News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

voicul

+1 pentru harta.

Era o doamna taxatoare care zicea "se fofileaza si acum sa nu plateasca!" La 10 ron ora ... Parcarile nu cred ca o sa ramana goale.

Ce modificari s-au facut la riverani? Am citit intr-un articol: 80 de lei / luna (fata de 65 /an?), dar nu mie clar daca e doar in zona 0 sau in tot orasul s-a trecut la pracare lunara.

elcraft

Daca am gresit ceva, let me know, am facut-o in graba.

Am trecut prin zona Unirii si singurii taxatori erau bronzatii obisnuiti.  >:( In rest liniste si pace.

Referitor la riverani, logic ar fi sa nu fie incluse si cele de resedinta actuale (de langa blocuri), ar fi prea din scurt, nimeni nu stie nimic si oricum vad ca nimeni nu explica nimic clar.

Totul imi pare deocamdata doar o fumigena, in practica nevrand sa se faca mai nimic, iar daca s-ar face s-ar rascula bizonii.

Lyvyoo

In toate aceste comunicate se vorbeste de o taxa de 200 lei pentru blocare /deblocare, care alaturi de taxa de 10 lei /h din centru vor "elibera banda 1 de circulaţie, iar accesul în instituţii publice, precum unităţi de învăţământ şi spitale, va fi mai uşor, spune Primăria Capitalei." [b365.ro]
Se stie cine va face acest NOU serviciu de blocari /deblocari ? S-a facut o licitatie, exista deja broastele pregatite sa fie puse de roti? Cate?

carutasul

Tocmai am parcat cu 10 lei în oraș ( parcarea din spate de la BT sucursala Lipscani ( la Sf Gheorghe, cred că și dintre bucureșteni puțin știu că str Lipscani se termină după pasaj, pe lângă biserica Sf Gheorghe ). Parcarea goală 4 mașini cu mine, nenea Dorel cu chef de vorbă: "300 de lei duc acum, 300 de lei duceam și înainte ".

elcraft

Deci deocamdata la nivel practic e vorba doar de cele cateva parcari la strada unde se taxa si inainte, si in rest nimic? A vazut cineva vreo parcare noua (dupa 1.07) unde se taxeaza?

voicul

Gata si acum o sa iasa cu Komunicat ca sunt parcari destule in B si stau goale.

In alta ordine de idei "la baiatu" tre sa ii dau mai mult? Se aplica aceleasi sistem de crestere procentuala? Dupa 2 ore devine tariful mai scump?

al_eugen

Am si eu o curiozitate - si promit ca intreb maine la parcarea de langa birou: au schimbat cumva sistemul de chitante?
Pentru ca pe cel vechi, 'cumparai' cate o foaie pentru fiecare ora. Dar asta nu permite decat cu foarte multa bunavointa cresterea de tarif dupa 2 ore...


al_eugen

Am vazut si am intrebat:
- s-au schimbat chitantele, acum sunt format bilet+cotor
- se completeaza ora si nr inmatriculare atat pe bilet cat si pe cotor. Deci exista o evidenta cu privire la primele 2 ore.
- angajatii par momentan speriati: poate si de sefi poate si de vreun client care o sa se enerveze rau de tot pe ei...

Lyvyoo

Din ce ( nu) spuneti, practic acel serviciu de blocare roti nu exista si se poate parca acum lejer oriunde pe interzis. Cred ca rezultatul momentan este doar mutarea masinilor din parcari pe strazi.

AdrianB1

Serviciile de blocare si ridicare de masini in Bucuresti practic nu exista. Sunt vreo 2 la nivel de sector care nu au un efect vizibil, majoritatea sectoarelor si PMB nu au asa ceva. Nici amenzi nu se dau, Politia Rutiera a facut un protocol (care legal nu are nici o valoare, dar au si ei o hartie) cu cea locala sa se ocupe de amenzi pentru parcare, dar localii sunt in subordinea primarilor si nu dau amenzi ca dupa aia nu ii mai voteaza oamenii pe primari.

Ionut

Primăria Capitalei anunţă cum pot fi obţinute abonamentele de parcare în Bucureşti

În contextul intrării în vigoare, de la 1 iulie a noilor tarife privind utilizarea locurilor de parcare din Capitală, în funcţie de zonă, Primăria Capitalei anunţă că va centraliza solicitările bucureştenilor privind tarifele preferenţiale (abonamente) pentru riverani aplicabile în parcajele publice cu plata.

,,Conform Proiectului de hotărâre nr. 322/2018 privind aprobarea tarifelor de exploatare a parcajelor aparţînând domeniului public şi/sau privat al Municipiului Bucureşti, adoptat de CGMB în şedinţa din dată 14 iunie, au fost instituite 3 zone de taxare la nivelul Capitalei, cu următoarele tarife pentru riverani:

- Tarif de 120 lei/luna în Zona 0, compusă din 4 sub-zone: zona parcajului subteran Intercontinetal, străzile N. Bălcescu – C.A. Rosetti – D. Gerota – J. L. Calderon – T. Arghezi – Carol I; zona parcajului subteran din Piaţă Unversitatii , străzile N. Bălcescu -I. Câmpineanu - Calea Victoriei - Splaiul Independenţei - Halelor - I. C. Brătianu; zona parcajului suprateran Cocor, străzile I. C. Brătianu - Sf. Vineri - Calea Moşilor - H. Botev - C. Coposu; a patra zona este cea a parcajului suprateran Unirea, cu străzile C. Coposu - M. Basarab - Mircea Vodă - Unirii - Brătianu.

- Tarif de 100 lei/luna în Zona 1, ce cuprinde locurile de parcare special amenajate între zona 0 şi perimetrul stabilit prin acordul Planului Integrat de Calitate a Aerului, delimitat de străzile: Piaţa Victoriei – bd. Iancu de Hunedoara – str. Polonă – str. Mihai Eminescu – str. Traian – str. Nerva Traian – bd. Gh. Şincai – str. Lânăriei – Calea Şerban Vodă – bd. Mărăşeşti – str. Mitropolit Nifon – bd. Libertăţii – Calea 13 Septembrie – str. Izvor – str. B. P. Hasdeu – str. Vasile Pârvan – str. Berzei – str. Buzeşti – Piaţa Victoriei.

- Tarif de 80 lei/luna în Zona 2, ce cuprinde locurile de parcare special amenajate între zona 1 şi limita administrativă a oraşului", anunţă reprezentanţii Primăriei Capitalei, printr-un comunicat de presă.

Sursa citată mai precizează că tarifele preferenţiale pentru riverani sunt aplicabile numai în parcajele publice cu plata şi permit utilizarea unui loc de parcare, fără rezervarea sau nominalizarea locului de parcare.

ZF

panzer

Nu imi e clar, tarifele se aplica si la parcarile subterane existente? Eu am parcat saptamana trecuta la Inter/TNB in subteran. Am stat vreo 5 ore la o conferinta si am platit 24 lei.

Parcarea era 60% goala. Mai ales la nivelul -2 unde este este tunelul de legatura cu hotelul.

voicul

Aceea nu e parcarea PMB din ce stiu eu, ci e parcarea Inter (privat).

TibiV

Este parcare publica.
Oricine o poate folosi.
Eu o fac destul de des, desi nu mi-am luat niciodata camera la Inter... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Eu m-am luat dupa ce e scris pe firma Intercontinental Parking. Poate s-au schimbat lucrurile.