri in curand. Primul semn de normalitate. Nu am gasit nicaieri preturi.

Politia comunitara Sector 2 isi face foarte bine treaba acum pe Dimitrie Pompeiu, Gara Herastrau, Gheorghe Constantin. Am vazut insa un nesimtit care se parcase chiar daca politistul se ducea spre el cu aparatul foto in mana. N-a scapat de amenda.

Grav este ca majoritatea cladirilor de birouri nu au nici macar 2-3 locuri de parcare pe termen scurt, 1h maxim, pentru curieri, ambulante, taxiuri, etc. Acestia ajung invariabil pe trotuar sau pe strada.

Un alt semn bun: directia de pasapoarte se muta in mall-uri, acolo unde teoritic exista locuri de parcare.


Ionut

Despre Straulesti se discuta pe threadul M4. Ai și poze acolo. Cateva.

AdrianB1

Quote from: panzer on July 22, 2018, 05:26:30 PM
Grav este ca majoritatea cladirilor de birouri nu au nici macar 2-3 locuri de parcare pe termen scurt, 1h maxim, pentru curieri, ambulante, taxiuri, etc. Acestia ajung invariabil pe trotuar sau pe strada.
Iar alea care au nu le marcheaza corespunzator, la Iride de pilda e o parcare pentru 5 taxiuri care e intotdeauna goala si cel putin 2 taxiuri parcate pe trecerea de pietoni la mai putin de 100 de metri distanta. Si nu, politia locala nu face treaba buna in zona aia, e plin de masini parcate pe trotuare.

voicul

Pana la urma ramane doar ca s-au desfintat niste locuri de parcare (erau in paralel acolo- vreo 7 cam asa) si s-a extins trotuarul.



Dar cu aceasta ocazie am aflat asa:
1. Programul este 8 -22 (in nici un oras din V nu am vazut sa fie pana la 22), tot timpul saptamnii (e asa ceva prin EU)?
2. Aici e zona 1 doar?


elcraft

Da, Benjamin Franklin e zona 1.

TibiV

Acum imi dau seama ca in urma cu doua saptamani am postat in topicul gresit...
Quote from: TibiV on August 22, 2018, 11:17:51 PM
Asta mi se pare foarte tare!...
Mai ales ca este asa, "peste noapte"..




Quote
De cateva zile se lucreaza la un posibil acces in #parcarea de sub esplanada Teatrului National, direct din bulevardul N.#Balcescu.
Pentru ca NU este nici un panou de santier, presupunem ca santierul apartine #PrimarieiGenerale.
Ea e prima care nu respecta legea, chiar daca tot ea trebuie sa o si aplice.
Cu ocazia asta s-au ,,rezolvat,, si o parte din problemele semnalate de noi pe acest segment, prin DISTRUGEREA zonei.

https://www.facebook.com/414095968961368/photos/a.614322822272014/695031800867782/?type=3

Ei bine, avem noutati de acolo...
Nu este meritul meu, ci al userului survola de "dincolo":
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=16&t=51&p=282287#p282287

Quote from: survola
Din fuga mașinii am făcut astăzi două poze. La ora 19.30 se turna betonul pe rampă:

by survola, on Flickr

Sunt deja armați mare parte dintre pereții laterali și rampă:

by survola, on Flickr

E cam "în drum" coborârea în parcare, îmi e cam frică de câteva intrări involuntare  :roll:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cosminn

Există o schiță cu parcarea A3, spre Petricani, de care vorbește Șova? Am tot citit în ultimul an despre ea dar n-am găsit prea multe informații.

Am căutat și aici dar poate nu m-am descurcat foarte bine. Dacă există deja informația, scuze anticipat.

Cam câte locuri ar avea, unde ar urma să fie plasată? Mulțumesc!

Ionut

Nu stiu despre ce parcare "spre Petricani" vorbesti tu si/sau Sova. Prima parcare pe A3 este la nord de DNCB undeva după zona Stefanesti, la km 10 (aproximativ). Cam asa sunt si gândite spațiile de servicii, cam la 10 km unele de altele. Nici nu ar avea sens sa ai spațiu de servicii în apropiere de Petricani. Pentru ce?!? Esti in oras.

spanak

daca Sova stie ce vorbeste sper ca va fi tip park & ride nu spatiu de servicii....

dr4qul4

cred ca isi aduce aminte de un park&ride la Petricani, dar care a ramas la stadiul de zvon/intentie.
Parcarea la care se referea Sova ca va fi gata si face parte din contract, este, bineinteles, cea de la Moara Vlasiei
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

cosminn

#251
Am văzut inclusiv la tv, acum ceva vreme, pe cineva de la transporturi care spunea că cei care vor veni dinspre Ploiești își vor lăsa mașina în parcarea ce se va construi lângă Petricani și că s-a preluat modelul vestic al parcărilor mari de lângă orașe, iar cei care fac naveta pentru job nu vor mai aglomera orașul cu mașina proprie fiindcă vor continua călătoria de acolo cu tramvaiul.

Am presupus din asta că nu este vorba de un spațiu de servicii ci de o parcare simplă, dar n-am găsit niciun fel de informație despre asta. O parcare mare acolo nu ar fi rea deloc și cred că Pompeiu și FDG ar mai respira un pic.

dr4qul4

tu vb despre un Park&Ride care se va face de catre altcineva (PMB) si in mod cert altadata. Undeva intre 20-20 si pastele cailor  ;)
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

cosminn

#253
A fost un mix între interviul cu Șova și ce-mi aduceam eu vag aminte. Totul clar acum; mulțumesc frumos de informații!

paulmare

Parcari ?
http://media.hotnews.ro/media_server1/image-2016-09-8-21276336-0-intersectie-a3-petricani.jpg
deocamdata doar in imaginatia lor, nici macar pe hartie nu sunt :)
Ca sa construiasca un parc&ride sau ceva asemanator ar fi trebuit sa exproprieze, toata partea aia e cu "drepturi litigioase" etc si nu cred ca mai are statul sau primaria nici un mp de teren