News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Si era sa uit...
Postare separata, ca este din alta discutie....

Astazi, ora 12.35... Parcarea subterana Decebal. Se turna de zor beton la planseu.
Vederi de la Dristorului spre Piata Muncii /Hurmuzachi, pentru cine nu cunoaste orasul...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Hef

Uite ca la altii betoanele au timpi mai buni de uscare! Poate fac o sesinue de share informations cu cel de la FdG sa le spuna si lor cum au facut de au convis betoanele sa fie mai docile.

slartibartfast

#452
Lucrări începute la Park & Ride Pantelimon

alecu26

Pozitia parcarii este corelata cu statia de metrou care va veni pe magistrala 5?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Cristi N

Dumna asa se lauda intr-un comunicat al ei sau al uneia din firmele alea ilegale.

slartibartfast

^^
Teoretic, acolo va fi stația Granitul, penultima de pe M5.

rota

Am aflat cand in septembrie se termina si parcarea Decebal: "finalul anului" :lol:

"Relocarea utilitatilor este un proces foarte dificil, dar vom mentine ritmul lucrarilor la un nivel ridicat in asa fel incat pana la finalul anului sa redeschidem circulatia pe Bulevardul Decebal."
VIDEO Parcarea Decebal
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Ionut

Vorbesc de redeschiderea circulației pe bulevard. Nu de terminarea sau inaugurarea parcarii. Circulatia poate fi deschisă și pe un fir, de exemplu. Tehnicalitati...

Lyvyoo

De azi nu se mai tolereaza parcarea pe prima banda a Sos. Colentina, intre Dna Ghica si Teiul Doamnei. Au ridicat masini pana la 9 seara. Politia locală zicea ca pe cei parcati ilegal in fata Dristor kebap Teiul Doamnei ii iarta ca nu stau decat 10-20 min... :o Omit ca stand continuu masini si blocand o banda, nu mai conteaza ca unul sta 5min altul 20, tot blocaj se face in spate pe Colentina.

slartibartfast

#459
Park & ride Pantelimon. Foto de vineri, 13 septembrie. Astăzi [duminică] macaraua nu mai era. Dar luni era din nou în picioare, iar groapa pentru fundație era sufficient de adâncă încât să încapă o basculantă în ea.



Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Primăria Capitalei vrea să delege serviciul de parcări către o companie municipală

Primăria Capitalei vrea să delege către Compania Municipală Parking serviciul de parcări, potrivit unui proiect CGMB. Acest lucru înseamnă că explotarea şi încasarea tarifelor se va face de către Compania Municipală, dacă se va aproba această delegare. Inventarul bunurilor: 20 de milioane de euro.

,,Obiectul prezentului Contract constă în delegarea Serviciului public de administrare şi exploatare a parcărilor Municipiului Bucureşti, aflat conform Legii sub responsabitatea Delegatarului, constând în: amenajarea, întreţinerea, dotarea, exploatarea locurilor de parcare; sancţionarea pecuniară sau exercitarea drepturilor legale asupra utilizatorilor/autovehiculelor care staţionează neregulamentar în Parcaj ori care blochează accesul în Parcaj. (...), încasarea tarifelor Serviciului", se arată în contractul de delegare, care va fi dezbătut în şedinţa CGMB de marţi.

ZF

voicul

Da cica raman si parcagii si aparatele. Daca nici asta nu e aruncat cu banii pe foc ...  :lol:


Aparate de taxat pentru parcările din București, în valoare de 12 milioane de euro - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/economie/consumatori/aparate-de-taxat-pentru-parcarile-din-bucuresti-in-valoare-de-12-milioane-de-euro-1188692

Cristi N

Nu stiu daca postarea asta ar trebui sa stea aici sau la Vehiculele si poluarea din Bucuresti, negociem dupa ce vedem in ce directie merge discutia. :D

Pe 8 septembrie am trimis o sesizare catre Politia Locala Sector 2 si ADP S2 pentru vreo 20 de autoturisme abandonate pe 2 jumatati de strazi, aproximativ 6-700 de metri. Pe site-urile ambelor institutii scrie la capitolul atributii ca se ocupa si de masinile abandonate. In plus, sesizarea avea de toate: album foto, numere de inmatriculare, adrese, puncte de reper, descriere, practic era mura-n gura, iar azi am primit raspunsul asta din categoria: "nu stiu sefu', n-am fost eu":


voicul

E o masina abandonata care a primit de 2 ori pre-aviz de 15 sa fie mutata, ca e pe domeniul public.
Dupa cele 2 sesizari masina a fost ridicata de 0 ori!

Pe de alta partea am vazut si masini cu hartie care au disparut cu totul dupa un timp.

Lyvyoo

Eu am reclamat mai multe masini, cu poza cu tot, la poliția locala s2 si cel putin 4 au fost luate, iar alte doua au hartie in geam.
Unde nu si-au facut treaba si au lungit-o doua luni a fost cu un panou publicitar imens  triunghiular care bloca aleea pietonala pe la Dna Ghica si care s-a finalizat cu robot al primăriei ce m-a sunat sa-mi spuna ca se vor lua masuri, dupa plimbareA pe la 3 comitete si comitii.