News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Hai ca se poate




Powered by API/PUM imgur uploader

Sursa:fb R Negoita
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Duta C


voicul

Probabil nu e topicul corect, dar merita sa se dea share pana ajunge la politie care completeaza o amenda, 2, 3!

Iepic Boss!
Si unii dau 10 ron/h sa parcheze in Piata Victoriei.

Și-a lăsat BMW-ul în mijlocul străzii, timp de 10 minute, ca să-și ia o cafea

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1131676393882170&id=100011194591518

dr4qul4

numar de VN...acum se explica de ce vor sa cocoseze autostrada: au de gand sa parcheze pe prima banda. Ca pe aia de urgenta vor vinde struguri si licoarea lui bachus (trebuie sa recunosc ca se pricep "ghini di tat" la asta)
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

dr4qul4

Azi, in piata timpului (in fata la Cocor) o patrula de politie facea poze unei masini parcate pe "pidestal". Nu era cea de pe pagina anterioara, ci alt norocos. Un coleg i-a intrebat si i-au zis ca au venit la o sesizare.
Se pare ca aplicatia PS3 chiar functioneaza  :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul

Vad ca se dau amenzi pentru masinile parcate ilegal. Ce e mai interesant sunt zonele - adica pe stradute.
Nu stiu de catre cine - era un format nou, cam jumatate din cel vechi ca si dimensiuni.

De asemenea dupa multa vreme am vazut camioanele de ridicat masini in oras.

Cristi N

Ar fi interesant cine era emitentul amenzii, brigada rutiera sau vreuna din cele 7 politii locale.  O:-)

voicul

Nu am vrut sa ridic stergatorul la om sa citesc cap coada.
Dar pot sa descriu putin:
Avea semnul de parcare interzisa pe el (cel de circulatie) si "in data de ..., autorismul cu numarul ... a fost fotografiat ca a parcat ilegal" (cam asta era textul in mare - cat am putut citi).

Nu cred ca e totusi brigada rutiera, ca nu se intampla nimic acolo (gen eveniment, manifestatie, coloana oficiala) si nu cred ca aloca oameni pentru asa ceva.

Lyvyoo

Dar in raza caror stradute se intampla? Cele adiacente Centrului Vechi?
Mie chiar mi se pare nesimtire din partea primariilor sa lasi inca masini sa parcheze aiurea in aria delimitata de Mosilor vechi - Sf Vineri - capat 32 - Natiunile Unite - Victoriei - Piata Revolutiei - Maria Rossetti.  E un cerc in interiorul caruia o capitala europeana nu ar trebui sa mai permita decat lasarea masinilor in locuri amenajate. Avem acolo 4 mari parcari semigoale, Inter, Universitate, Cocor si Unirii plus cateva de suprafata ce ar merge etajate (ex. in spate la Sf Gheorghe-Mosilor).
Daca nici in zonele unde sunt parcari nu se iau masuri pentru a reda pietonilor centrul, atunci ce sa mai zici de alte parti. Sunt tare curios ce se va intampla in zonele Pantelimon si Decebal, dupa terminarea parcarilor de multe sute de locuri.

Cristi N

#699
Nu sunt deloc fanul localilor dar acum, conform legii, ei sunt legati de maini si de picioare. Singura lor sansa e sa te prinda cumva la masina sau sa ti-o ridice altfel nu au dreptul sa intrebe cine a parcat masina "pe dos". Singurii care au dreptul sa faca treaba pana la capat sunt rutieristii dar ei nu prea au personal asa ca... :police:

voicul

#700
Tocmai asta e treaba, ca nu era centrala treaba. ci la parcul Circului, pe alee cumva.
Exact unde e Jeep-ul o amenda, dar si unde e Logan-ul galben - adica pe trotuar.

TibiV

Imagini foarte bune de duminica de la park&ride Pantelimon gasiti la electrici:
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=253&t=4898&p=360838#p360838













Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rota

o lege extraordinara:

Parchezi pe locurile rezervate celor cu handicap? De sâmbătă riști o amendă de 10.000 de lei


Noile modificări aduse legii pentru protecția și promovarea drepturilor pentru persoanele cu handicap au mărit considerabil amenzile pentru cei care ocupă locurile de parcare marcate ca fiind destinate persoanelor cu dizabilități, se arată într-o lege care a fost publicată miercuri în Monitorul Oficial.

Legea nr. 145/2020, ale cărei prevederi se aplică de sâmbătă, stabilește că cei care parchează pe locurile pentru persoanele cu dizabilități riscă amenzi cuprinse între 2.000 de lei și 10.000 de lei, precum și ridicarea mijlocului de transport de pe locul de parcare respectiv, scrie Avocatnet.ro.

Până acum, Legea nr. 448/2006 prevedea că o astfel de faptă se pedepsește cu amendă cuprinsă între 1.000 și 2.000 de lei și cu ridicarea mijlocului de transport parcat necorespunzător.
Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

15 mari parcări în jurul Capitalei - viziunea lui Nicușor Dan pentru fluidizarea traficului și reducerea poluării în București

Candidatul Dreptei la Primăria Capitalei continuă prezentarea soluțiilor pe care le propune pentru rezolvarea traficului din cel mai aglomerat oraș al țării.

Evident are iz electorla si de aceea pun doar ideea de baza. Restul:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/15-mari-parcari-in-jurul-capitalei-viziunea-lui-nicusor-dan-pentru-fluidizarea-traficului-si-reducerea-poluarii-in-bucuresti-1345575

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)