[B] Parcarile din Bucuresti

Started by Ionut, October 17, 2011, 06:17:45 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fred

Quote from: punktnet on August 19, 2021, 02:40:23 PM
se poate reglementa regimul local de parcare cu o banala HC de sector, nu va mai faceti sperante.
O HC de sector nu poate reglementa nimic pentru niste bulevarde care nu sunt in administrarea sectorului. Altfel ar putea reglementa si parcarea in Viena, e acelasi lucru.

lucian

Primarul ar fi anunțat ca parcarea din pantelimon se deschide in octombrie...

voicul

Am observat o groaza de locuri de parcare pe sos. Giurgiului - adica vreo 90% liber.
Motiv: 1 leu - 2h.

Acum ce o sa zica: sunt locuri de parcare in B?

Oricum hybrid-ul sau electrica devin sursa puternica de economii.

rt25

#1368
plata se aplica 08-18, in rest este gratuit. Deci au disparut masinile parcate "long-term" ca sa nu fie nevoie sa platesti zilnic.

Cumva, trotuarele din spatele blocurilor sunt pline ca intr-o zi de dupa inceperea universitatii (in mod normal, in S4, luna august era luna aia normala cu trotuare curate....)

Sa se intoarca cei din vacanta acasa si vor incepe nemultumirile.

In general, eu o vad ca un lucru bun, 5 lei pe zi * 30 de zile -> 150 de lei pe luna. Daca ar transpune asta intr-un abonament ar fi chiar un pret acceptabil.
Acum singura problema e ca trebuie, in teorie, sa platesti in avans pe cate ore stai, ZILNIC! Deci la inceputul zilei sa ai grija sa dai SMS-ul ala pe toata ziua daca nu pleci cu masina. Nu se poate altfel.

@voicul, treaba cu hibrid/electric ziua se aplica in parcarile PMB. Pe Giurgiului este parcarea S4 care nu are aceeasi regula. (ma rog, dreptul de a impune taxe este contestat, nu exista inca o rezolutie clara).

voicul

Buna asta:
- Aceasta nu este parcarea Primariei! Este parcarea Primariei!  :lol:
Dar am inteles ce zici.

rt25

Deci suntem de acord ca sistemul cu 2 primarii pentru acelasi cetatean e o absurditate si in domeniul parcarilor.

Fred

Confuzia e doar pentru cei rau intentionati care se dau loviti ... pardon, confuzati. Altfel nu e nici o suprapunere intre primarii.

dr4qul4

Mi se pare de bun simt pentru inceput. Dupa ce se vor umple (pentru ca se va intampla), pretul poate sa mai creasca. Momentan este semnalul ca in curand nu mai poti tine masina "gratis" in oras.
Nu este nevoie de abonament, cu siguranta apare o aplicatie prin care sa poti plati pe mai multe ore.

ZIlele trecute am fost in zona Domenii si am dat si acolo de maretele parcari ale PMB, facute fara vreo urma de vopsea. Practic, daca nu te uiti atent dupa panou (care era in boscheti la propriu..) nu iti dai seama ca e parcarea cu plata.

Eu astept o politica integrata (adica toate cele 7 primarii), prin care toate parcarile din oras sa fie delimitate cu vopsea de culori diferite, in functie de tarif. Si sa se poata plati prin SMS/Aplicatie, dar tariful sa fie decent. 10 lei/h este imens pentru majoritatea zonelor si intervalelor orare. Este nevoie de un pret adaptat cererii. Cand observa (din platile efectuate) ca parcarea se umple in anumite intervale orare, pretul poate sa creasca. si acest lucru se paote semnala prin culoarea vopselei de pe asfalt.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Lyvyoo

A zis nea Nicu in conferinta azi ca luna asta intra in dezbatere in Consiliu noul regulament integrat de parcare, mai ales ca se desfiinteaza compania PArking a primariei. Sa vedem...

naivu

Am intrebat acum o saptamana la o firma de car-sharing cu masini electrice daca masinile lor mai pot fi lasate gratuit pe marginea bulevardelor din S4 (recent transformate in parcari publice). Raspuns :
QuotePuteți parca oriunde gratuit în parcările publice puse la dispoziție de Municipalitate.

Cu stimă,
Echipa SPARK

dr4qul4

Poate nu ar strica ca Guvernul sau Asociatia Municipiilor sa aiba o discutie cu Ford si Dacia in care sa le promita ca vor pastra parcarea gratis pentru toate masinile full electric (poate si PHEV) pentru urmatorii 5 ani daca acestia vor incepe sa produca masini electrice in Romania.
Guvernul ar putea plusa cu pastrarea subventiei ( chiar si cu limitarea la 5000 Euro).

Cel putin in Bucuresti observ multi care se gandesc la Dacia Spring. Singurele motive de gandire au ramas 4-5 luni termen de livrare si intrebarea "oare o sa mai fie parcarea gratis si la anul?" .

Pentru statii de incarcare nu este nevoie de nici o promisiune, daca se inmultesc masinle electrice, Enel/Engie/Digi/etc vor instala statii de incarcare cu plata prin card pe locurile unde acest lucru este f simplu. Primariile nu trebuie decat sa dea autorizatii.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

paullie

Din pacate 4-5 luni livrare e la Duster eventual Logan. La Spring dureaza peste 9 luni, spre un an.

lucian

Saptamana viitoare din ce am inteles,cel mai probabil spre weekendul viitor se deschide parcarea de la Cora Pantelimon.Revine si linia 5 de tramvaie cu această ocazie,dispare 605.

paulmare

^ paullie nu e atata, au decalat doar doua luni, cam 5 luni de asteptare de la avans la livrare
MarcelBanu (cel cu pozele alea frumoase de infanterist) de pe LD4 e cu mine in ceva grup de facebook cu spring - si cand au decalat doua luni livrarile a spus ca a asteptat 9 luni pentru Oltcit :) cam 5 luni o sa stam pentru Spring,

Ca sa o produca in romania ar fi grozav, si pe termen lung clar o sa o faca, ce ar putea ei ar fi sa convinga Renault si Ford sa o faca mai repede

voicul

Nu stiu sa pun textul direct la postare, dar se intelege din text.

ZILNIC rugam actiunea

Desființare dispozitive artizanale
Polițiștii locali ai sectorului 2, Serviciul Circulație, împreună cu angajații Administrației Domeniului Public Sector 2, au continuat acțiunea de  desființare a dispozitivelor artizanale amplasate ilegal pentru "rezervarea" unor locuri de parcare.
Cu această ocazie s-a acționat în 22 de locații de unde au fost preluate toate obiectele folosite de-a lungul timpului de diverse persoane, fiind ridicate sticle de plastic, cauciucuri, indicatoare rutiere, capre din lemn, stative, butoaie, etc.
Acțiunea continuă și în perioada următoare în toate cartierele sectorului 2 până la eliminarea tuturor dispozitivelor artizanale amplasate ilegal pe domeniul public.

https://www.facebook.com/Primaria-Sectorului-2-Politia-Locala-367707530025572/