News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

Da boss, baga fara numar: 4.5 EUR pe ora, dupa primele 2 ore. Curge banii la bucuresteni si nu stie ce sa mai faca cu ei!

Măsuri pentru a descuraja mașinile în Centru. Șoferii, trimiși în autobuzele sufocante - VIDEO

O oră de parcare în centrul Bucureştiului va costa 10 lei şi va ajunge la 20 de lei după 2 ore de staţionare. Asta propune Primăria Generală, care vrea să descurajeze, astfel, intrarea maşinilor în zonele foarte aglomerate.

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/primaria-capitalei-scumpeste-parcarile-din-centru-ce-alternative-propune-pentu-soferi.html

dr4qul4

e pe naiba. Din moment ce nu te pot amenda localii, nu au cum sa rezolve problema celor care nu platesc.
In schimb, proiectul contine ceva interesant:
QuoteSe va aplica tariful de 10 lei pe oră X 24 de ore X 30 de zile plus TVA unităţilor hoteliere, compleze comerciale, săli de spectacole, baze sportive, locuri de parcare rezervate pe bază de contract",

sursa: Mediafax
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh


yetiman

Interesant?
Mie mi se pare de-a dreptul absurd. Transformat in euro, iese cam 50 euro/zi (51,6, daca vreti exactitate)
Asta inseamna 1500 euro/luna, respectiv 18.000 euro/an.

18.000 euro/an pentru un loc de parcare???
(+TVA.... )
Sau imi scapa mie ceva?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

voicul

VOOOOOOOTAT!

Da, cred ca te inseli cu ceva: TVA-ul e inclus deja!  :lol:

In rest cine are masina si sta in B sa isi spuna deja barosan!

Sariti pe electrice si hibride si o sa aveti parcarea gratuita  8)

Cristi N

Mai exista o posibilitate, sa isi ia scuter sau motocicleta.  O:-)

voicul

Sau inchiriat biciclete de la Pegas - 2lei - 30 de min.

yetiman

@voicul: Nttttttt...

QuoteSe va aplica tariful de 10 lei pe oră X 24 de ore X 30 de zile plus TVA unităţilor hoteliere, complexe comerciale, săli de spectacole, baze sportive, locuri de parcare rezervate pe bază de contract", potrivit proiectului de hotărâre al CGMB.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

nirolf

#188
Tariful acela e pentru firme care închiriază de la primărie. Pentru persoane fizice vă fi 120 lei/lună în zona 0.

Atâta timp cât e permisă parcarea haotică oriunde și oricum măsură asta nu e decât o pedeapsă pentru cei care parcau legal. Și probabil mulți vor renunța și vor parcă care pe unde apucă.

TibiV

SE LIMITEAZĂ numărul locurilor de parcare în Sectorul 3. Ce a decis primarul Negoiţă

Locuitorii Sectorului 3 din Bucureşti nu vor mai putea deţine mai multe locuri de parcare de reşedinţă, a anunţat primarul Robert Negoiţă. În termen de cinci zile, bucureştenii care deţin acum două sau mai multe locuri de parcare trebuie să aleagă doar unul, altfel instituţia va alege pentru ei. 

Cetăţenii din Sectorul 3 al Capitalei cu mai multe locuri de parcare de reşedinţă trebuie să aleagă unul pe care vor să îl păstreze, a anunțat primarul Robert Negoiţă.

"Cetăţenii sectorului 3 care deţin două sau mai multe locuri de parcare de reşedinţă trebuie să aleagă unul pe care doresc să îl păstreze. În aceste zile, persoanele aflate în situaţia descrisă primesc acasă notificări din partea DGITL S3, prin care sunt înştiinţate ce au de făcut. În termen de 5 zile de la primirea notificării, contribuabilii trebuie să se prezinte la unul dintre sediile DGITL S3 şi să anunţe alegerea făcută", a anunţat  pe Facebook, primarul Sectorului 3, Robert Negoiţă.

Postarea primarului este însoţită de un clip video în care Petre Iulian Ilie, director DGITL Sector 3, precizează că, dacă nu este făcută opţiunea respectivă de către cetăţean, reprezentanţii instituţiei pe care o reprezintă vor efectua alegerea. 

"Începând de săptămâna aceasta am început să transmitem către contribuabilii sectorului 3 care deţin mai mult de un loc de parcare atribuit pe un apartament şi pe o persoană notificări prin care îi anunţăm că sunt într-o situaţie în neconcordanţă cu condiţiile de atribuire a locurilor de parcare aprobate prin hotărârea Consiliului Local, în consecinţă, persoanele care primesc această notificare sunt rugate ca, în termen de cinci zile, să se prezinte la sediul nostru pentru a face o opţiune. (...) Opţiunea constă în a-şi alege unul dintre cele două sau mai multe locuri pentru a rămâne atribuit pentru apartamentul respectiv. În cazul în care nu se prezintă, vom face noi această opţiune", a explicat Petre Iulian Ilie.

Conform acestuia, cetăţenii se pot prezenta la oricare dintre centrele DGITL pentru a face această alegere.

"Până în momentul acesta am trimis aproximativ 1.400 de solicitări către contribuabilii respectivi. (...) Condiţiile pentru a-şi păstra locul de parcare, dar în acelaşi timp şi pentru a participa la atribuirea locului de parcare sunt: să aibă domiciliul acolo, pentru apartamentul în care are domiciliul să nu fie atribuit mai mult de un loc de parcare, să aibă impozitele, taxele, inclusiv amenzile achitate în termenele de plată, ITP-ul şi RCA-ul valabil, bateria în care se află locul de parcare liber - în cazul în care participă la atribuirea locului de parcare - să nu fie la o distanţă mai mare de 30 de metri de blocul respectiv şi, nu în ultimul rând, mijlocul de transport pentru care se solicită atribuirea unui loc de parcare trebuie să fie înregistrat fiscal la Sectorul 3", a adăugat Petre Iulian Ilie.

http://www.b365.ro/mobi/se-limiteaza-numarul-locurilor-de-parcare-pentru-bucurestenii-din-sectorul-3-ce-a-decis-negoita_259013.html

Ionut, nu am gasit alt topic potrivit...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Este locul potrivit. Păcat că nu avem stiri despre noi locuri de parcare.

nenea_hartia

^ Văd că nimic, absolut nimic nu se schimbă în România...  ,,În termen de 5 zile", de parcă e vorba de evacuarea Basarabiei în iunie 1940, plus că oamenii trebuie să-și ia liber de la serviciu ca ,,să se prezinte la unul dintre sediile DGITL S3", când, după câte știu eu, acum câteva decenii s-a inventat o chestie numită internet... :bash:

voicul

Pe scurt: de azi 10 ron/ora parcarea in B si 20 cand treci de 2 ore.
5 lei, 2,5 lei, respectiv 1,5 lei pe oră pe măsură ce te indepartezi de centru.

dr4qul4

Sunt curios cat vor face parcarea la Cocor.   :-[
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

elcraft

Cand am vazut insiruirea de strazi de aici, mai ca m-am mirat ca nu era date ca la CNAIR (gen km 2+585 - km 5+386). Zonele 0 si 1 ar arata cam asa:



Sa inteleg ca toate aceste strazi se vor umple de agenti taxatori?
Parcarile de resedinta cu contract (trasate, cu numar alocat fiecaruia) intra in noua schema de taxare pentru riverani sau raman cum au fost?
Cei care nu vor sa plateasca, patesc ce patesc si cei care parcheaza pe interzis, adica nimic?

Cred ca o sa fie un esec intr-un fel sau altul, nu ca n-ar fi benefic pentru centru.