News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

Da, am ramas eu cu pretul de 60 de ron, dar PMB a marit taxa cu 20% aproape!

"O taxă în valoare de 76,65 de lei/loc/autoturism/an, care se poate achita doar numerar."

Deci sa o faca 150 ron si dupa chiar 300/pe an in urmatorii 2 - 3 ani, tot ar fi nimic.

kitsune

Atunci s-a dus dreaq boieria. E mai scump la noi.
În altă ordine de idei, în București hibridele/electricele sunt scutite de plata parcării? Dacă da, doar cele locale sau și "provincia"?
La Constanța a căzut în instanță regulamentul parcărilor, nu știu dacă mai e valabilă vigneta cu electrice/hibride, dar oricum, era emisă doar pentru localnici.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

voicul

Aceasta facilitate se refera doar la parcarile PMB cele cu plata pe ora.

Eu ce stiu e ca trebuie sa mergi la primarie sa obtii timbrul, dar nu am citit nimic de calitatea proprietarului (din oras sau nu).
Teoretic daca ai resedinta in B ar trebui sa fie obligati sa ti-o dea.
Daca vii de la CT nu cred ca iti dau, dar pe de alta parte cat stai in B? (desi la 10 ron/h creste suma repede  :lol: )


johnny777

Directia Parcaje – Administrația Strazilor Bucuresti emite, in conformitate cu Hotararea Consiliului General al Municipiului Bucuresti nr. 140/2016, viniete pentru parcarea gratuita a autoturismelor electrice sau hibrid inmatriculate in municipiul Bucuresti.

Acestea sunt valabile in parcajele publice de utilitate generala de pe teritoriul municipiului Bucuresti.
Vinieta conferă utilizarea locului de parcare fara achitarea tarifului de parcare, acolo unde exista locuri libere.
NU SE MENTIN LOCURI LIBERE destinate exclusiv utilizarii de catre deținătorii vinietelor.
Vinietele se reinnoiesc anual

ionut.cava

#679
@Ionut: "Pai inseamna ca aici gresim: interzici sa parchezi pe trotuar si de-amboulea pe banda 1 (sau mai rau, chiar pe banda 2)"

Imi cer scuze ca ma bag putin aiurea in discutie, dar am o nedumerire legata de textul citat. Ce ar trebui interzis "mai mult" decat e acum? HG965/2016 este destul de clara: parcare pe trotuar doar in locuri marcate si semnalizate corespunzator.

Art142 : "Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
...
n) pe trotuar, cu excepţia situaţiei în care administratorul drumului public a executat amenajări care respectă prevederile art. 144 alin. (2) şi (3);""


Iar 144 (2) si (3) au fost si ele modificate:

"(2) Administratorul drumului public poate amenaja pe anumite zone ale trotuarului, cu avizul poliţiei rutiere, spaţii destinate opririi sau staţionării vehiculelor, marcate şi semnalizate corespunzător. Amenajările se pot executa numai dacă (...)
"(3) Nu se pot amenaja parcări pentru autovehicule, pe trotuar, la mai puţin de 10 m de intersecţii, staţii ale mijloacelor de transport în comun sau treceri pentru pietoni."

Este vorba de aceeasi hotarare de guvern care a reglementat si ridicarea masinilor in 2016, reglementare care produce efecte. Inteleg ca nu exista alternative in unele zone, dar macar sa fim constienti ca, desi acceptat uneori, parcatul pe trotuar este totusi ilegal in Romania. O hotarare de guvern are statut administrativ si poate fi atacata in instante de contencios administrativ, dar in afara de asta nu are nevoie de aprobabi speciale de la Parlament sau altceva.
Daca gresesc, va rog sa ma corectati. Ma bazam pe chestia asta in interactiunea mea cu politia.
"Ah... I love summer in England ... it's my favourite day of the year" (thanks Global Warming for ruining a decent joke)
Driving across Europe.

Ionut

^ Cred ca m-am exprimat eu prost. Pui bolarzi pe trotuar. Sau daca nu pui, aplici legea.

dr4qul4

park&ride-ul de la pantelimon. Poza e de acum o saptamana.
(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

slartibartfast

Nu-s multe noutăți de atunci. Pare să fi avansat treaba doar la linia de tramvai care duce spre clădire

voicul

Alegerile ar trebui facute la 3 luni!

Tot in aceasta toamna este gata si Park&Ride Cora Pantelimon. A zis duamna!

Nu merita sa pun link/komunicat sau poze.
Oricum cam ploua ca toamna, deci nu se stie cum ii da drumul imediat.

GDPR

Duamna mereu le "nimereste" cu termenele. Daca vrei sa afli cand NU se va finaliza o lucrare, te iei dupa ea.  :lol:

dr4qul4

Va merge la biserica si se va ruga pentru finalizare.  :D
Noroc ca e credincioasa ca fara ajutor divin nu avea nici o sansa.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

GDPR


voicul

Vad ca nici in zona asta nu se mai poate parca pe strada, dar tot aglomerat e acolo.

dr4qul4

Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Ionut

Amenda pentru distrugere și parcare interzisă. Si cred ca se mai găsesc articole de lege încălcate. Doar ca la noi legea se aplică mai greu.