News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

ba da, stiu sa faca si abonamente. Eu am la Cocor, dar ma astept ca la reinnoire sa creasca destul de mult din cauza blondei care a pus 10 lei/ora la parcarile de stat, asta in timp ce toate parcarile (publice sau private) sunt goale, iar masinile sunt parcate pe trotuar.

PS. la un moment dat te cam saturi sa vezi ca esti singurul care respecta legea....deoarece oricum nimeni nu pateste nimic daca o incalca.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul

#316
Noroc ca mai sunt cetateni cinstiti sau turmentati si mai rezolva din stergatoarele sau oglinzile celor care parcheaza aiurea.

Pe de alta parte sa nu ii uitam pe cei care parcheaza in stil limuzina: fie Smart-ul cat de mare tot de pa 1 loc jumate parcheaza !!!

Cu indiferenta se pot face la fel de multe ca in Romania!

Cristi N

Legat de parcarea etajata de sub tablierul pasajului Basarab aia a fost o prostie. Nu isi va lua avizul ISU in veci asa ceva sub un tablier metalic oricate sprinklere si detectoare de incendiu ar pune ei.

anacronox

app de tarifele de la parcare din centru. Am folosit parcarea de la Inter saptamana trecuta. Tariful este de 5 ron/ ora.

dr4qul4

tarifele tuturor parcarilor ar trebui sa fie determinate de raportul cerere/oferta.
Modificarea tarifelor ar trebui facuta la fiecare 6 luni.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

unu

#320
Intr-o jungla a jegmanelii, gen "sa iasa banu' gros la primarie, asta conteaza, cu orice pret", da, asa "ar trebui" sa fie.

Dar, cu putin mai mult efort si bun simt ar scoate banii aia si altcumva, din amenzi.
Insa sa faca locuri de parcare suficiente, preturi decente si variante gandite de abonament si sa scoata masinile parcate pe strazi si trotuare (asta sa fie ceea ce trebuie acum).

Cu siguranta ca daca la Straulesti ar face preturile ca la IMGB, nu or sa mai fie doar 19 masini pe 600 locuri.

Toata lumea ar zice ca preturile de la IMGB sunt ...perfecte (3 lei, intre 7am si 7pm), dar nu, nu sunt perfecte, decat pt. unii ("puterea majoritatii"); altii lucreaza intre alte ore (chiar de noapte), si atunci incepe sa nu mai fie avantajos, si sa se mire (si sa nu le pese/"prea multe detalii") de ce au 9 masini in parcarea de 600 de la IMGB?

Cand ar putea fi folosita noaptea de mai multi, chiar si de "Popesteni", mai ales ca in jungla aia de "planificare si dezvoltare durabila ilfoveana" din Popesti Vest, nu mai exista trotuare, pt oameni, ci doar pt. masini (verdeata/scoli/gradinite/parcuri/parcari P&R , in Ilfov? ...e un moft).


dr4qul4

Park@ride-urile trebuie sa fie gratuite pentru cei care calatoresc cu metroul. Daca se ocupa, adaugam tarif suplimentar abonamentului/cartelei de metrou. Dar pana atunci, trebuie liber.
Eventual, PMB poate sa plateasca o subventie catre Metrorex.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul

Decat 9 locuri ocupate din 600 mai bine 0.5 ron pe ora si 20 de locuri ocupate.

Dar leafa merge indiferent de ce gandesti sau ce faci S'asa ca de ce sa te zbati pentru orice?

Ionut

Deci pe cuvant ca nu inteleg, ar fi 35 de lei pe zi sau pe luna? :lol:




În parcarea de tip Park&Ride de peste 600 de locuri de la Străulești parchează în medie doar 19 mașini pe zi. Metrorex vrea să introducă un abonament lunar

Reprezentanții Metrorex spun că instituția lucrează în prezent la un proiect de introducere a abonamentelor lunare la parcarea de la Străulești. În prezent, în acest terminal, deschis în urmă cu două luni, parchează doar 19 mașini pe zi, în medie, în condițiile în care construcția are aproape 700 de locuri, informează agenția Mediafax. Parcarea de tip Park&ride la Străulești a fost inaugurată oficial pe 12 noiembrie 2018, iar prețul pentru parcare este de 1 leu pe oră.

,,Dacă ținem cont de prețul din București este puțin (un leu pe oră – n.r.), dar dacă ținem cont de faptul că oamenii care parchează acolo trebuie să-și lase mașinile pentru o zi, este mult, mai ales pentru cei care nu au un venit ridicat. Părerea mea este că piața va regla acest preț. Cred că dacă ne raportăm la circulația cu metroul, prețul parcării nu poate să depășească mai mult de 50% dintr-un abonament lunar la metrou. Adică ar trebui început cu aproximativ 35 de lei, pentru că acolo avem angajați și salariați pentru întreținere, și acolo trebuie să se justifice investiția. Trebuie să începem de jos, decât să stea goală această parcare. Riscăm să nu folosim acest terminal" a declarat pentru Mediafax Ion Rădoi, liderul sindicaliștilor de la metrou.

Hotnews

voicul

35 de lei pe zi ar fi mai mult decat 24 de lei pe zi (1 leu *24).

35 de lei abonament pe luna mi se pare decent, aproape pe gratis (30/20 zile - 1.75 pe zi).

sab

O corectie mica. Nu stiu daca asa a spus Radoi, pentru ca toate ziarele au scris prostia asta, dar sunt 35lei pe luna, nu pe zi.

Ionut

Vad ca subiectul cu P&R Straulesti a prins tare in presa. Am dat mai devreme cateva detalii/pozitii ale API despre asta in Adevarul. Probabil apare azi sau maine.


Goldmund

Parcarea Straulesti ar fi neincapatoare(pun si pariu) daca M4 ar ajunge la Gara Progresul si ar intersecta alte magistrale ale metroului(de ex.M5, important cand va fi gata macar pana la Piata Iancului) Toate au o legatura, acum inca nu. Si daca nimeni nu respecta legile unde au voie sa parcheze, haosul goleste orice parcare cu plata....

cezar-mario2012

 Această parcare nu are de unde să colecteze utilizatori, din start a fost gândită prost. Dacă această parcare ar fi fost pe DN1 situația ar fi fost alta, sau la centură zona Comuna Berceni, uită-te la parcările de pe lângă stațiile de metrou din zona respectivă sunt în permanență pline. Străulești este o zonă moartă, nu a nimic important în zonă. Câți oameni din Mogoșoaia ar lua metroul ? Sau crezi că cei ce stau în Corbeanca sau Chitila o să facă un ocol să parcheze aici?  O:-)